13 przedstawicieli świata kina weszło w skład powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej komisji, która wyłoni polskiego kandydata do przyszłorocznego Oscara. Na czele stanął kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który sam jest laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za muzykę do "Marzyciela". W składzie komisji znaleźli się również między innymi Dorota Kobiela, Stefan Laudyn i Ernest Bryll.
Komisję, w skład której weszło 13 przedstawicieli świata kina, powołał dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.
Kandydata poznamy we wrześniu
Wśród nazwisk - oprócz Śmigulskiego - znaleźli się: Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Barbara Hollender (szefowa polskiej sekcji FIPRESCI), Dorota Kobiela (reżyserka), Maria Sadowska (reżyserka), Anna Wydra (producentka filmowa), Michał Oleszczyk (krytyk), Urszula Śniegowska (dyrektor programowa American Film Festival), Mateusz Werner (krytyk), Anna Ferens (reżyserka filmów dokumentalnych), Małgorzata Szczepkowska-Kalemba (szefowa działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych PISF) oraz Ernest Bryll (pisarz).
Komisja obradować będzie pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, laureata nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za muzykę do filmu "Marzyciel". Wyłoni produkcję, która reprezentować będzie nasz kraj w wyścigu po statuetki w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Trzeci polski kompozytor z Oscarem
Jan A.P. Kaczmarek jest trzecim w historii i jedynym żyjącym polskim kompozytorem z Oscarem za muzykę filmową. Ścieżka do filmu "Marzyciel" z 2004 roku przyniosła mu również nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.
Dotychczas Jan A.P. Kaczmarek skomponował muzykę do ponad 60 produkcji fabularnych i dokumentalnych. Komponuje również "utwory okolicznościowe", które powstały z okazji ważnych wydarzeń. Do tej grupy należą: "Kantata o Wolności", upamiętniająca 25-lecie powstania Solidarności w Gdańsku, "Oratorium 1956" na obchody 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca, "Koncert Jankiela" z okazji 200-lecia wydarzeń opisanych w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, "Universa - Opera Otwarta" na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie czy w końcu "Emigra - Symfonia bez Końca", którą skomponował na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni.
W 2011 roku powołał do życia w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego jest również dyrektorem. Transatlantyk Festival - jak nazywa się obecnie impreza - od 2016 roku odbywa się w Łodzi. W ramach wydarzenia przyznawana jest między innymi nagroda Transatlantyk Glocal Hero, którą wyróżniane są wybitne postaci, kształtujące oblicze współczesnego świata. Wśród jej laureatów są: Bjoern Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono, Gayatri Chakravorty Spivak, Edward Norton czy Janina Ochojska.
Jak podaje PISF, skład gremium zaakceptował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jego obrady odbędą się w drugiej połowie września. Na liście zakwalifikowanych filmów znalazły się 33 pozycje.
W tym roku Polskę w oscarowej walce reprezentował "Pokot" Agnieszki Holland.
Autor: jt//now//kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl