"Dziś jest smutny dzień dla mojego kraju". Lider zespołu Maneskin komentuje wyniki wyborów we Włoszech

Autor:
kkow//az
Źródło:
La Repubblica, tvn24.pl,
Rozmowa z zespołem Maneskin
Rozmowa z zespołem ManeskinTVN24
wideo 2/2
TVN24Rozmowa z zespołem Maneskin

Damiano David, lider zespołu Maneskin, skomentował w mediach społecznościowych zwycięstwo prawicowej koalicji w wyborach parlamentarnych we Włoszech. "Dziś jest smutny dzień dla mojego kraju" - napisał na swoim koncie na Instagramie.

Jak wynika z sondażu exit poll, wybory parlamentarne we Włoszech wygrała prawicowa koalicja: Bracia Włosi Giorgii Meloni, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. Zdobyła łącznie 41-45 proc. poparcia. Samo ugrupowanie Bracia Włosi uzyskało około 22,5-26,5 proc. głosów. Główną kandydatką na urząd premiera jest jego liderka, Giorgia Meloni.

Wyniki wyborów we Włoszech są szeroko komentowane na całym świecie. Zwycięstwo prawicowej koalicji może oznaczać radykalny zwrot w polityce wewnętrznej oraz zagranicznej kraju.

Wśród osób, które wyraziły swoje obawy związane z wynikiem wyborów, jest lider zespołu Maneskin - Damiano David. Artysta opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał: "Dziś jest smutny dzień dla mojego kraju".

Damiano David - wpis na InstagramieInstagram.com/ykaaar/

Giorgia Meloni - kim jest?

Giorgia Meloni, główna kandydatka na szefową włoskiego rządu, już w wieku 15 lat przystąpiła do neofaszystowskiej młodzieżówki. W 2006 roku została wybrana do włoskiej Izby Deputowanych z list prawicowego Sojuszu Narodowego. W 2012 roku współtworzyła tradycjonalistyczną i konserwatywną frakcję Bracia Włosi. Meloni znana jest z wyrazistych, ultrakonserwatywnych poglądów.

W wygłaszanych przez nią przemówieniach polityczka często atakowała grupy LGBTQ+. Meloni deklaruje się również jako przeciwniczka aborcji i liberalizacji polityki migracyjnej. Opowiada się za koniecznością obrony wartości chrześcijańskich i narodowych.

ZOBACZ TEŻ: Kim jest Giorgia Meloni, główna kandydatka na szefa włoskiego rządu?

Maneskin - od Eurowizji po międzynarodową sławę

Zespół Maneskin powstał w Rzymie w 2016 roku. Grupa zdobyła międzynarodową sławę, gdy w 2021 roku wygrała Eurowizję. Do tej pory formacja wydała dwa albumy studyjne: "Il ballo della vita" i "Teatro d’ira: Vol. I". Nazwa grupy w języku duńskim oznacza "światło Księżyca".

Członkowie zespołu wielokrotnie podkreślali, jak ważna jest dla nich wolność i tolerancja. - Uważamy, że nawet jeśli nie zgadzasz się z czyimś sposobem bycia i wizerunkiem, dopóki ta osoba traktuje innych z szacunkiem i nie robi nic złego, nie ma sensu podejmować działań, oceniać jej, stawiać jej w trudnej sytuacji. Jesteśmy za całkowitym prawem każdego do wyrażania siebie tak, jak chce - podkreśla David.

ZOBACZ TEŻ: Rozmowa z zespołem Maneskin

Autor:kkow//az

Źródło: La Repubblica, tvn24.pl,

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości