Nowy projekt urodzonego w Polsce Daniela Libeskinda, jednego z najlepszych architektów świata, niczym ostrze noża wbija się w zabytkowy budynek Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie. Nowa przestrzeń wystawiennicza ma kształt klina z betonu, stali i szkła wbitego w arsenał. Otwarcie muzeum 14 października, po 22-letniej przerwie.
- Nie chodziło mi o to, aby zachować fasadę muzeum i dodać niewidoczne przedłużenie z tyłu. Chciałem stworzyć śmiałą przerwę, przeniknąć historyczny arsenał i stworzyć nową jakość. Ta architektura jest zaangażowana społecznie i dotyka zasadniczych kwestii, takich jak zorganizowana przemoc, wojna, cierpienie i historia wpływająca na los miasta – tłumaczy swój pomysł Daniel Libeskind.
To światowej sławy architekt urodzony w Łodzi, obecnie mieszkający w Nowym Jorku. Słynie z nowoczesnych budynków z historycznym kontekstem. Zaprojektował m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie i San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze oraz Wieżę Wolności w miejscu World Trade Center w Nowym Jorku.
140 ton szkła, betonu i stali
Najnowszy projekt Libeskinda jest śmiały: neoklasycystyczna budowla podzielona została na dwie części w postaci nowoczesnego transparentnego klina, który wbija się w 135-letni arsenał. Nowa przestrzeń powstała ze 140 ton szkła, betonu i stali.
Pięciopiętrowy trójkąt powiększa powierzchnię Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie do 21 tys. metrów kwadratowych, czyniąc go największym tego typu budynkiem w Niemczech.
Czubek kieruje się na wschód, w stronę skąd nadeszła zagłada miasta w 1945 roku (słynne bombardowanie Drezna), a z 30-metrowej platformy widokowej na dachu roztaczają się widoki na panoramę miasta na zachodzie. Wewnątrz budynku betonowe ściany oddzielają nowe tereny wystawowe od zabytkowej galerii.
- Rozszerzenie mojego projektu jest symbolem zmartwychwstania Drezna z popiołów. Chodzi o przeciwstawienie tradycji i innowacji, nowego i starego, zachęcenie do refleksji nad dramatyczną przeszłością miasta. Muzeum ma nie tylko prezentować historię militaryzmu, ale również historię tych, których wojna dotknęła najbardziej: jej ofiar – czytamy w oficjalnym oświadczeniu architekta.
Otwarcie po 22 latach
Museum of Military History powstało w 1897 roku jako miejsce kultu siły i oręża Sasów, Niemiec hitlerowskich, Sowietów i NRD.
Jego położenie na obrzeżach zabytkowego centrum Drezna pozwoliło mu przetrwać alianckie bombardowania pod koniec II wojny światowej. Dziś jest to muzeum wojskowe zjednoczonych Niemiec.
W 1989 roku muzeum zamknięto. W 2001 odbył się międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę, który wygrał Daniel Libeskind. Ponowne otwarcie obiektu odbędzie się 14 października.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Libeskind Studio