Kultura i styl

Odzyskano obraz da Vinci za 60 mln dolarów

Kultura i styl


Szkoccy policjanci odnaleźli "Madonnę z kądzielą" Leonarda da Vinci. Wart ponad 60 milionów dolarów obraz został skradziony w 2003 roku.

Wczoraj brytyjska policja odzyskała obraz i zatrzymała 4 osoby zamieszane w jego kradzież. Trzej z nich to mieszkańcy Lancashire, czwarty pochodzi z Glasgow. Jeszcze dziś staną przed sądem.

- Przez cztery lata policjanci pracowali niestrudzenie na sprawą kradzieży i dzięki pomocy obywateli byliśmy w stanie namierzyć i zlokalizować obraz - powiedział detektyw-inspektor Mickey Dalgleish. Eksperci wezwani przez policję potwierdzili już autentyczność dzieła sztuki.

"Dama z kądzielą" została namalowana około 1501 roku, na prośbę Florimunda Roberteta, sekretarza stanu francuskiego króla Ludwika XII. Przez ponad 200 lat obraz był własnością rodziny Buccleuch. W 2003 roku został skradziony z zamku Drumlanrig należącego do Johna Scotta - dziewiątego księcia Buccleuch.

Od razu po kradzieży FBI umieściło "Madonnę z kądzielą" na liście 10 najbardziej poszukiwanych, skradzionych dzieł sztuki. Sam książę nie doczekał odzyskania ukochanego obrazu. Zmarł 4 września tego roku.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Pozostałe wiadomości