Panele ograniczające promieniowanie słoneczne, dach z ogniwami fotowoltaicznymi generującymi prąd, system nawadniania deszczówką i sensory kontrolujące zużycie energii – to zalety budynku Media-ICT w Barcelonie, dzięki którym wygrał w najważniejszym konkursie architektonicznym na świecie. W World Architecture Festival 2011 dostał tytuł "Najlepszego budynku roku".
Futurystyczny Media-ICT został otwarty dopiero w październiku, a już zwyciężył w najważniejszym konkursie architektonicznym na świecie. Nie tylko wygrał w kategorii "Najlepszy budynek biurowy", ale przede wszystkim w najistotniejszej – "Najlepszy budynek roku 2011".
Laureata tegorocznego World Architekture Festival wyłoniono spośród ponad 700 zgłoszeń z 66 krajów na całym świecie. To najwięcej konkursowiczów w historii imprezy. Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem.
Dlaczego to tak ważny konkurs? - Bo jest prawdziwie otwarty dla globalnej architektury. Przyciąga projekty z renomowanych pracowni, dzieła prawdziwych gwiazd światowej architektury, a także lokalnych nieznanych architektów. W tym roku wszyscy pokazali swoje zaangażowanie w projektowanie najbardziej ekscytujących budynków – powiedział podczas ogłoszenia laureatów w 12 kategoriach Paul Finch, dyrektor WAF.
Fasada jak okulary słoneczne
Zwycięzca - według jury - zachwycił nie tylko oryginalnym wyglądem, ale przede wszystkim innowacyjnymi technologiami. Hiszpańscy architekci z pracowni Cloud 9 opuszczony magazyn w Poble Nou, zaniedbanej dzielnicy przemysłowej Barcelony, przekształcili w nowoczesny biurowiec, który stał się jej nowym symbolem.
Projekt to część większej całości – nowej eksperymentalnej dzielnicy miasta 22@Barcelona. - Dążyliśmy do stworzenia modelu miasta bazującego na informacji, komunikacji i technologii połączonego z ideą, gdzie liczy się wiedza i nowe patenty – opowiada Enric Ruiz Geli, założyciel Cloud 9.
Zgodnie z tą filozofią architekt ze swoim zespołem tematem przewodnim pracy zrobił technologię. Stąd nietypowa forma budynku Media-ICT. Dwie jego elewacje, najbardziej wystawione na promienie słoneczne, są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi - "skórą" ETFE kontrolującą temperaturę. Część paneli działa jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła od strony południowo-wschodniej. Od strony południowo-zachodniej zaś wypełniona parą wodną fasada-poduszka ogranicza nagrzewanie się elewacji aż o 90 procent. Działa to tak, że poprzez nadmuchiwanie i spuszczanie powietrza, powłoka utrzymuje odpowiedni klimat wewnątrz biurowca.
Ekologicznych rozwiązań jest więcej. Część dachu zajmują baterie słoneczne, które generują prąd do obsługi całego obiektu, jego resztę zajmuje ogród, który podlewany jest deszczówką z ogromnych zapasowych cystern sterowanych komputerowo. Do tego dodano innowacyjne rozwiązanie sensorów, kontrolujące temperaturę, wilgotność i ciśnienie na zewnątrz, co zmniejsza wykorzystanie energii wewnątrz o 20 procent.
Siedziba firm i mediów
Kosztujący 28 milionów euro, Media-ICT mieści biura firm z branży technologii informatycznych i komunikacyjnych, a także mediów i sektora audiowizualnego.
Media-TIC ma 16 tys. m kwadratowych nad ziemią i dwa piętra pod ziemią (7100 m kwadratowych) z 200 miejscami parkingowymi.
Na najwyższych piętrach budynku (od czwartego do ósmego) pomieszczenia są wynajmowane dużym firmom, poniżej są dla mniejszych firm oraz open space'y dla freelancerów. W holu biurowca nie ma filarów, a przestrzeń publiczna praktycznie wchodzi do budynku.
Polacy bez nagród, Zaha Hadid też
World Architecture Festival to kilkudniowe spotkania architektów organizowane od 2008 roku w Barcelonie. W seminariach i w towarzyszącym imprezie konkursie biorą udział najlepsze biura architektoniczne z całego świata. W ubiegłym roku zwyciężyła sławna Zaha Hadid i jej projekt MAXXI, National Museum of XXI Century Arts we Włoszech.
W tegorocznym konkursie o nagrodę walczyły stadiony, komisariaty policji, hotele, domy prywatne, muzea, mosty, szpitale i szkoły. Przepadły takie sławy architektury jak Zaha Hadid i jej Opera Narodowa w Guangzhou w Chinach czy Norman Foster z galerią sztuki Sperone Westwater w Nowym Jorku.
Nagrody ominęły także Polaków: projekt Miami Pier Museum of Latin American Immigrants w USA autorstwa Macieja Jakuba Zawadzkiego i dwie prace wrocławskiej Pracowni Projektowej Maćków - sala sportowa w Bytomiu oraz budynek biurowo-mieszkalny we Wrocławiu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WAF