Kultura i styl

Argentyńska mistrzyni kina przewodniczącą jury festiwalu filmowego w Wenecji

Kultura i styl

[object Object]
W 2018 roku do kin trafił najnowszy film Martel "Zama"Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
wideo 2/21

Reżyserka Lucrecia Martel będzie przewodniczącą jury głównego konkursu tegorocznej, 76. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji - ogłosiła dyrekcja imprezy. Festiwal potrwa od 28 sierpnia do 7 września

Działająca w kinematografii od ponad 30 lat Lucrecia Martel jest uznawana za jedną z najważniejszych autorek we współczesnym kinie. Zadebiutowała w 2001 roku nominowanym do Złotego Niedźwiedzia "Bagnem".

Kolejne filmy, "Święta dziewczyna" (2004) i "Kobieta bez głowy" (2008), oba z nominacją do Złotej Palmy w Cannes, ugruntowały pozycję artystki w światowym kinie.

Na początku kariery współtworzyła nurt zwany Nowym Kinem Argentyńskim, który zaczął nadawać rozpęd kinematografii tego kraju w połowie lat 90. Jej kino charakteryzuje formalny minimalizm, realistyczny, a niekiedy wręcz naturalistyczny opis rzeczywistości, eliptyczność narracji oraz krytyczne odwołania do społecznych i politycznych realiów.

Głównymi bohaterkami filmów Martel są kobiety, a w ich historiach rzeczywistość przenika się z fantazją, snem, wyobrażeniem czy niepewnością wspomnienia.

Almodovar z honorowym Złotym Lwem

Jury, którego pełny skład zostanie później ogłoszony, wręczy nagrodę Złotego Lwa dla najlepszego filmu, Srebrnego Lwa, czyli wielką nagrodę tego gremium, a także między innymi nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora oraz za najlepszy scenariusz.

Wcześniej ogłoszono, że Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma w tym roku hiszpański reżyser Pedro Almodovar.

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości