Producent "Idy": po tylu nagrodach bałem się, że wymknie się nam z rąk najważniejsza

PAP/EPAProducenci filmu z nagrodą dla najlepszego filmu - Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska oraz Eric Abraham z Dani

"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła pięć Europejskich Nagród Filmowych - dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, scenariusz, najlepsze zdjęcia oraz Nagrodę Publiczności. - Zupełnie nie wiem, co powiedzieć, bo w głowie mi się kręci ze szczęścia - powiedział tvn24.pl zaraz po odebraniu nagrody głównej producent filmu Piotr Dzięcioł z Opus Film.

WIĘCEJ O NAGRODZIE DLA "IDY"

- Bałem się bardzo, bo zgarnialiśmy jedną nagrodę za drugą i w końcu wystraszyłem się, że tej najważniejszej, na której najbardziej nam zależy - dla najlepszego filmu - nie dostaniemy, bo to byłoby już zbyt wiele. Ale udało się - opowiadał polski producent.

Prócz twórców filmu i przedstawicieli Polskiego Instytutu Filmowego do Rygi pojechała też minister kultury Małgorzata Omilanowska. - Pani minister składając nam gratulacje zapewniła, że przeczuwała wielki triumf polskiego kina, dlatego koniecznie chciała być na tej uroczystości - powiedział Dzięcioł.

"Ida" znokautowała rywali

- To był całkowicie polski wieczór w Rydze - opowiada obecny na gali krytyk Łukasz Maciejewski, członek Europejskiej Akademii Filmowej. - "Ida" dosłownie znokautowała pozostałych rywali, zgarniając wszystkie nagrody w najważniejszych kategoriach - dodał.

Gala European Film Awards 2014:

Polski obraz prócz nagrody dla najlepszego filmu uhonorowano również za najlepszą reżyserię oraz za scenariusz i zdjęcia. Porównywalny sukces odniósł jedynie na Europejskich Nagrodach Filmowych przed dwoma laty Michael Haneke, z uważanym za arcydzieło obrazem "Miłość". Dodatkowo "Ida" otrzymała jeszcze także piąte wyróżnienie tej imprezy - People's Choice Award - nagrodę publiczności od widzów w całej Europie.

- Paweł Pawlikowski tą właśnie nagrodą był najbardziej zaskoczony, bo wydawało mu się, że zrobił film trudny, czarno-biały, ascetyczny w formie i widzowie na niego nie postawią - opowiada Maciejewski, dodając, że "najbardziej wzruszającym momentem gali był chyba ten, gdy ulubiona aktorka Bermana Liv Ullman wręczała Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera."

Polski film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego pokonał pozostałych czterech konkurentów, nominowanych w kategorii film. Przede wszystkim rosyjski "Lewiatan", który będzie jej najgroźniejszym rywalem do Oscara i Złotego Globu, turecki "Zimowy sen" - zdobywcę Złotej Palmy z Cannes, szwedzkiego "Turystę" - obyczajowy dramat rodzinny oraz "Nimfomankę" Larsa von Triera, do którego Akademia zawsze miała słabość. W kategorii People's Choice Award "Ida" wygrała z kolei m.in. z głośną "Filomeną" Stevena Frearsa oraz ze wspomnianą już "Nimfomanką".

- To, że zgarnęliśmy wszystkie nagrody w głównych kategoriach, to moim zdaniem fantastyczny prognostyk przed Oscarami i Złotymi Globami, bo odjechaliśmy daleko od pozostałych rywali. Jestem ogromnie szczęśliwy również z powodu nagrody publiczności, bo to dowód, że film pokochali wszyscy, przede wszystkim widzowie, do których przecież miał trafić - dodał producent.

Paweł Mossakowski o zwycięstwach "Idy"
Paweł Mossakowski o zwycięstwach "Idy"tvn24

Paweł Pawlikowski nominowany był już przed laty do Europejskiej Nagrody Filmowej za brytyjski obraz "Lato miłości", jego twórczość jest więc znana europejskim Akademikom. Autorzy czarno-białych zdjęć do filmu Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal zdobyli już wcześniej nagrodę za najlepsze zdjęcia. Ogłoszono to przy okazji nominacji. Teraz jednak mogli ją dopiero odebrać. Jedyną kategorią, w której nominacja dla "Idy" nie zamieniła się w statuetkę, była ta za kreacje aktorskie. Szansę wygranej przez polską artystkę paradoksalnie utrudniał tu fakt, że nominowano obie aktorki "Idy" w tej samej kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanową" i tym samym jedna drugiej odbierała głosy. Ostatecznie zwyciężyła ulubienica Francuzów i laureatka Oscara Marion Cotillard, nagrodzona za rolę w filmie braci Dardene "Dwa dni, jedna noc".

Kompletne dzieło Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski – polski reżyser, od 14 roku życia mieszkający w Anglii i dotąd tam kręcący swoje filmy, akcję "Idy" umieścił w latach 60. Opowiada w swoim filmie historię nowicjuszki - sieroty wychowywanej w zakonie (w tej roli debiutantka Agata Trzebuchowska), która przed złożeniem ślubów ma odwiedzić ciotkę, jedyną żyjącą krewną (Agata Kulesza). Od niej dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach i kobiety wyruszają w podróż, by poznać tragiczną historię rodziny. Ciotka okazuje się być dawną stalinowską prokurator, winną śmierci działaczy polskiego podziemia, złamaną i wypaloną alkoholiczką. Niewinność Idy i zepsucie ciotki to dwie różne "szkoły życia", które bohaterki fundują sobie nawzajem. Dla młodziutkiej dziewczyny wspólna podróż okaże się wyprawą w poszukiwaniu tożsamości i zarazem próbą wiary.

Przed nami już tylko Oscar

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim filmom, przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 1987 roku. Przypomnijmy, że jej pierwszym laureatem był właśnie polski twórca Krzysztof Kieślowski i jego "Krótki film o zabijaniu". W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. Co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie ma swoją siedzibę Europejska Akademia Filmowa. W latach parzystych ceremonie wręczenia Nagród odbywają się w dużych miastach europejskich. W tym roku ceremonia odbyła się w stolicy Łotwy, Rydze.

Teraz przed filmem najważniejszy etap zmagań o laury filmowe na świecie. Lada dzień Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi tzw. short list, czyli krótką listę dziewięciu filmów nieanglojęzycznych, wybranych z 83 zgłoszonych tytułów. Przejdą one do kolejnego etapu zmagań o nominację, a potem o Oscara w tej kategorii. Czy "Ida" przejdzie ten etap z sukcesem otrzyma nominację? "Polski film umocnił swoją pozycje oscarowego faworyta w kategorii: najlepszy obraz nieanglojęzyczny”- napisał tuż po zakończeniu gali w Rydze najbardziej opiniotwórczy branżowy tytuł za oceanem "The Hollywood Reporter".

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła PawlikowskiegoOpus Film

LAUREACI EUROPEJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ 2014 W NAJWAŻNIEJSZYCH KATEGORIACH: EUROPEJSKI FILM ROKU "Ida"

EUROPEJSKA KOMEDIA ROKU "La mafia uccide solo d'estate"

EUROPEJSKI REŻYSER Paweł Pawlikowski - "Ida"

EUROPEJSKI SCENARIUSZ Paweł Pawlikowski & Rebecca Lenkiewicz - "Ida"

EUROPEJSKA AKTORKA Marion Cotillard - "Dwa dni, jedna noc"

EUROPEJSKI AKTOR Timothy Spall - "Mr. Turner"

EUROPEJSKA ANIMACJA "Sztuka szczęścia"

EUROPEJSKI DOKUMENT "Władca wszechświata"

PEOPLE'S CHOICE AWARD (Nagroda publiczności) "Ida"

ZDJĘCIA – Prix CARLO DI PALMA 2014 Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski - "Ida"

Autor: Justyna Kobus\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości