Zarzut niegospodarności dla dyrektorki szpitala. "Działania prokuratury budzą zdziwienie"

TVN24

Dyrektorka szpitala z zarzutemGoogle Earth
wideo 2/4

Prokuratura w Nowym Sączu (Małopolska) postawiła dyrektorce zakopiańskiego szpitala zarzut niegospodarności. Dyrektorka - za pośrednictwem adwokata - przekonuje, że stan finansowy szpitala jest bardzo dobry, a zarzut jest niesłuszny.

Zarzut stawiany przez śledczych Reginie Tokarz to wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach na niekorzyść zarządzanego przez nią szpitala powiatowego im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem. Usłyszała go w ubiegłym tygodniu.

Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak NFZ nałożył na zakopiański szpital milion złotych kary za niedopełnienie przez dyrekcję wymogów Funduszu, w tym zatrudnienie zbyt małej liczby lekarzy i pielęgniarek.

Dyrektorka: stan finansowy placówki jest bardzo dobry

Adwokat reprezentujący dyrektorkę szpitala, która wyraziła zgodę na publikację nazwiska, przesłał mediom oświadczenie, w którym stwierdza, że jego klientka jest niewinna.

"Stan finansowy kierowanej przez Reginę Tokarz placówki medycznej jest bardzo dobry i jest to jeden z nielicznych szpitali w Polsce, który odnotowuje dochód, a nie stratę. Zastanawiający jest fakt, że zarzut niegospodarności stawiany jest dyrekcji szpitala, który nie ma długów, a nie odnotowuje się zarzutów dla kadry zarządzającej placówek zadłużonych i na skraju upadłości" – napisał adwokat Michał Kuźmicz.

Dodał, że podejrzana zapewnia o woli współpracy z organami postępowania przygotowawczego w trakcie dokonywanych przez nich czynności.

Za wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

"Szpital jest dobrze zarządzany"

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego, który sprawuje kontrolę nad funkcjonowaniem zakopiańskiego szpitala, przesłał w czwartek do dziennikarzy oświadczenie, w którym stwierdza, że w ich ocenie szpital jest dobrze zarządzany, a prowadzona przez placówkę gospodarka jest prawidłowa, co potwierdzają badane przez biegłych rewidentów coroczne sprawozdania finansowe, a także oceny zewnętrzne. Zarząd powiatu zwrócił uwagę, że dyrektorka szpitala jest laureatką Nagrody Forum Ochrony Zdrowia za efektywność zarządzania.

"Działania prokuratury budzą nasze zdziwienie ponieważ szpital powiatowy kierowany przez panią Reginę Tokarz należy do nielicznej grupy szpitali w Polsce, które mają dodatni wynik finansowy oraz nie posiadają żadnych zobowiązań ani kredytów" – podpisał oświadczenie Zarząd Powiatu Tatrzańskiego na czele ze starostą Piotrem Bąkiem.

Autor: wini/ks / Źródło: PAP