Pojechali na wycieczkę, w korycie rzeki znaleźli ludzkie kości. Zbadali je już biegli

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
W rzece znaleźli kości, prawdopodobnie ludzkieMałopolska policja
wideo 2/5
Małopolska policjaW rzece znaleźli kości, prawdopodobnie ludzkie

Grupa nastolatków podczas wycieczki rowerowej znalazła w rzece Sole w Oświęcimiu (Małopolska) ludzkie kości. Kolejne znaleźli policjanci, którzy dokładniej przeszukali to miejsce. Okazuje się, że szczątki najprawdopodobniej pochodzą z okresu II wojny światowej lub tuż po niej.

Dyżurny oświęcimskiej policji otrzymał zgłoszenie o znalezisku 30 czerwca. - Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zabezpieczyli dwie kości, leżące w korycie rzeki, na żwirze pozostałym po opadającej wodzie – mówi Małgorzata Jurecka, rzeczniczka prasowa oświęcimskiej policji.

Funkcjonariusze razem z wezwanymi na miejsce strażakami odnaleźli w rzece kolejne kości.

Ślad po wojnie

W sprawie wszczęto śledztwo, a szczątki zostały przekazane do Instytutu Medycyny Sądowej w Krakowie, gdzie zbadali je biegli. Część badań jeszcze trwa, jednak wstępne ustalenia wskazują, że szczątki pochodzą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej lub z okresu bezpośrednio po jej zakończeniu.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim wieku ani jakiej płci była osoba, do której kości należały. Materiały sprawy zostały równocześnie przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Google

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja