Ciekawostki

Bolid F-1 wielkości ziarenka piasku. "Zbudowany" w 4 minuty

Ciekawostki


Austriaccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu pobili rekord świata w szybkości wykonywania nanorzeźb. Przedstawiony przez nich model bolidu Formuły 1 o wielkości 0,285 mm został wykonany w zaledwie cztery minuty - donosi BBC.

Katedra św tuwien.ac.at

Zdaniem naukowców technologia trójwymiarowego druku, którą zaprezentowali Austriacy, otwiera zupełnie nowe możliwości m.in. dla medycyny i przemysłu.

- Sama technologia jest dość dobrze znana w świecie naukowym, ale problemem było, że była niezwykle czasochłonna - powiedział prof. Jurgen Stampfl z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu.

Przyspieszyli proces setki razy

Proces nazywa się dwufotonową litografię i polega na utwardzaniu płynnej żywicy za pomocą bardzo dokładnego lasera. Kluczowe okazało się usprawnienie pracy zwierciadeł kierujących promieniem.

Teraz, jak podkreślił Stampfl, cały proces trójwymiarowego rzeźbienia można przyspieszyć nawet 500 do 1000 razy. Dotychczas było to kilka milimetrów na sekundę, teraz - twierdzi naukowiec w Wiednia - nawet 5 metrów na sekundę.

Jest to rekord świata jeśli chodzi o dwufotonową litografię - chwali się swoim osiągnięciem na stronie internetowej uczelnia.

Źródło: BBC, tuwien.ac.at