Z kraju

Z kraju

"To największa katastrofa w historii Lasów Państwowych"

- Musimy rozwiązać umowy z firmami wykonującymi różne prace, takie jak pozyskiwanie drewna czy sadzenie lasów, bo przedmiot umowy przestał istnieć. Będziemy teraz jeszcze raz szukać firm, które będą dla nas wykonywały już trochę inną pracę - powiedziała w TVN24 rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Jak dodała, sprzątnięcie połamanych drzew po nawałnicach, które przeszły nad Polską, potrwa co najmniej dwa lata.

Zamówienia publiczne po nowemu. Państwo ma być "inwestorem inteligentnym"

Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień Publicznych pracują nad nowym Prawem zamówień publicznych. Harmonogram prac przewiduje, że pod koniec 2017 r. powstanie koncepcja nowych zamówień publicznych, która zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym. Projekt ustawy powinien być gotowy w pierwszym półroczu 2018 r.

Światowy ranking uczelni. Na liście dwa polskie uniwersytety

Amerykański uniwersytet Harvarda został sklasyfikowany jako najlepszy na świecie. Na kolejnych miejscach znalazły się Uniwersytet Stanforda oraz brytyjski Cambridge - wynika z tak zwanej listy szanghajskiej. Wśród pierwszych 500 najlepszych uczelni świata znalazły się też Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, ale na dalekich pozycjach.

"Przerobimy każdy metr sześcienny drewna po nawałnicach"

Jesteśmy w stanie przerobić każdy metr sześcienny drewna, który pojawi się na rynku - mówią przedstawiciele branży drzewnej. Lasy Państwowe szacują straty po ostatnich nawałnicach na około 7 milionów metrów sześciennych. - Połamane w wyniku wichury drzewa trafią na rynek w niższej niż standardowa cenie - zapewnia rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Ekspert: eliminacja jałowej gospodarki wymaga działań

Naprawa systemu finansów publicznych wymaga lat pracy i wiąże się z likwidacją "fikcyjnych transakcji" nastawionych na wyłudzanie podatków - ocenił prof. Witold Modzelewski. Jego zdaniem wyzwaniem dla gospodarki jest podniesienie inwestycji. Jeżeli wzrost płac ma być instrumentem wzrostu inwestycji, to trzeba ludziom zaproponować instrumenty, w które uwierzą, bo nie we wszystkie uwierzą - podkreślił profesor.

Polacy szturmują ZUS. Sprawdzają, ile wyniesie emerytura

Ponad 290 tys. osób uprawnionych do przejścia na emeryturę oraz tych, którzy takie prawo w najbliższych miesiącach nabędą, skorzystało z usług doradców emerytalnych. Ile będzie wynosić emerytura oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie - to najczęstsze pytania kierowane do doradców. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego wnioski o emeryturę będzie można składać już od września.

Jakie obowiązki ma organizator wycieczki? "Musi też sprawdzać prognozy pogody"

Kierownik wycieczki czy obozu dzieci i młodzieży musi monitorować sytuację, w której pojawia się jakiś kryzys, także kryzys pogodowy - wyjaśniał Paweł Blajer, reporter TVN24. Jak dodaje, nie ma dokładnych przepisów, kiedy należy np. przerwać obóz. W nocy z piątku na sobotę dwoje nawałnica zniszczyła obóz harcerski w Suszku.

Duża agencja ratingowa o pomocy dla frankowiczów

Straty poniesione przez banki wskutek realizacji postanowień zawartych w prezydenckim projekcie dotyczącym wsparcia dla kredytobiorców powinny mieć niewielki wpływ na ratingi większości polskich banków - oceniła w piątkowym komentarzu agencja Fitch Ratings.

Rozdają kredyty na potęgę. Banki rosną w siłę

Wzmocnienie bazy kapitałowej banków, zwiększenie akcji kredytowej, zmniejszenie liczby kredytów walutowych oraz kredytów zagrożonych - to niektóre konkluzje, zawarte w przedstawionym w piątek na stronie Komisji Nadzoru Finansowego raporcie o sytuacji banków w I kwartale bieżącego roku.

Podatek od handlu znów zawieszony. Na kolejny okres

Podatek od handlu detalicznego zostanie zawieszony do 2019 r. - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o tym podatku zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że w przyszłym roku do budżetu państwa nie wpłynie spodziewane 1 mld 590,6 mln zł.

Miał zabijać wszy i kleszcze, ale dostał się do jajek. Oto toksyna, której boi się cała Europa

Odpowiedzialny za wybuch afery jajecznej fipronil może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci, a jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt w celach spożywczych. Dlaczego jednak ta substancja jest groźna? Ma zwalczać wszy, kleszcze i roztocza. Jeśli zostanie spożyty przez człowieka w dużej dawce może wpłynąć na rozstrój wątroby, płuc i nerek. Więcej w materiale z TVN24 BiS.

Afera jajeczna w Europie. Ceny w Polsce rosną

Polska jest jednym z większych producentów jaj w UE. Afera ze skażonymi jajami sprzyja polskiemu eksportowi. Ceny poszły w górę nawet o 25 procent - poinformował dyrektor Krajowej Izby Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymaślik.

Uwaga na umowy z firmą telekomunikacyjną. Ostrzeżenie dla klientów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko firmie telekomunikacyjnej Nasza S.A. Zdaniem urzędników firma wprowadza w błąd klientów, podszywa się pod obsługującego ich operatora, a zerwanie zawartej umowy może sporo kosztować. Jak poinformowano w komunikacie, jest to już kolejne ostrzeżenie konsumenckie, a postępowanie dotyczące firmy prowadzi też prokuratura.

Ekspresówką przez Śląsk. Powstanie nowy fragment S1

Dziewięć firm walczy o opracowanie koncepcji programowej dla budowy około 40-kilometrowej ekspresowej trasy S1 Mysłowice - Bielsko-Biała w województwie śląskim. Cztery z nich mieszczą się w budżecie zamówienia. Według wcześniejszych zapowiedzi cała S1 w województwie śląskim ma być gotowa do 2022 roku.

Polak szybciej trafi na emeryturę, Polka jeszcze prędzej. Rząd obstaje przy swoim

Komisja Europejska wzięła pod lupę wiek emerytalny w Polsce. Jej zdaniem odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest formą dyskryminacji. - Reforma emerytalna wejdzie w życie w październiku. W piśmie KE nie ma nic, co by zaburzało przygotowania do niej - odpowiada Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Poniżej przypominamy historię tego sporo.