Z kraju

Z kraju

Największy amerykański bank zawita do Polski. Będzie sporo pracy

Decyzja o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib JP Morgan, największego pod względem kapitalizacji banku na świecie, to dowód zaufania do naszej gospodarki - mówił we wtorek minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - Centrala banku jest w Houston. Chciałoby się powiedzieć, w ślad za słynną frazą, że jeżeli mamy jakiś problem, Houston, to tylko z nadmiarem - podkreślał wicepremier.

Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Trzy przyczyny

W 2016 roku w Polsce było 4,9 procent skrajnie ubogich, a rok wcześniej 6,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne - wśród tych z trójką i większą liczbą dzieci wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z około 17 do 10 procent.

Od dawna nikt nie rozbił banku. Duża kumulacja w totku

20 milionów złotych - tyle może wygrać osoba, która w najbliższym losowaniu Lotto przy odrobinie szczęścia trafi "szóstkę". O nagrodę w trakcie tak dużej kumulacji może się starać nawet pięć razy więcej graczy niż podczas zwykłej gry, kiedy to wygrać można 2 miliony złotych.

Morawiecki o budżecie na przyszły rok: mogą nastąpić pewne przesunięcia

Projekt przyszłorocznego budżetu mogą czekać kosmetyczne zmiany - poinformował w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ewentualne przesunięcia środków w stosunku do pierwotnego projektu "będą bardzo niewielkie". Projekt ustawy budżetowej na 2018 rok - to jeden z najważniejszych punktów wtorkowego posiedzenia rządu. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 roku w wysokości 2,7 procent PKB, a wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 procent.

Profil polskiego sklepikarza. Zobacz, u kogo robimy zakupy

To mężczyzna, w wieku 41-50 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym. Jest aktywny zawodowo od ponad 20 lat, handlem detalicznym zajmuje się od ponad 5 lat, a niemal co drugi prowadzi co najmniej dwa sklepy. O kim mowa? O statystycznym właścicielu sklepu detalicznego.

Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o superlotnisku

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Pełna nazwa inwestycji to Port "Solidarność". Rząd pracuje nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji CPK. Koszt budowy CPK wyniesie około 31-35 miliardów złotych, jego budowa ma potrwać 10 lat.

Łakomy kąsek dla budżetu. Rząd wyciąga rękę po miliardy z Funduszu Pracy

Obcięcie budżetu Krajowego Funduszu Szkoleniowego i mniej pieniędzy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - to plany finansowe związane z Funduszem Pracy na 2018 rok. Propozycjom obcięcia pieniędzy sprzeciwiają się związki zawodowe i pracodawcy. Wskazują między innymi, że minister finansów będzie miał więcej swobody w wydawaniu tych pieniędzy. A jest o co walczyć, bo w Funduszu Pracy zgromadzone są miliardy złotych.

Brak rąk do pracy. Biją na alarm i wskazują, co "może nas uratować"

Już 60 proc. dużych i średnich polskich firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wzrost płac jest gospodarce potrzebny - przekonuje Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Z kolei Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, uważa że powrót do szkolnictwa zawodowego "to jedyne, co może nas uratować".

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Choć Polacy pracują intensywnie, to ich kariery zawodowe są znacznie krótsze niż w większości państw Unii Europejskiej. Jak obliczył Eurostat w 2016 roku Polak mógł się spodziewać, że jego kariera zawodowa będzie trwała prawie 33 lata, co plasuje nas dopiero w trzeciej dziesiątce krajów należących do Wspólnoty. Jednym z powodów jest wcześniejszy wiek emerytalny kobiet. Najdłużej pracują Szwedzi, Duńczycy i Holendrzy. Średnia spodziewana długość pracy w Unii Europejskiej wynosiła 35 lat i 6 miesięcy. Jak podkreśla w swoim opracowaniu Eurostat, między 2006 rokiem, kiedy przeprowadzono poprzednie badanie, a 2016 rokiem długość spodziewanej aktywności zawodowej mieszkańców Europy znacznie się zwiększyła. To efekt głównie zmian regulacji dotyczących przejścia na emeryturę kobiet. W przypadku Polski długość oczekiwanego czasu pracy wydłużyła się o 2 lata i 7 miesięcy.

Szybciej do Krakowa. Pojedziemy nowym odcinkiem S7

Do użytku kierowców oddano około 20 km fragment drogi ekspresowej S7 na odcinku Jędrzejów - granica województwa świętokrzyskiego. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że "do 2021 roku pojedziemy drogą ekspresową S7 z Warszawy, przez Radom, Kielce, do Krakowa oraz dalej na południe Polski”.

Kupujemy na potęgę. Smartfony, zmywarki, samochody

W opracowaniu dotyczącym sytuacji budżetów domowych w 2016 r. Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że w ubiegłym roku można zauważyć wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w smartfony, telewizory plazmowe lub ciekłokrystaliczne i zmywarki do naczyń.

Gigantyczny wzrost wydatków na cele społeczne. "Jedziemy pełną parą"

O ile w 2015 roku na cele społeczne wydawano 19 miliardów złotych, teraz jest to 71 miliardów złotych. To bezprecedensowy wzrost wydatków na cele społeczne - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiając na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego założenia budżetowe na 2018 rok. Jednocześnie zapowiedział, że jest za ograniczeniem wydatków na Fundusz Pracy.