Z kraju

Z kraju

Kwaśniewski: państwo, które nie respektuje własnej konstytucji, słabnie

- W tej chwili musimy czekać, do jakiego kompromisu dojdzie prezydent Andrzej Duda z większością parlamentarną. Ale w moim przekonaniu jednak ten kompromis zgodny z konstytucją nie będzie - oceniał rozmowy głowy państwa z Prawem i Sprawiedliwością na temat reformy sądownictwa Aleksander Kwaśniewski. - A to największa krzywda, którą można zrobić Polsce. Państwo, które nie respektuje własnej konstytucji, słabnie - dodawał. W rozmowie z TVN24 BiS był jeszcze pytany o reakcje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskie na sytuację polityczną w Polsce. Były prezydent był obecny na Europejskim Forum Nowych Idei.

Kołodko: nie tylko gospodarka decyduje o zadowoleniu społeczeństwa

Jak wskazuje prof. Kołodko, nie tylko stan gospodarki jest najważniejszy w tzw. indeksie szczęścia. - Stara mądrość ludowa brzmi, że pieniądze szczęścia nie dają - przypomniał były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko, który jest gościem Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. - Są kraje, które są bardzo bogate, ale są inne, które będąc od nich uboższe w kategoriach dochodów pokazują, że ludzie są w nich zadowoleni - zauważa w rozmowie z TVN24 BiS. Jako przykład podaje Bhutan, gdzie od ponad 20 lat "mają znakomicie rozpracowany indeks szczęścia globalnego".

Olechowski: między Polską a Unią Europejską narasta nieufność

Między polskim rządem, a pozostałymi rządami krajów Unii Europejskiej narasta nieufność. Mam nadzieję, że to co się dzisiaj dzieje przejdzie, że jest to choroba - powiedział Andrzej Olechowski, były szef MSZ, który jest gościem Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Jak dodał ewentualne przyczepienie nam etykiety kraju niespełniającego standardów europejskich będzie miało wpływ na decyzje inwestycyjne.

Buzek: nie widzę otwartej i uczciwej dyskusji na tematy strefy euro

W Polsce musimy poważnie porozmawiać o strefie euro, bo w 2003 roku zadecydowaliśmy, że do niej wchodzimy. Dlaczego nie ma żadnych decyzji? Dlaczego nie idziemy w tym kierunku? Nie widzę otwartej i uczciwej dyskusji na ten temat. Tego nam naprawdę najbardziej brakuje - powiedział TVN24 BiS były premier Jerzy Buzek, który jest gościem Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Zakaz handlu w niedziele. Zapadła "decyzja polityczna"

Od przyszłego roku zakupy będą możliwe tylko w co drugą niedzielę. - Jest już w tej sprawie polityczna decyzja - powiedział w rozmowie z radiem Tok Fm Janusz Śniadek, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy. W czwartek projektem mają zająć się parlamentarzyści.

Chcą zastąpić ważny wskaźnik indeksem szczęścia. "Jakość życia jest ważniejsza"

- Jakość życia jest ważniejsza niż potencjał dochodowy. Produkt krajowy brutto niewiele mówi - podkreśla Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland. Jak dodaje, "o wiele więcej mówi to, czy mamy wysoką jakość życia w zdrowiu, czy mamy dobrą edukację, czy mamy dobry system komunikacji, czy dobre jakości środowisko naturalne". - To elementy, które mierzymy w oparciu o wskaźnik, który nazywa się wskaźnikiem szczęścia - wskazuje gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Indeks szczęścia to jeden z tematów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI).

Wizz Air likwiduje połączenia z Polski. Sprawdź, dokąd nie polecisz

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air odwołują loty z polskich lotnisk. Z rozkładu taniego przewoźnika znikną trasy z Olsztyna, Katowic i Warszawy. "Połączenia będą zlikwidowane, ponieważ nie spełniły zakładanych oczekiwań, a działalność siatki musi być zoptymalizowana" - tłumaczą przedstawiciele Wizz Air w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Przyszłość Polski i wyzwania dla Europy. W Sopocie rusza EFNI

Ponad tysiąc osób ma wziąć udział w rozpoczynającym się w środę w Sopocie VII Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI). Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: "Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu". Parterem medialnym imprezy jest TVN24 BiS.

Z przejściem na emeryturę może warto poczekać. Do waloryzacji

Ponad 176 tysięcy osób złożyło do 25 września swoje pierwsze wnioski o emeryturę - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Od 1 października wchodzą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rafalska ocenia, że część osób uprawnionych do emerytury będzie chciało pracować do końca roku, a część poczeka na waloryzację.