Z kraju

Z kraju

Balcerowicz: prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta

- Nigdy do tej pory nie uchwalono w taki sposób budżetu - mówi o piątkowym głosowaniu w Sejmie prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. - Budżet jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa i powinien być dyskutowany w taki sposób, że ludzie mogą usłyszeć i muszą mieć pewność, że przegłosowano go w sposób nienasuwający żadnych podejrzeń - dodał gość programu "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS.

Czy to koniec solidarności z uchodźcami? Debata kobiet w TVN24 BiS

Czy po zamachu w Berlinie zmieni się polityka migracyjna UE? Czy to koniec solidarności z uchodźcami? To pytania, z którymi mierzyły się uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS Kalina Czwarnóg, członkini zarządu Fundacji "Ocalenie" oraz dr Małgorzata El Ghamari, reprezentująca Uniwersytet w Białymstoku i Fundację El-Kamara.

Skazani na strach? Debata młodych o terroryzmie w Europie

Czy Europa może czuć się bezpiecznie? Jak możemy uchronić się przed atakami terrorystów? Czy to koniec solidarności z uchodźcami? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się uczestnicy "Debaty młodych" w TVN24 BiS: Żaneta Czyżniewska z Młodych Nowoczesnych, Krzysztof Grochowski z Razem oraz Mateusz Rojewski z Forum Młodych PiS.

Jednolita danina upadła, ale będą zmiany w ochronie zdrowia

Wycofanie się przez rząd z wprowadzenia jednolitej daniny nie zaburza dalszych prac nad zmianami w ochronie zdrowia - zapewniło w środę Ministerstwo Zdrowia. Od 1 stycznia 2018 r. NFZ ma być zlikwidowany, planowane jest odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki.

Szykuj się na świąteczne podróże. PKP uruchamia dodatkowe pociągi

36 dodatkowych pociągów oraz mobilni informatorzy - tak PKP Intercity przygotowuje się na zwiększony ruch na kolei w okresie świąteczno-noworocznym. Przewoźnik na bieżąco monitoruje również frekwencje w składach, tak by w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla pasażerów.

Rośnie liczba kobiet w ciąży. "500 plus może mieć znaczący udział"

Program 500 plus może mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się do danych NFZ w sprawie liczby kobiet, które zaszły w ciążę w br. Liczba ta wzrosła o 9,5 tys. Zdaniem Rafalskiej przy podejmowaniu decyzji o dziecku ma znaczenie zarówno dobra sytuacja na rynku pracy, jak również program Mieszkanie Plus.

Eksperci o porzuceniu jednolitego podatku. "VAT jest największym problemem"

- To racjonalna decyzja - komentuje zapowiedź rezygnacji z tzw. jednolitego podatku Rafał Antczak z firmy Deloitte. Natomiast Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion nie rozumie tej decyzji i jest nią "zasmucony". Przytaczamy komentarze ekspertów do tej decyzji o wycofaniu się z przyjęcia jednolitego podatku, nad którym prace trwały osiem miesięcy.

Obniżą opłaty likwidacyjne. Przełomowe porozumienie dotyczące polisolokat

Ubezpieczyciele obniżą opłaty likwidacyjne związane z polisami z elementem inwestycyjnym - wynika z porozumienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi. Klient będzie miał prawo do zwrotu różnicy między opłatą likwidacyjną pobraną na starych zasadach a tą, która zostałaby pobrana na nowych.

Polska gospodarka w kryzysie. Tak sądzi prawie połowa rodaków

49 proc. Polaków uważa, że gospodarka kraju jest w kryzysie - wynika z badania TNS Polska. Przy czym - podaje TNS - 40 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 9 proc. gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Przeciwnego zdania jest 40 proc. badanych.

Zakłócenia sygnału TVP. Urzędnicy mają oglądać telewizję przez całą dobę

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nakazało urzędnikom w starostwach w kraju, aby przez całą dobę oglądali kanał TVP Info. Ma to związek z zakłóceniami sygnału kanałów Telewizji Publicznej na multipleksie MUX 3, którego operatorem jest firma EmiTel. Urzędnicy mają śledzić, czy, gdzie i kiedy ewentualne zakłócenia się pojawiają.

Jednolitego podatku nie będzie. "Chcemy przeciąć wszelkie spekulacje"

Nie będzie rewolucji w podatkach. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów poinformował dziś o zakończeniu prac związanych z tzw. jednolitym podatkiem. – Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw”, zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

Świat w obliczu terroryzmu. Debata młodych o bezpieczeństwie

Czy ataku w Berlinie można było uniknąć? Co może zrobić Europa, aby poprawić nasze bezpieczeństwo? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się uczestnicy "Debaty młodych" w TVN24 BiS: Patryk Wyczółkowski z Forum Młodych PiS, Michał Jurek z Młodych Demokratów oraz Grzegorz Gruchalski ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Gigantyczny zakup MON i budżet wyczerpany. "Polska będzie się zdecydowanie broniła"

Inspektorat Uzbrojenia MON i należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO podpisały we wtorek wart 932,2 mln zł kontrakt. Dotyczy dostawy 1,3 tys. przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych do nich. Kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu i oznacza, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym roku na modernizację techniczną wojska zostały wydane.

Drożdżówki na cześć ministra. "Radziwiłłówki dotrą niebawem do szkolnych sklepików"

Istnieje szansa, że w 2017 roku dzieci, poprzez sklepiki szkolne, będą mogły jeść pożywne i zdrowe drożdżówki o ograniczonej zawartości cukru - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomysł akceptuje i popiera minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, stąd też nazwa słodkiej bułki nawiązuje do jego nazwiska. "Pierwsze dostawy drożdżówki Radziwiłłówka dotrą niebawem do szkolnych sklepików" - czytamy w komunikacie.

Wielka modernizacja kolejowego połączenia z Warszawą

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują 24 km linii Warszawa Wschodnia – Otwock. Inwestycja za ponad 600 mln zł będzie realizowana w latach 2018-2022. Po jej zakończeniu czas przejazdu na trasie Warszawa Wschodnia – Lublin skróci się do 95 minut.

Rząd odnowi elastyczną linię kredytową. Na wypadek kryzysu

Polska wnioskuje o odnowienie Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) - poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorek w komunikacie. Wyjaśniono, że nowa linia będzie jednak o połowę mniejsza od obecnej i wyniesie ok. 8,3 mld euro.

Polski kryzys parlamentarny oczami młodych

Kryzys w polskim Parlamencie i pomysły na jego rozwiązanie. Takie tematy poruszyli uczestnicy programu Debata Młodych w TVN24 BiS. A byli nimi: Aleksandra Piotrowska z Forum Młodych Lewiatan, Jan Strzeżek z Polska Razem i Tomasz Nowicki z Ośrodka Dialogu i Analiz Think Tank.

Raport: Polska wyczerpała rezerwy i finansuje rozwój zadłużeniem

Nie nadrabiamy ani nie tracimy dystansu do światowej gospodarki. Przed Polską stoją jednak takie wyzwania jak uniknięcie kryzysu niewypłacalności oraz powstrzymanie fali emigracji - wynika z Raportu Warsaw Enterprise Institute zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

Prokuratorskie śledztwo w sprawie delikatesów Alma

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnego doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kontrahentów spółki Alma Market SA – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Doniesienie złożyli kontrahenci, a wśród nich m.in. agencja ochrony.

Fala dobrych danych z polskiej gospodarki

W listopadzie br. wzrosła sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc. wobec wzrostu o 4,6 proc. przed miesiącem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła o 3,3 proc. - więcej, niż spodziewali się ekonomiści.

Chaos w polskim parlamencie oczami kobiet. Debata w TVN24 BiS

Jakie kobiety odbierają to co wydarzyło się w ostatnich dniach w Parlamencie? Pytaliśmy o to uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS. W studio gościły prof. Monika Płatek z Uniwersytetu - prawniczka, Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polska.