Z kraju

Z kraju

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Choć Polacy pracują intensywnie, to ich kariery zawodowe są znacznie krótsze niż w większości państw Unii Europejskiej. Jak obliczył Eurostat w 2016 roku Polak mógł się spodziewać, że jego kariera zawodowa będzie trwała prawie 33 lata, co plasuje nas dopiero w trzeciej dziesiątce krajów należących do Wspólnoty. Jednym z powodów jest wcześniejszy wiek emerytalny kobiet. Najdłużej pracują Szwedzi, Duńczycy i Holendrzy. Średnia spodziewana długość pracy w Unii Europejskiej wynosiła 35 lat i 6 miesięcy. Jak podkreśla w swoim opracowaniu Eurostat, między 2006 rokiem, kiedy przeprowadzono poprzednie badanie, a 2016 rokiem długość spodziewanej aktywności zawodowej mieszkańców Europy znacznie się zwiększyła. To efekt głównie zmian regulacji dotyczących przejścia na emeryturę kobiet. W przypadku Polski długość oczekiwanego czasu pracy wydłużyła się o 2 lata i 7 miesięcy.

Szybciej do Krakowa. Pojedziemy nowym odcinkiem S7

Do użytku kierowców oddano około 20 km fragment drogi ekspresowej S7 na odcinku Jędrzejów - granica województwa świętokrzyskiego. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że "do 2021 roku pojedziemy drogą ekspresową S7 z Warszawy, przez Radom, Kielce, do Krakowa oraz dalej na południe Polski”.

Kupujemy na potęgę. Smartfony, zmywarki, samochody

W opracowaniu dotyczącym sytuacji budżetów domowych w 2016 r. Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że w ubiegłym roku można zauważyć wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w smartfony, telewizory plazmowe lub ciekłokrystaliczne i zmywarki do naczyń.

Gigantyczny wzrost wydatków na cele społeczne. "Jedziemy pełną parą"

O ile w 2015 roku na cele społeczne wydawano 19 miliardów złotych, teraz jest to 71 miliardów złotych. To bezprecedensowy wzrost wydatków na cele społeczne - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiając na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego założenia budżetowe na 2018 rok. Jednocześnie zapowiedział, że jest za ograniczeniem wydatków na Fundusz Pracy.

Rodzi się więcej dzieci. Minister: rynek wymusi zmiany w zatrudnianiu kobiet

Od stycznia do lipca urodziło się 235,1 tys. dzieci. To 18,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To naprawdę imponujący wzrost - oceniła szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska. - Myślę też, że ten rynek pracownika wymusi większą elastyczność pracodawców, jeśli chodzi o zatrudnianie kobiet - rozwiązania bardziej sprzyjające rodzinie, które już są w kodeksie pracy dostępne - dodała.

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet ułatwień dla mikro firm

Ministerstwo Finansów przygotowało "bardzo bogaty pakiet ułatwień dla najsłabszych uczestników obrotu gospodarczego, dla mikroprzedsiębiorców" - powiedział Zbigniew Wiliński z departamentu poboru podatków Ministerstwa Finansów podczas briefingu w Centrum Analitycznym Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Ponad 4 miliardy złotych na SKOK-i. Spór o kasy spółdzielcze

Pomoc tak naprawdę trafia do banków przejmujących - tak przedstawiciele SKOK-ów mówią o funduszach płynących z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do klientów upadających kas. Spółdzielcze kasy odpowiadają też na zarzuty sektora bankowego i pomysł, żeby kasy zostały wyłączone z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Od 2014 roku upadło dziesięć SKOK-ów, a fundusz ich klientom wypłacił do tej pory prawie 4,2 miliardy złotych.

Nie będzie "skokowych podwyżek cen wody". Premier zapewnia

Jeżeli chodzi o ceny wody, to nic się nie zmieniło od mojej wypowiedzi z lipca - podkreśliła w czwartek premier Beata Szydło. W lipcu szefowa rządu zadeklarowała, że w związku z nowym Prawem wodnym, zakładającym między innymi wprowadzenie opłat za pobór wody, podwyżek nie będzie.

Morawiecki o SKOK-ach: trudne w zarządzaniu, ale potrzebne

SKOK-i są trudne w zarządzaniu ze względu na to, że w ogóle udzielanie kredytów to jest coś takiego jak medycyna albo marketing - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak dodał "tego typu instytucje finansowe są potrzebne".

"Bałtyk umiera". Polska sprzeciwia się unijnej polityce

Polski rząd nie może zaakceptować propozycji połowowych KE na rok 2018, które nie zapewniają ochrony zasobów dorsza i w konsekwencji mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia zasobów tej ryby w Morzu Bałtyckim – poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ze względu na niskie zasoby ryb rybacy chcą uznania Bałtyku za obszar katastrofy ekologicznej.

"Zła zmiana". Chcą zatrzymać letni czas, raport czeka u premier

Na zmianie czasu traci transport publiczny i prywatny, sektor bankowy, a nawet inwestorzy giełdowi. Spada wydajność pracy, a na dodatek podupadamy na zdrowiu - przekonywał w programie "Bilans" Tomasz Pułrół ze Stowarzyszenia KoLiber. Raport na ten temat trafił do rąk premier Beaty Szydło, ale na razie bez odpowiedzi.