Z kraju

"Problemy" i "utrudnienia" w związku z 500 plus

Z kraju

500 plus na każde dziecko. Można składać wnioski drogą elektronicznątvn24
wideo 2/24

W poniedziałek pojawiło się sporo problemów ze złożeniem wniosku o świadczenie 500 plus. Nie można było wejść na stronę rządową, kłopoty sprawiały również internetowe systemy niektórych banków.

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach można składać online od 1 lipca - poprzez stronę banku, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać drogą tradycyjną - w urzędzie lub listownie pocztą.

Wejście na rządowy portal empatia.mpips.gov.pl nie było jednak łatwe. Strona internetowa w wielu przypadkach się nie ładowała lub ładowała się bardzo długo. Po godzinie 16.00 wciąż pojawiały się problemy z funkcjonowaniem strony.

Jak informował MRPiPS, gorsze działanie systemów miało związek z dużą liczbą składanych wniosków. "Skala zainteresowania programem jest wyjątkowo duża. Złożono już 400 tys. wniosków, w ub. roku złożono 160 tys. pierwszego dnia. Prace serwisowe prowadzone są na bieżąco" - napisał resort na Twitterze.

Problemy banków

Klienci wielu banków - m.in. mBanku, Santandera, Aliora, Pekao SA czy ING - na portalach społecznościowych zgłaszali problemy z funkcjonowaniem stron internetowych oraz trudności z dostępem do wielu usług - wśród nich do wniosku o świadczenie 500 plus.

Na swojej witrynie ING Bank Śląski po południu pisał o kłopotach z działaniem systemu. "Mamy problemy z przyjmowaniem wniosków 500+. Prosimy o ich składanie później" - informował klientów ING.

Również Santander Bank Polska miał w poniedziałek problemy ze swoim serwisem.

Po godzinie 16.00 bank poinformował, że udało się rozwiązać problemy, choć dodano, że z powodu dużego ruchu "system może działać nieco wolniej".

Na Twitterze komentarz napisał również mBank, u którego występowały kłopoty z wejściem na stronę banku. "Problemy wynikają między innymi z ogromnego zainteresowania wnioskami o 500+ i 300+, których teraz nie można złożyć" - napisano w komunikacie.

Podobnie jak w przypadku Santandera, mBankowi po godzinie 16.00 udało się przywrócić większość funckjonalności systemu. "Nadal mamy problemy z wnioskami internetowymi" - zaznaczył jednak bank.

500 PLUS NA KAŻDE DZIECKO - NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI >

Zmiany w 500 plus

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Od 1 lipca drogą online można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu"Dobry start.

W przypadku złożenia wniosku o 500 plus w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus" wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W roku 2019 program "Rodzina 500 plus" będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Z kolei świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Autor: kris//mmh / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Twitter

Raporty: