Duże zmiany w 300 plus. Program ma zostać rozszerzony

[object Object]
Minister rodziny o wnioskach o 300 plusRadiowa Jedynka
wideo 2/3

Rząd chce rozszerzyć program Dobry Start. Zgodnie z projektem ministerstwa rodziny, świadczeniem 300 plus mają być również objęci uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, osobą odpowiedzialną za opracowanie nowych przepisów jest Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dobry Start po zmianach

Świadczeniem Dobry Start jest objęty każdy uczeń, który nie ukończył 20 lat bądź 24 lat, jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co ważne, program obejmuje również uczniów, którzy osiągają ten wiek przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym (na przykład kończąc 20 lat w maju można złożyć wniosek i otrzymać pieniądze z programu Dobry Start we wrześniu). Świadczenie nie przysługuje natomiast na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tak zwanej zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

Teraz ma się to jednak zmienić. Projekt MRPiS przewiduje bowiem dwie zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start.

Po pierwsze, ma zostać wprowadzone rozwiązanie, aby każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty był rządowym świadczeniem poprzez umożliwienie ubiegania się o to świadczenie dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

"Tym samym każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie świadczeniem. Należy podkreślić, że ta zmiana nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie – wciąż świadczenie przysługiwać będzie, co do zasady, na uczące się w szkole dzieci w wieku do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24. roku życia" - wskazali przedstawiciele MRPiPS.

Resort rodziny podawał wcześniej, na podstawie danych Systemu informacji oświatowej, że w roku szkolnym 2017/2018 w szkołach dla dorosłych uczyło się 47 647 osób. Zgodnie z szacunkami, objęcie wsparciem dodatkowej grupy osób oznaczałoby zatem wzrost wydatków budżetu państwa w skali roku o 14,7 miliona złotych, w tym 477 tysięcy złotych kosztów obsługi.

To niejedyna zmiana. Rząd chce wprowadzić również ułatwienia w ubieganiu się o świadczenie poprzez wprowadzenie możliwości składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - PUE ZUS.

Obecnie wnioski o świadczenie Dobry Start, obok drogi tradycyjnej - na przykład podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową, można składać drogą elektroniczną przez stronę banku oraz portal Emp@tia.

Zmiany mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2019 roku.

W kwietniu 2019 roku ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiadała, że Dobry Start będzie gwarantowany ustawą. "Umocowanie ustawowe świadczenia Dobry Start to ważny element tego procesu. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" - tłumaczyła. Jak wynika jednak z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt ustawy zatrzymał się na etapie opiniowania.

Wnioski

Tymczasem trwa przyjmowanie wniosków o świadczenie Dobry Start. Od 1 lipca wniosek można złożyć przez portal Emp@tia lub stronę internetową banku. Od 1 sierpnia będzie można skorzystać z metody tradycyjnej. Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (na przykład w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Wniosek nie zostanie rozpatrzony, jeśli nie odpowiemy na prośbę urzędu o uzupełnienie lub poprawki albo jeśli złożymy go po terminie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Jeśli nie zrobi się tego do dnia - pieniądze przepadną.

W pierwszym roku działania programu wypłacono łącznie ponad 4,3 miliona świadczeń Dobry Start. W ubiegłym roku program kosztował 1,305 miliarda złotych. Zgodnie z szacunkami, w 2019 roku program będzie kosztował 1,442 miliarda złotych.

Należy pamiętać, że oprócz 300 złotych na wyprawkę wszyscy uczniowie szkół podstawowych otrzymują podręczniki i ćwiczenia. Kupuje je szkoła ze środków przekazanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby kierujące pojazdem pomimo zatrzymanego prawa jazdy stracą uprawnienia na stałe - zapowiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Planowane jest także zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę poza terenem zabudowanym oraz jazdę pod wpływem alkoholu.

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Źródło:
PAP

- Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wysłać wnioski w sprawie kolejnych pieniędzy na przełomie roku - poinformowała ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska ponownie zażądała wyjaśnień od platformy sprzedażowej Temu. Chiński serwis ma dostarczyć dowody na walkę z handlarzami oferującymi nielegalne produkty. Niedawno o podjęcie czynności w tej sprawie apelowało sześć krajów, w tym również Polska.

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millennium - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Były burmistrz Warny i były gubernator regionu zostali oskarżeni o próbę wyłudzenia 2,8 miliona euro z unijnych środków na remont nieistniejącego portu rybackiego - przekazała Prokuratura Europejska (EPPO). Port udawało kilka pływających pontonów.

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Źródło:
PAP

Posłowie zadecydowali o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych (RMN). Argumentem wnioskującej o odwołanie KO było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w RMN z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej.

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 pokazał gigantyczną skalę nieprawidłowości. Szkody wyliczono na kwotę ponad 700 milionów złotych, w tym między innymi w obszarze zatrudnienia w postaci pensji w wysokości 220 tysięcy złotych dla doradców, po których pracy nie ma ani śladu. Politycy koalicji komentujący wyniki mówią o skandalu, a Mariusz Błaszczak z PiS w audyt po prostu nie wierzy.

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Źródło:
TVN24

IT, handel detaliczny i inżynieria – w tych trzech branżach wrzesień przyniósł największy wzrost opublikowanych w internecie ofert pracy, licząc rok do roku. Tak wynika z analizy agencji zatrudnienia Adecco Group, którą opisuje "Rzeczpospolita".

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Cezarego Kocika na stanowisko prezesa mBanku - poinformowała w piątek KNF.

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Business Centre Club wyróżnił najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Statuetki wręczono w kategoriach: "Prekursorskie techniki i technologie przemysłowe", "Innowacyjne produkty", "Innowacyjne usługi" oraz "Nowatorskie rozwiązania i projekty wspierające zarządzanie". Wyróżniono także najbardziej "Innowacyjny Startup".

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Źródło:
tvn24.pl

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Sąd nakazał spółce JSW Koks zwrot kwoty gwarancji bankowej w związku z budową elektrociepłowni w Radlinie - przekazało Rafako. Wcześniej firma złożyła wniosek o upadłość. JSW Koks ma dwa dni zwrot

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Źródło:
PAP

W czwartek Tesla zaprezentowała Cybercab - dwudrzwiowy pojazd pozbawiony kierownicy czy pedałów nazwany "robotaxi". Ma to być wypełnienie od dawna składanych przez Elona Muska obietnic o tym, że przyszłością producenta aut elektrycznych jest produkcja samochodów autonomicznych.

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Źródło:
Reuters

Na Śląsku ma powstać fabryka wodoru. - Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym - zapowiedział prezes agencji Michał Dąbrowski. Cała inwestycja ma pochłonąć od 1,5 do nawet 2 miliardów euro.

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Źródło:
PAP

Brytyjski księgowy John Ormerod pomógł Rosji kupić co najmniej 24 stare tankowce do jej "floty cieni", fundusze dostarczała należąca do Łukoilu firma z siedzibą w Dubaju, a zarządzaniem statkami zajęły się również spóki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wynika ze śledztwa "Financial Timesa". Przewóz ropy przestarzałymi jednostkami to także ogromne zagrożenie dla środowiska zwraca uwagę dziennik.

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP