Wzrost cen lokali mieszkalnych w pierwszym kwartale tego roku wobec poprzedniego kwartału wyniósł 1,9 proc. i był większy na rynku wtórnym niż pierwotnym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Według urzędu ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły o 2,2 proc., a na pierwotnym o 1,6 proc.
GUS poinformował, że w pierwszym kwartale 2019 r. największy wzrost cen lokali mieszkalnych w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano w województwie podkarpackim (o 4,4 proc.), spadki cen zaś w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim - odpowiednio o 0,4 proc. i 0,2 proc.
Wzrost cen
Urząd poinformował też, że w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,1 proc. Na rynku pierwotnym wzrost wyniósł 6,5 proc., na rynku wtórnym 9,3 proc.
Według GUS w pierwszym kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 18,3 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r., z czego na rynku pierwotnym były wyższe o 15 proc., a na rynku wtórnym – o 21,3 proc.
Polska na tle Europy
Jak jednak wynika z opublikowanych w kwietniu danych Eurostatu, wzrosty cen na polskim rynku nieruchomości są umiarkowane na tle większości innych krajów w Europie.
Dane Eurostatu wskazują, że w całej Polsce ceny transakcyjne mieszkań wzrosły od początku 2013 roku do IV kwartału 2018 r. o 19 proc. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego opracowanych przez Expandera, pod tym względem zajmujemy 23. miejsce na 29 państw, dla których opublikowano dane.
"Najbardziej spektakularne zmiany miały miejsce w Irlandii (81 proc.), na Islandii (77 proc.) i na Węgrzech (59 proc.)". Analitycy zwrócili też uwagę, że "jeśli chodzi o państwa naszego regionu, to wyprzedzają nas zarówno Czesi (44 proc.), Słowacy (33 proc.), jak i kraje bałtyckie". "Jedynym krajem, w którym ceny mieszkań spadły w omawianym okresie są Włochy (-11 proc.)" – napisano w komentarzu Expandera.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock