Z kraju

Z kraju

Rząd analizuje, opozycja zbiera podpisy. "Uwolnijmy handel"

Lider partii Teraz! Ryszard Petru zbierał we wtorek w Toruniu podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie przywrócenia handlu w niedziele. Aby projekt mógł zostać wniesiony do Sejmu, obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Uwolnijmy handel" powinien zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Partia jaj z salmonellą. Ostrzeżenie

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w próbce jaj "zdrovo Rodzinkovo" stwierdzono obecność pałeczek Salmonella enteritidis na powierzchni skorupek. Zakwestionowana partia jest wycofywana z obrotu.

Megalotnisko z poślizgiem? "30 procent marginesu"

- Harmonogram, który założyliśmy jest bardzo ambitny, przy czym nie jest wcale niemożliwy. Natomiast zwyczajowo przy projektach infrastrukturalnych zakłada się 30 procent marginesu. Taki zapas trzeba założyć też przy tym projekcie - stwierdził wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

Polak pożyje krócej. Ale z nieco wyższą emeryturą

Przewidywana długość życia osoby, która ma obecnie 60 lat skróciła się o 1,5 miesiąca w porównaniu z 2018 rokiem - wynika z najnowszych tabel Głównego Urzędu Statystycznego. Ta zła wiadomość ma jednak również dobrą stronę - wzrosną emerytury.

Morawiecki: budżet nie jest workiem bez dna, nie jest z gumy

Będziemy starać się utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 procent PKB, a także utrzymać w ryzach stabilizującej reguły wydatkowej - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że pewien przyrost deficytu sektora finansów publicznych nastąpi.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus. W ramach nowego programu emeryci i renciści mają otrzymać jednorazowo 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych "na rękę". - Terminy wypłaty będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła, nie będzie trzeba składać żadnego wniosku, by otrzymać pieniądze.

"Wygrana nie za każdą cenę". Ostrzeżenie przed "greckim scenariuszem" w Polsce

Ekonomiści zwrócili się z apelem do polityków i obywateli o rozwagę oraz poszanowanie stabilizacji w finansach publicznych. "Wygrana nie za każdą cenę" - podkreślili w tytule listu. Zdaniem autorów ostatnie propozycje rządowe łamią podstawowe wymogi gwarantujące stabilność finansów publicznych i zabezpieczające kraj przed wejściem na drogę znaną jako "scenariusz grecki".

Finansowe obietnice PiS. Kotecki: starania Czerwinskiej to "mission impossible"

- Pani minister będzie musiała bardzo się postarać. Moim zdaniem jest to zadanie niewykonalne – mission impossible – powiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 były wiceminister finansów Ludwik Kotecki, odnosząc się jednocześnie do słów szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej. Minister podczas poniedziałkowej konferencji zaznaczyła, że chciałaby zrobić wszystko, aby deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył 3 proc. PKB.

Rząd sprawdził, co Polacy myślą o zmianie czasu. Wiceminister o wynikach konsultacji

W konsultacjach oraz sondażu, które przeprowadziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zdecydowana większość Polaków opowiedziała się za wprowadzeniem u nas czasu letniego - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zastrzegł jednak, że "zmiany czasu w pojedynkę przeprowadzić się nie da". - Dlatego powinniśmy osiągnąć pewien konsensus w Unii Europejskiej - zaznaczył wiceszef MPiT.

Puste pierwsze strony w dziennikach. Apel w sprawie zmiany prawa

W poniedziałek dzienniki, w tym "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Gazeta Prawna" i "Fakt", ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Wydawcy w ten sposób zaapelowali do polskich europarlamentarzystów o poparcie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

"Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska w dwie godziny

Około 1,6 tysiąca kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w poniedziałek spółka CPK. Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy między innymi odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z nowym lotniskiem i Łodzią.