Z kraju

Z kraju

Przybywa "osób, których świadczenie trudno nazwać emeryturą"

- Rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnionych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki emerytalne lub odprowadza się je w minimalnej wysokości. Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Ulgi podatkowe dla firm w całej Polsce. "Bardzo dużo uznaniowości urzędników"

Zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Eksperci przyznają, że szykowane regulacje to dobry pomysł, jednak zwracają uwagę na szczegóły. - Projekt pozostawia bardzo dużo uznaniowości urzędników - komentuje Bartłomiej Biga z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zachęty podatkowe w całej Polsce. Jedna wielka strefa ekonomiczna

Cała Polska ma być jedną strefą ekonomiczną - tak wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd. To oznacza, że ewentualne preferencje podatkowe (na przykład okresowe zwolnienia z podatku) nie będą ograniczone do działających obecnie stref, ale zależeć będą od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być projekty w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne.

"Mocne wejście gospodarki w 2018 rok"

Dobre dane z gospodarki. Sprzedaż detaliczna w styczniu 2018 roku wzrosła o 8,2 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Zwyżkowała też produkcja przemysłowa - o 8,6 procent rok do roku - oraz produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła aż o 34,7 procent w ujęciu rocznym.

Specjalna strefa ekonomiczna w całej Polsce. Rząd oceni projekt

Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana standardowo na 10-15 lat - to między innymi założenia projektu nowej formuły specjalnych stref ekonomicznych, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Prezenty, bezpłatne badania i Jan Paweł II wabikiem do zakupów. Posypały się kary dla firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał pięć firm sprzedających towary podczas prezentacji i pokazów. Aby skłonić starszych, schorowanych ludzi do zakupu, ukrywały one prawdziwy cel spotkań, wprowadzały w błąd co do właściwości produktów, wykorzystywały także sprzeczne z prawem weksle - poinformował urząd. Firmy mają prawo odwołać się od decyzji regulatora do sądu.

Rozpędzony rynek mieszkaniowy złapał lekką zadyszkę. "Kondycja nadal jest świetna"

W styczniu 2018 roku deweloperzy oddali do użytkowania mniej mieszkań niż rok temu - wynika z poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak, jak zauważają eksperci, rynek mieszkaniowy jest wciąż w świetnej formie. - Sprzyjają mu niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace - stwierdził analityk mieszkaniowy Home Broker Marcin Krasoń.

Kontrowersyjne podwyżki opłat na A2. Minister: nie ma możliwości ich zablokowania

Resort infrastruktury ma związane ręce w sprawie podwyżek za przejazd A2. "Ministerstwo, jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mimo iż nie podzielają polityki poboru opłat, nie mają prawnej możliwości jej zablokowania" - wskazuje minister Andrzej Adamczyk w odpowiedzi na interpelację poselską. "Spółka Autostrada Wielkopolska ma prawo do swobodnego podnoszenia i obniżania stawek opłat za przejazdy wedle własnego uznania" - dodaje, wskazując na zapisy umowy koncesyjnej.