Z kraju

Z kraju

Interwencje samorządów przyniosły efekt. Rząd szykuje zmianę prawa

Ministerstwo Energii chce zmienić wymogi dla firm zajmujących się wywozem śmieci w średnich i dużych miastach. Nowelizacja przepisów ma im pomóc w spełnieniu wymogów, które od 2020 roku wprowadza ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Projektem we wtorek ma zająć się Rada Ministrów.

Gorąco wokół zmian w zakazie handlu. "Rząd będzie karał kolejnymi ograniczeniami"

Doprecyzowanie przepisów o placówkach pocztowych - to jedna z głównych zmian w zakazie handlu w niedziele. Jak mówiła minister rodziny Elżbieta Rafalska ma to pomóc w nadużywaniu przepisów przez franczyzobiorców. - Z jednej strony rząd otwiera się na przedsiębiorców, a z drugiej będzie ich karał kolejnymi ograniczeniami w zakazie handlu - uważa Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. W podobnym tonie wypowiada się Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

"To szeroka furtka dla rządu". Ekonomiści o rewolucji emerytalnej

Istnieje duże ryzyko, że nasze oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych pójdą na finansowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jakiejś kopalni węgla albo innego politycznie ważnego tematu - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego z PwC jest to najlepszy moment na wprowadzenie sytemu. - Dlatego, że mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem płac - uzasadnił.

Szybciej przez Łódź. Podpisano umowę na pierwszy odcinek obwodnicy

Ruszają przygotowania do budowy około 12-kilometrowego odcinka S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Teofilów, czyli elementu ringu wokół aglomeracji łódzkiej. W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z konsorcjum firm Budimex - Strabag. Inwestycja pochłonie 561,8 miliona złotych.

Mija ultimatum dla Astaldi. PKP: mamy przygotowane warianty działania

Jeśli firma Astaldi nie wróci do realizacji kontraktów na liniach kolejowych Lublin - Warszawa i Poznań - Wrocław, mamy przygotowane warianty działania - powiedział członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe Arnold Bresch. W piątek mija wyznaczony włoskiej firmie czas na wznowienie prac.

Zwycięzcy niedzielnego zakazu handlu. Skokowy wzrost sprzedaży

Sprzedaż produktów spożywczych na stacjach benzynowych w okresie od marca do czerwca 2018 wzrosła o blisko 30 procent w stosunku do danych z 2017 roku - wynika z danych firmy badawczej Nielsen. Dynamiczny wzrost to przede wszystkim efekt wprowadzenia ograniczeń w niedzielnym handlu.

Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze

Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzała się, jak samorządowcy wykorzystują urlopy wypoczynkowe. Z danych wynika, że w kończącej się właśnie kadencji ponad 500 urzędników - wójtów, burmistrzów i prezydentów - ma łączne zaległości na 12,3 tysięcy dni. "Pracoholizm" urzędników to koszt dla budżetów gmin. W zależności od wynagrodzenia ekwiwalent za niewykorzystany urlop może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2019 rok. Oznacza to, że projektem zajmą się poszczególne komisje sejmowe. - To budżet dobry dla Polski - podkreśliła minister finansów Teresa Czerwińska.

Rządowy plan na emerytury coraz bliżej. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, dzięki którym Polacy mają oszczędzać na emeryturę. Rząd szacuje, że z programu może skorzystać ponad 11 milionów pracujących Polaków, a do ich oszczędności na emeryturę dorzucą się pracodawcy i państwo. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku.

Mniej pieniędzy na 500 plus. Wiceminister: zmieniła się sytuacja rodzin

W projekcie budżetu na 2019 rok rząd zaplanował blisko 22 miliardy złotych na świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. To mniej, niż na program przeznaczono w bieżącym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że zmiana wynika z lepszej sytuacji rodzin. - Mniej osób ubiega się o świadczenie - powiedział w czwartek wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Podwykonawcy Astaldi zapowiadają blokady dróg. "Nie wytrzymamy"

Spotkanie przedstawicieli Astaldi i podwykonawców, którzy domagają się od włoskiej spółki zapłaty za zaległe faktury, nie przyniosło żadnych efektów. Zdesperowani budowlani zapowiedzi protest - w środę 10 października zablokowane mają zostać dwie drogi ekspresowe: Zakopianka i warszawska inwestycja Astaldi. Podwykonawcy zrezygnują z protestu, jeśli Polskie Linie Kolejowe wyrównają zaległości.

TCO - o co chodzi?

MATERIAŁ SPONSOROWANY. Często to słyszymy, nie zawsze rozumiemy. TCO, czyli Total Cost of Ownership, oznacza ogół kosztów, z jakimi wiąże się eksploatacja samochodu. Przy zakupie często kierujemy się tylko ceną, a to duży błąd. Dowiedzcie się więcej z materiału video. Na co zwrócić uwagę opowie dziennikarz Zbigniew Urbański.

Ciemne chmury nad budowlanką. "Nie można wykluczyć kolejnych zejść z budów"

Podwykonawcy włoskiej spółki Astaldi domagają się opłacenia zaległych faktur. Nie wykluczają, że - jeśli nie dostaną pieniędzy - zablokują między innymi dwie drogi ekspresowe. Tymczasem prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa mówi, że będziemy świadkami kolejnych zejść z budów, jeśli zamawiający nie zmienią swojej polityki. Potrzeba większej elastyczności inwestorów, uwzględnienia wzrostu cen - mówi Jan Styliński i dodaje, że nie będzie upadłości firm budowlanych na taką skalę, jak w 2012 roku, ale nie można wykluczyć, że część firm będzie plajtowała.