Osoby urodzone po 1948 roku mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Jak czytamy w "Rz", to efekt wyroku Sądu Najwyższego z czerwca 2019 roku, do którego wpłynęła skarga kasacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Sprawa swój początek miała w listopadzie 2016 roku, kiedy ZUS odmówił kobiecie przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący. Gdy odwołała się do sądu, zarówno sąd okręgowy oraz sąd apelacyjny przyznały emerytce sporne świadczenie.
Spór z ZUS
Kobieta przez ponad 20 lat pracowała przy dwóch monitorach kineskopowych CRT, porównując na nich dane około 11 tysięcy pracowników.
W uzasadnieniu do wyroku Sądu Najwyższego wskazano, że praca wnioskodawczyni polegała na śledzeniu ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, wprowadzaniu ciągów znaków, testowaniu programów sprowadzającym się do obserwacji na monitorze dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól, wyłapywaniu błędów.
Jak ustalono, w monitorach kineskopowych obsługiwanych przez kobietę występował między innymi efekt migotania (tętnienia obrazu) oraz zjawisko odbić i olśnień, co prowadziło do szybszego zmęczenia oczu oraz znacznego obciążenia narządu wzroku. Dlatego, jak podkreślono, praca ta nie była pracą typowo "biurową". Sąd Okręgowy uznał, że w okresie zatrudnienia od 14 maja 1988 roku do 31 grudnia 2008 roku kobieta wykonywała stale i w pełnym wymiarze prace w warunkach szczególnych.
ZUS nie uznał jednak sprawy za zakończoną i odowołał się do sądu apelacyjnego. Ten jednak pod koniec 2017 roku oddalił apelację organu rentowego. Sąd uznał bowiem, że sąd okręgowy "prawidłowo zebrał materiał dowodowy, właściwie go ocenił i z tej oceny wyciągnął trafne wnioski".
ZUS powyższy wyrok zaskarżył skargą kasacyjną. Jak wskazuje "Rz", organ rentowy zarzucił w niej, że w pracy informatyka narzędziem ułatwiającym wykonywanie obowiązków jest komputer jako urządzenie w całości, a nie jedynie monitor ekranowy, nie można więc tej pracy uznać za szczególnie obciążającą narząd wzroku i wymagającą precyzyjnego widzenia.
Sąd Najwyższy nie podzielił jednak zarzutów i wniosków kasacyjnych. Sąd uznał, że kobieta "stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywała pracę przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych, w warunkach szczególnego obciążenia narządu wzroku i konieczności precyzyjnego widzenia". Tym samym przysługuje jej rekompensata.
Rekompensata za pracę przy komputerze
"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że o przyznanie tego świadczenia mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych ZUS dolicza im dodatkową kwotę do kapitału początkowego, co przekłada się na podwyżkę otrzymywanej przez nich emerytury.
- Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach - zauważa w rozmowie z "Rz" dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.
Autor: mb / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock