Z kraju

Z kraju

Znamy finalistów "biznesowych Oskarów". Kapituła zaskoczyła

Liderzy biznesu ścigają się o Nagrodę Polskiej Rady Biznesu. Znani są już finaliści 7. edycji konkursu. Jednak, co zaskakuje, brak jest finalistów w kategorii "Wizja i innowacje". Jak tłumaczy Marian Owerko, członek kapituły nagrody, w tym roku nie było dla tej kategorii wystarczająco wybitnych kandydatów. Pozostałe kategorie to "Sukces" oraz "Działalność społeczna". - We wszystkich kategoriach było ponad 220 zgłoszeń - mówi Owerko. W wyścigu pozostało siedem osób. Uroczysta Gala finałowa i ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 21 maja 2018 roku.

Zamrożone płace zaczynają uwierać. "Niezadowolenie będzie narastało"

Urzędnicy domagają się podwyżek. Pensje w budżetówce zamrożone są od ośmiu lat, a niskie zarobki zniechęcają do podjęcia pracy w urzędzie. Moim zdaniem to niezadowolenie będzie narastało, jeśli rząd nie zareaguje podwyższeniem pensji - ocenił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS ekonomista Marek Zuber.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim odwołany

W środę został odwołany zarząd Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Sławomir Pietrzak w rozmowie z Onetem powiedział, że był przeciwny pomysłowi przeniesienia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi z Janowa Podlaskiego do Warszawy. Pietrzak sugeruje, że to może być powód jego odwołania. Do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowany został Grzegorz Czochański.

Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Właśnie powołano nowego

Tomasz Robaczyński został wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet. Jego powołanie zbiegło się w czasie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą ograniczenia liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. W środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, przypomniała, że 8 marca wygasają powołania tych wiceministrów, którzy byli nimi w rządzie Beaty Szydło.

Wielka prywatyzacja na celowniku. "Nie sprzedaje się sreber rodowych"

Spółka PKP SA jest w stanie zapewnić sobie odpowiednie środki finansowe, by odkupić sprywatyzowaną wcześniej spółkę PKP Energetyka – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Na razie kolejowy przewoźnik toczy przed sądem batalię o stwierdzenie nieważności transakcji z 2015 roku.

Droga za miliard. Wybrano wykonawcę odcinka ekspresówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała włoską firmę Salini Impregilo do zaprojektowania i wybudowania 18 kilometrów odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do węzła Widoma w województwie małopolskim. Koszt inwestycji wyniesie ponad miliard złotych.

Szef Solidarności: niedzielny zakaz handlu wywołuje wściekłość niektórych ludzi

Solidarność będzie zabiegać o doprecyzowanie przepisów dopuszczających pracę zmianową także w niedziele i święta – zapowiedział we wtorek szef związku Piotr Duda. Tym samym ma się zwiększyć grupa osób, mających wolne od pracy niedziele i dni świąteczne. Przewodniczący Solidarności ocenił także, iż wprowadzenie ograniczeń w niedzielnym handlu jest sukcesem związku, a nowe prawo wywołuje "wściekłość niektórych ludzi".

Zielone światło dla Konstytucji Biznesu. Flagowa reforma przyjęta przez Sejm

Konstytucja Biznesu, jedna z kluczowych reform rządu PiS, wyszła właśnie z parlamentu i od wejścia w życie dzieli ją tylko podpis prezydenta. - Nowe prawo poprawi prowadzenie biznesu - oceniła przyjęte we wtorek przez Sejm regulacje szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, minister Jadwiga Emilewicz. Z kolei wiceminister Mariusz Haładyj dodał, że jest to "odpowiedź na postulaty podnoszone od wielu lat przez polskich przedsiębiorców".

Walka ze smogiem. Rząd dziś przyjmie ważną ustawę? "Mam taką nadzieję"

- Mam nadzieję, że we wtorek rząd przyjmie projekt ustawy dotyczącej norm jakości dla węgla - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który w resorcie odpowiada za projekty ułatwiające walkę ze smogiem. Wiceminister dodał, że trwają prace nad wprowadzeniem termomodernizacyjnej ulgi podatkowej.

Przegląd prasy. Wsparcie dostaną najlepsi

Rząd chce premiować inwestorów za jakość, nie ilość. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zamierza zmienić Program wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020, czyli system wieloletnich grantów przyznawanych największym inwestorom. Eksperci sądzą, że zmiany są potrzebne, ale obawiają się ostrych kryteriów - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

Własność zamiast użytkowania wieczystego. Sprawdź, co się zmieni

Ustawodawca wyszedł z założenia, że osoby prowadzące działalność gospodarczą są zamożniejsze. To kryterium jest mało sensowne i być może dyskryminujące - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Michał Chylak, ekspert prawa nieruchomości. Skomentował w ten sposób projekt, w świetle którego grunty oddane w użytkowanie wieczyste zmienią się we własność. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach - przez 33 lata.

"Umowy zlecenia powinny zostać". Ekspertka o propozycjach zmian w Kodeksie pracy

Obawiam się, że władza państwowa będzie decydować, kiedy mogę być pracownikiem samozatrudnionym - powiedziała w programie "Bilans" profesor Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, pracującej nad nowymi kodeksami pracy. Profesor w ten sposób skomentowała najnowsze pomysły komisji, w świetle którego praca zarobkowa będzie mogła odbywać się tylko na etacie lub w formie samozatrudnienia.

Raport o zarobkach Polaków. Płace w mikrofirmach "katastrofalnie niskie"

2577 złotych brutto, czyli 1862 na rękę - tyle według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi przeciętna miesięczna pensja blisko 4 milionów Polaków pracujących w mikroprzedsiębiorstwach. - Poziom płac jest katastrofalnie niski - uważa Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.