Wycofano cztery partie mielonego czarnego pieprzu, wyprodukowanego przez firmę z Białegostoku, w których wykryto bakterie salmonelli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
"Konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie partie produktu, nie powinni ich spożywać" - ostrzega GIS.
Spożycie, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. Bakterię wykryto w trakcie badań urzędowych.
Cztery partie
Wycofaniu podlegają cztery serie mielonego pieprzu wyprodukowane przez Agnex Krzysztof Wierzbicki 15-659 Białystok.
Chodzi o produkty: - pieprz czarny mielony, 150 g, numer partii 1309/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 400 g, numer partii 2509/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2509/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2409/6 i data trwałości 03.2021.
"Firma Agnex Krzysztof Wierzbicki powiadomiła swoich odbiorców, którzy zakupili kwestionowane partie pieprzu, o konieczności wycofania i zwrotu ww. produktów oraz zamieściła informacje o wycofaniu produktów na stronie internetowej" - czytamy w komunikacie GIS.
By ustalić źródła zanieczyszczenia, sanepid pobrał do badań 5 próbek surowca pieprzu czarnego mielonego, które z Wietnamu w zamkniętych workach po 25 kg sprowadziła firma PHU GROTEX Eryk Grotowski (data minimalnej trwałości: 03.2021, numer partii 09-09/19). Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w nich salmonellę.
W komunikacie jednocześnie poinformowano, że "firma PHU GROTEX Eryk Grotowski przedstawiła wynik badania przeprowadzonego na jej zlecenie w laboratorium prywatnym, zgodnie z którym w badanej próbce pieprzu czarnego mielonego z tej samej partii nie stwierdzono obecności bakterii z grupy coli oraz salmonella".
Zakażenia pokarmowe
Pałeczki salmonelli są jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego.
Zachorowania przez nie wywołane najczęściej objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock