Z kraju

Z kraju

Jeden z największych banków w Polsce zmieni nazwę

Zwołane na 16 maja walne zgromadzenie Banku Zachodniego WBK zdecyduje o zmianie nazwy banku - wynika z projektów uchwał. Akcjonariusze zdecydują również o zmianie siedziby banku z Wrocławia na Warszawę. Wniosek w tej sprawie został zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przegląd prasy. Firmy stosujące zlecenia na celowniku ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, jak przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązku opłacania składek ze zleceń. Ponad połowa kontroli kończy się decyzją nakazującą przedsiębiorcy zapłatę dodatkowych składek - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Co dalej z lotniskiem w Modlinie? "Ma działać na zdrowych zasadach"

Lotnisko w Modlinie ma działać na zdrowych, biznesowych zasadach. Natomiast nie ma być źródłem finansowania tylko jedynego przewoźnika - ocenił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Port Lotnicze" Mariusz Szpikowski i zapewnił, że "Porty Lotnicze" nie dążą do zamknięcia Modlina. Sprawdzona za to zostanie między innymi kondycja finansowa portu.

Robot ma ugotować obiad i nakryć do stołu

Japoński koncern elektroniczny Sony wspólnie z amerykańskim uniwersytetem Carnegie Mellon prowadzi prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i technologii robotycznych. Nowe rozwiązania mają posłużyć m.in. do wyprodukowania robota, który będzie mógł wykonywać szereg prac kuchennych - podała w czwartek agencja Kyodo.

Referendum dotyczące polskiego superlotniska

Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, uchwała trafi teraz do oceny wojewody mazowieckiego - poinformował wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek. Dodał, że termin ewentualnego referendum to 17 czerwca.

PKP zamierza inwestować w hotele i biurowce

PKP SA razem z Polskim Holdingiem Nieruchomości, Xcity Investment oraz Chopin Airport Development rozpoczęły współpracę przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości kolejowych. Na kolejowych gruntach powstaną hotele i biurowce, pierwsze inwestycje mogą powstać w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Polska gospodarka ma rosnąć szybciej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłasza prognozy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 roku wyniesie 4,1 procent, a w 2019 roku 3,5 procent - wynika z kwietniowego raportu. To więcej niż ekonomiści MFW prognozowali jeszcze jesienią. W przypadku globalnej gospodarki na lata 2018-19 na poziomie 3,9 procent rocznie. Jednocześnie Fundusz wskazuje na ryzyka związane z konsekwencjami wojen handlowych.