Z kraju

Była minister finansów wiceprezesem europejskiego banku

Z kraju

[object Object]
Czerwińska: ponad bilion złotych na projekty z unijnych środków w ciągu 15 latTVN24 BiS
wideo 2/2

Teresa Czerwińska obejmie stanowisko wiceprezesa i członka komitetu zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego - poinformował EBI w czwartkowym komunikacie. Była minister finansów zacznie pełnić obowiązki od 1 marca.

"Rada Gubernatorów EBI mianowała Panią Czerwińską (...) na wniosek polskiego ministra finansów" - czytamy w komunikacie.

Teresa Czerwińska do EBI

"Jestem zaszczycona, że mogę dołączyć do składu unijnego banku w decydującym dla tej instytucji momencie" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Teresa Czerwińska.

Podkreśliła, że EBI wspiera długoterminowe inwestycje w czterech obszarach priorytetowych: infrastruktury, klimatu i środowiska, innowacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

"W ten sposób przyczynia się do wzrostu dobrobytu, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju terytorialnego krajów i regionów w Europie i poza nią" - zaznaczyła. Była minister finansów dodała, że EBI ma również ogromną rolę do odegrania w ułatwianiu wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Była minister finansów

Teresa Czerwińska od stycznia 2018 roku do czerwca 2019 roku była ministrem finansów. W przeszłości pełniła także funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Ministerstwie Finansów.

Na początku czerwca 2019 roku prezydent Andrzej Duda powołał ją na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. W lutym br. minister finansów Tadeusz Kościński przedstawił kandydaturę Czerwińskiej na stanowisko wiceprezesa EBI, członka komitetu zarządzającego banku.

Europejski Bank Inwestycyjny

EBI jest instytucją Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Komitet zarządzający EBI to organ wykonawczy banku, w skład którego wchodzą prezes i ośmiu wiceprezesów; zarządza bieżącym funkcjonowaniem banku. Rada Gubernatorów - składa się z ministrów finansów 27 państw członkowskich UE - powołuje członków komitetu zarządzającego. Określa ona ogólną politykę kredytową banku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eib.org

Pozostałe wiadomości