Z kraju

Z kraju

Nie stracisz prawa jazdy, jeśli ratowałeś życie. Kluby za zmianą przepisów

Kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o więcej niż pięćdziesiąt kilometrów na godzinę nie straci automatycznie prawa jazdy. Zasada będzie dotyczyła kierowców, którzy złamali przepisy, ale działali w stanie wyższej konieczności. Chodzi między innymi o przewożenie do szpitala rodzącej kobiety czy osoby, której życie jest zagrożone. Propozycję zmian przepisów poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Najtańsi pracownicy w Unii Europejskiej. Polacy wysoko w rankingu

W Unii Europejskiej w ubiegłym roku średnie godzinowe koszty pracy w całej gospodarce wyniosły 26,8 euro. W poszczególnych krajach wspólnoty wahały się w granicach od 4,9 euro do 42,5 euro. W Polsce było to 9,4 euro, czyli niecałe 40 złotych za godzinę - wynika z danych Eurostatu.

Największe lotniska w Polsce. Liczba pasażerów bardzo szybko rośnie

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 roku prawie 40 milionów pasażerów, co stanowi około 18-procentowy wzrost wobec 2016 roku - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Liderem było warszawskie Lotnisko Chopina z ponad 15 milionami pasażerów, a wśród portów regionalnych lotnisko Kraków-Balice z 5,8 miliona osób. Jak przekonuje Urząd Lotnictwa Cywilnego, polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

Walka o przejęcie pasażerów z lotniska Chopina. "Po co wydawać dwa razy te same pieniądze"

Z punktu widzenia racjonalnej analizy to Modlin ma największe szanse, żeby w najbliższych latach przejąć ruch z Lotniska Chopina - mówił w programie "Bilans" Marcin Danił, wiceprezes do spraw korporacyjnych lotniska w Modlinie. Tłumaczył, że Modlin posiada infrastrukturę, na którą Radom musi wydać 400 milionów złotych. - My już to mamy. Po co wydawać dwa razy te same pieniądze publiczne? - pytał.

Skutki niższego wieku emerytalnego. Problemy dopiero nadejdą

Na razie efekt obniżki wieku emerytalnego dla rynku pracy jest ograniczony - wynika z badania firmy Work Service. Jak podano, ponad 85 procent badanych pracodawców ocenia, że zmiany emerytalnie nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie ich firm. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednak, że w tym roku na przejście na emerytury częściej decydują się osoby aktywne zawodowo i pracujące na etacie.

Mieli oszukać 350 inwestorów. Zarzuty dla 20 osób

Prokuratura postawiła 20 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw na rynku Forex - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o oszustwa na kwotę ponad 18 milionów złotych na szkodę 350 inwestorów.

Ministrowie oddadzą nagrody. "Zwrot tylko do budżetu państwa"

To nie były nagrody wynikające z kodeksu pracy. Nie wiemy zupełnie, co to były za świadczenia. To były drugie pensje, żeby uzupełnić wynagrodzenia politykom Prawa i Sprawiedliwości - mówił w programie "Tak jest" poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Z kolei Karol Rabenda stwierdził, że to, w jaki sposób nagrody zostaną przekazane instytucjom charytatywnym "nie ma znaczenia". - Liczy się gest - podkreślił wiceprezes Porozumienia.

Nowy Kodeks pracy nie tak szybko. Wiceminister: jest zbyt mało czasu

Nie ma możliwości, aby w tej kadencji Sejm w całości przyjął, przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną, projekty zmian w Kodeksie pracy. Jest zbyt mało czasu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Nie chcemy rozwiązań, które spowodują wyprowadzenie ludzi na ulicę - dodał minister. W ubiegłym tygodniu rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zapowiedziała, że partia nie poprze propozycji komisji.

Resort: bezrobocie znów spadło

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 6,6 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. - poinformowała w poniedziałek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ministrowie mają oddać nagrody na Caritas. Organizacja wydała oświadczenie

"Zamiar przekazania środków jest dla nas zaskoczeniem i nie był z nami konsultowany" - podkreśliła w komunikacie Caritas Polska. W ten sposób instytucja odniosła się do zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński ogłosił, że ministrowie oddadzą swoje nagrody na rzecz właśnie tej katolickiej organizacji charytatywnej. Wypłaty zostaną w całości przekazane na programy pomocy dla dzieci - deklaruje organizacja.

W których branżach chcą pracować Polacy? Jest zmiana lidera

Firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego to zdaniem Polaków najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. W tych branżach chciałaby pracować blisko co druga osoba, która wzięła udział w badaniu firmy Randstad. Taki sam odsetek badanych - 48 procent - chciałoby pracować w brany paliwowej i surowcowej.

Rozbudowa lotniska w Radomiu może ruszyć w tym roku

Jeszcze w drugim kwartale tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" powinno stać się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu, a w ciągu następnych kilku miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Oto największe sieci stacji paliw w Polsce

Liczba działających w Polsce stacji paliwowych spadła na koniec grudnia ubiegłego roku do 6643 wobec 6803 na koniec grudnia 2016 roku - wynika z szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

W aktach urodzenia pojawią się nowe informacje

Zgłoszenie urodzenia dziecka będzie możliwe bez wychodzenia z domu. Wszystko za sprawą noweli ustawy o ewidencji ludności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy umożliwiają także wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy w formie dokumentu elektronicznego.

Szybciej do granicy z Ukrainą. Wybrano wykonawcę obwodnicy

Firma Budimex złożyła najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę około sześciokilometrowego odcinka drogi krajowej 94 Łańcut-Głuchów w województwie podkarpackim - poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firma zamierza zaprojektować i zbudować obwodnicę miasta Łańcuta za 115,8 miliona złotych.

Ile zarabiają posłowie, szefowie państwowych spółek i samorządowcy?

10 tysięcy złotych uposażenia oraz 2,5 tysiąca złotych diety otrzymują miesięcznie posłowie i senatorowie. Pensja wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może być wyższa niż 7-krotność zapisanej w ustawie kwoty bazowej, czyli około 12,5 tysiąca złotych. Wynagrodzenie władz spółek z udziałem Skarbu Państwa jest uzależnione między innymi od wielkości firmy.