Duże spadki na giełdach, zmiany na podium listy najbogatszych Polaków oraz trzynasta emerytura z podpisem prezydenta. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.
Koronawirus straszy
Na największych światowych giełdach w tym tygodniu obserwowaliśmy duże spadki indeksów w związku z epidemią koronawirusa.
Indeks Dow Jones Industrial stracił od poniedziałku ponad 12 procent. To największy pięciodniowy spadek od kryzysu finansowego w 2008 roku. Z kolei S&P 500 podczas czwartkowej sesji spadł o 1200 punktów, co było największym jednodniowym jego spadkiem w historii.
Czerwień obserwowaliśmy również na europejskich parkietach. Wynik z ostatnich pięciu sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie znalazł się w gronie trzech najgorszych tygodni indeksu WIG20 w całej historii stołecznego parkietu.
Mocno spadała również ropa w USA. Cena za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień spadła w tym tygodniu o ponad 16 procent. Około 15 procent mniej trzeba też zapłacić za ropę Brent.
Koronawirus uderza także w branżę turystyczną. Z powodu malejącego zainteresowania połączeniami, węgierski Wizz Air zdecydował o odwołaniu części lotów między Polską a Włochami. Zmiany wprowadzono także w rozkładzie lotów do Izraela.
Coraz dłuższa jest także lista odwołanych wielkich imprez. Nie odbędą się między innymi targi motoryzacyjne w Genewie oraz jedna z ważniejszych konferencji w branży IT - F8.
Lista najbogatszych Polaków
Magazyn "Forbes" w najnowszym wydaniu opublikował listę 100 najbogatszych Polaków.
Na jej szczycie drugi rok z rzędu znalazł się kielecki biznesmen Michał Sołowow. Miliarder umocnił się na pierwszej pozycji, zwiększając majątek o ponad 2 miliardy złotych. Na drugim miejscu znalazł się Zygmunt Solorz. Na ostatnim stopniu podium sklasyfikowano Jerzego Staraka. W porównaniu do ubiegłego roku biznesmen poprawił się o dwie pozycje. Z podium spadli za to Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk.
Żeby w tym roku trafić na listę najbogatszych Polaków, trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 549 milionów złotych.
Była minister finansów wiceprezesem europejskiego banku
W czwartek Europejski Bank Inwestycyjny poinformował, że stanowisko wiceprezesa i członka komitetu zarządzającego EBI obejmie Teresa Czerwińska. Była minister finansów podkreśliła, że jest "zaszczycona, że może dołączyć do składu unijnego banku w decydującym dla tej instytucji momencie".
Czerwińska od początku czerwca ubiegłego roku była członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Jej miejsce w banku centralnym zajął były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski.
Prawie 100 poprawek do budżetu
Większość senacka w czwartek poparła około 100 poprawek do ustawy budżetowej.
Najważniejsze z nich zakładały: przeznaczenie ponad 1,9 miliarda złotych na onkologię; zwiększenie o 4,6 miliarda złotych subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli; dodatkowy 1 miliard złotych na walkę ze smogiem. Senatorowie zaproponowali ponadto, by przesunąć do Kancelarii Senatu 110 milionów złotych na finansowanie zadań związanych z Polonią.
Senatorowie poparli ponadto kilkadziesiąt poprawek, które miały charakter lokalny. Chodziło na przykład o przesunięcie środków na budowę dróg lokalnych, dróg ekspresowych, czy rewitalizacji muzeów.
Teraz ustawa budżetowa trafi ponownie pod obrady Sejmu.
Trzynasta emerytura
Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu podpisał ustawę w sprawie tak zwanych trzynastych emerytur i rent. W tym roku świadczenie ma trafić do 9,8 miliona osób, a jego koszt to około 11,75 miliarda złotych.
Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych netto.
Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl