Z kraju

Z kraju

Polacy na wakacjach. Jeden kierunek rządzi od lat

Większość klientów biur turystycznych preferuje tygodniowy pobyt all inclusive i podróż samolotem podaje Polska Izba Turystyki w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2018 r.". Izba ocenia, że dla branży turystycznej był to udany sezon.

Więcej pieniędzy na zdrowie. "Chcemy, żeby pacjent to odczuł"

Premier Mateusz Morawiecki realizuje to, co zapowiedział i zdrowie traktuje priorytetowo. I faktycznie widać, że jest to priorytet. Mamy realne działania w postaci zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Musimy te realne wzrosty finansowania przełożyć w taki sposób, aby odczuł to pacjent. Dostęp do specjalistów, szybszy dostęp do informacji oraz milsza i lepsza opieka, głównie w SOR-ach i nocnej pomocy lekarskiej; tam musimy kierować te pieniądze - powiedział w TVN24 BiS minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef Ryanaira o CPK: głupi pomysł, pośrodku niczego

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział szef Ryanaira Michael O’Leary. Skrytykował też propozycję, aby to lotnisko w Radomiu, a nie w Modlinie odciążyło Lotnisko Chopina w Warszawie. Podkreślił, że linia chce współfinansować rozwój portu na Mazowszu.

Umowy na wywóz śmieci zagrożone przez zapis w nowej ustawie. "Takich pojazdów nie ma"

Przynajmniej dziesięć procent pojazdów elektrycznych we flocie. Takie wymogi na firmy zajmujące się wywozem śmieci w średnich i dużych miastach od 2020 roku nakłada ustawa o elektromobilności. Jeżeli nie spełnią wymogów, to stracą kontrakty. Tymczasem w ofertach czołowych producentów pojazdów brakuje rozwiązań opartych na silnikach napędzanych wyłącznie energią elektryczną. - Takich elektrycznych pojazdów nie ma - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Boom na polskim niebie. Tani przewoźnik uruchomi 17 nowych tras

Irlandzka linia lotnicza Ryanair w 2019 roku, w okresie letnim, uruchomi 17 nowych tras z Polski, między innymi z lotniska w Modlinie do Ammanu, Marsylii, z Gdańska do Barcelony, a z Krakowa do Bordeaux - poinformował szef Ryanaira Michael O'Leary. Dodał, że linia chce współfinansować rozwój portu w Modlinie.

Forum w Krynicy. Premier Litwy Człowiekiem Roku. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych"

Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył Skvernelisowi premier Mateusz Morawiecki. Sam Skvernelis mówił w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na Unię Europejską. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych" - podkreślał szef litewskiego rządu.

"Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię"

Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię. Będziemy wspierać tych, co będą wnosić coś do polskiej gospodarki - powiedział w TVN24 BiS Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Jak sprecyzował chodzi o inwestorów, którzy będą działali w dziedzinie wysokiej technologii, współpracowali z uczelniami, tworzyli wysokiej jakości miejsca pracy oraz lokalne łańcuchy dostaw, a końcowy produkt będzie trafiał na eksport.

Polscy managerowie na globalnych rynkach. "Jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne"

Polacy coraz częściej zajmują wysokie pozycje w strukturach wielkich światowych firm i aktywnie uczestniczą w kształtowaniu globalnych strategii swoich korporacji. - Ja codziennie podejmuję decyzje, gdzie będziemy inwestować. Mamy to spojrzenie, jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne i na jakiej bazie podejmuje się te decyzje - mówiła podczas panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery na rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Paneliści dyskutowali również o tym, jak postrzegają swoją rolę jako ambasadorów Polski, wpływając na budowanie jej pozycji na świecie, a także o tym czy ich potencjał w tym zakresie jest dostatecznie wykorzystywany.

Kwieciński: Polska dostanie mniej pieniędzy, bo się rozwija

- Polska otrzyma mniej pieniędzy na politykę spójności, ale nadal będzie największym beneficjentem w nowej perspektywie finansowej - powiedział w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Zależy nam na tym, aby podział tych środków następował w sposób sprawiedliwy - dodał.

Bezrobocie lekko w dół. Minister Rafalska przedstawiła nowe dane

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procenta - poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Nieznacznie spadła liczba osób bez pracy, które są zarejestrowane w pośredniakach. Minister zaznaczyła, że są to dopiero wstępne dane, ale jednocześnie dodała, że do tej pory resort nie mylił się w swoich prognozach.

Nowy Kodeks pracy. Wiceminister: jest potrzebny, ale teraz się nie uda

Jestem przekonany, że nowy Kodeks pracy w Polsce jest potrzebny – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że nie ma szans, żeby parlament jeszcze w tej kadencji rozpoczął pracę nad nowymi przepisami. Myślę, że w następnej kadencji parlamentu powróci się do rozwiązań przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy – dodał Stanisław Szwed.

Minister o wymianie pieców: rachunki powinny być niższe

Program dotacji do wymiany pieców jest już gotowy. W tej chwili trwają tylko testy systemu informatycznego w celu sprawnego przyjmowania wniosków. W gminach rozpoczęliśmy już szkolenia dla beneficjentów - powiedział w TVN24 BiS minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że efektem programu powinny być niższe rachunki za ogrzewanie.

Koreańczycy na czele listy inwestorów. "Bardzo dobry sygnał"

Zagranicznych inwestycji z rok na rok jest coraz więcej. Są to nawet 5-procentowe wzrosty. Na czoło listy inwestorów w Polsce w tym roku wysunęli się Koreańczycy, którzy kilka lat temu uznali, że jesteśmy wiarygodnym krajem i bardzo szybko multiplikują wartość inwestycji w Polsce - powiedział w TVN24 BiS Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jak dodał, jest to "bardzo dobry sygnał". - Mam nadzieję, że przez efekt konkurencji Koreańczycy zachęcą inwestorów z Japonii i innych krajów azjatyckich - podkreślił.

Prawa Polaków po brexicie. "Brytyjski rząd nie zafunduje sobie dużego zamieszania"

Jeżeli chodzi o osoby, które są rezydentami w Wielkiej Brytanii, to rząd brytyjski nie pozwoli na to, aby zafundować sobie duże zamieszanie. Wiadomo, że potrzebna tam jest siła robocza - zauważył w rozmowie z TVN24 BiS Przemysław Kamil Rosiak, partner w firmie doradczej KPMG. Dodał, że Polacy mieszkający na Wyspach powinni być jednak świadomi tego, że nadchodzi brexit i że zmienią się zasady ich przebywania w Wielkiej Brytanii.

Rafalska: nie będzie spektakularnych spadków bezrobocia

Zbliżamy się do "naturalnego bezrobocia", wiemy, że nie nastąpi już jego spektakularny spadek - powiedziała we wtorek w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że jednym z wyzwań na rynku pracy jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Będą zmiany w KNF. Rząd zaakceptował pomysł Ministerstwa Finansów

Rząd za rozszerzeniem składu Komisji Nadzoru Finansowego o przedstawicieli: premiera, prezesów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra koordynatora służb specjalnych. Trzech ostatnich – jak wynika z przyjętego projektu – nie będzie miało prawa głosu.