Z kraju

Z kraju

LOT goni Ryanaira. Oto największe lotniska i linie lotnicze w Polsce

Polskie lotniska w 2018 roku obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, czyli o 14 procent więcej niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina, które w ubiegłym roku obsłużyło o 2 miliony więcej pasażerów niż w 2017 roku. Wśród przewoźników największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Tak ma wyglądać koniec OFE. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli spełnią się najnowsze rządowe zapowiedzi, w 2020 roku po Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostanie tylko wspomnienie. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na Indywidualne Konta Emerytalne - ale po zapłaceniu "opłaty przekształceniowej". Co wybiorą przyszli emeryci? Ile może zyskać na tym rząd?

Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę"

Polskie porty lotnicze w 2019 roku mogą obsłużyć ponad 50 milionów osób - wynika z analizy PwC. Oznaczałoby to wzrost o ponad 10 procent w ujęciu rocznym. W raporcie zaznaczono również, że budowa dużego hubu pod Warszawą jest uzasadniona.

Gdzie trafią potężne środki z OFE? Morawiecki ujawnia szczegóły

Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych ma nastąpić na początku 2020 roku. - System emerytalny, który proponujemy, ma być oparty na trzech filarach: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne - tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Złoty ma urodziny. 95 lat temu rozważano też nazwy "piast", "pol", "lech"

95 lat temu, 14 kwietnia 1924 roku, prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim między innymi relację marki polskiej do nowej waluty - złotego. Wynosiła ona 1 800 000 marek polskich za 1 złotego. Dokonane zmiany były częścią przeprowadzanej przez rząd Władysława Grabskiego reformy walutowo-skarbowej, która uchroniła Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.

Potyczka o paczki. Na szali miliardy złotych

Poczta Polska chce uruchomić w tym roku ok. 200 automatów do odbioru paczek. - Prowadzone są rozmowy z partnerami, z którymi chcemy wprowadzać sieć automatów - zapowiedział prezes Poczty Przemysław Sypniewski. O wejściu na ten rynek myślą też inni duzi gracze. A jest o co walczyć - zgodnie z najnowszymi danymi Polacy w tym roku na zakupy w internecie wydadzą 50 miliardów złotych.

Morawiecki: nie opłaca nam się dzisiaj przyjąć euro

Nie opłaca się nam dziś przyjąć waluty euro, opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę - mówił podczas konwencji regionalnej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. - My chcemy przede wszystkim europejskich wynagrodzeń, a nie europejskich cen i drogą do tego jest utrzymanie polskiego złotego - podkreślił szef rządu.

"Mikroskopijna skala problemu". Minister o wydawaniu 500 plus

Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu 500 plus. Dane pokazują, że tylko w 1,5 tysiąca przypadków świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową - powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta 3,6 miliona dzieci.

Partie leku na zaparcia wycofane z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu kilkanaście serii produktu leczniczego Enema – roztworu doodbytniczego stosowanego między innymi w zaparciach i do oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, operacjami czy porodem.

Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii

Bułgarzy są najtańszymi pracownikami w całej Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu, który podał, jak przedstawiają się godzinowe koszty pracy w poszczególnych krajach. W ogonie zestawienia znaleźli się również pracownicy z Polski, najdrożsi są zaś pracownicy w Danii.

Więzienie za "kręcenie" licznika. Jest decyzja

Senat bez poprawek przyjął nowelizację przepisów, które mają ukrócić proceder "przekręcania" liczników w używanych samochodach. Oszustom ma grozić nawet pięć lat więzienia. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Wyniki unijnej kontroli w rzeźniach. "Szereg problemów"

Komisja Europejska opublikowała w piątek raport po lutowych kontrolach w Polsce, które zostały przeprowadzane w związku z ujawnionym przypadkiem uboju chorych krów. Unijny audyt wykazał poważne problemy między innymi nieskuteczność kontroli nad procesem uboju.

Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu

Projekt w sprawie rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko ma trafić pod obrady rządu w przyszłym tygodniu - poinformowała w piątek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Sejm miałby uchwalić rządowe zmiany na najbliższym posiedzeniu Sejmu po świętach.

Marszałek "pracuje dla idei". Sprawdzamy, ile zarabiał

Pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei - stwierdził w czwartek Stanisław Karczewski w kontekście protestu nauczycieli, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń. Sprawdziliśmy, jakie wynagrodzenie otrzymywał marszałek Senatu w ostatnim czasie.