Z kraju

Były szef ABW w zarządzie NBP-u. Prezydent wręczył powołania

Z kraju

Prezes NBP Adam Glapiński o inflacji
Prezes NBP Adam Glapiński o inflacjiNBP
wideo 2/2

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego Martę Kightley i Piotra Pogonowskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Jednocześnie odwołano ze stanowiska Teresę Czerwińską, która zostanie wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prezydent na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego uzupełnił skład zarządu NBP w związku z odejściem z tego gremium Teresy Czerwińskiej, która obejmuje stanowisko wiceprezesa EBI oraz w związku z wygasającą 7 marca kadencją pierwszego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka.

Marta Kightley 8 marca br. obejmie stanowisko pierwszego zastępcy prezesa NBP. Piotr Pogonowski wejdzie w skład zarządu banku centralnego 1 marca.

Zmiany w składzie

Kightley obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Według biogramu ze strony uczelni, w 2006 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a następnie w 2015 roku doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W latach 2007-2010 pracowała w służbie dyplomatycznej, pełniąc funkcję kierownika wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Seulu. Od 2016 jest roku jest Członkiem Rady Edukacyjnej NBP.

Piotr Pogonowski od lutego 2016 roku do stycznia 2020 roku był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Odszedł ze służby z powodów osobistych. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Zarząd NBP

W skład kierującego działalnością NBP zarządu wchodzą: prezes NBP, jako przewodniczący oraz od sześciu do ośmiu członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów NBP. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Kadencja członka zarządu NBP trwa 6 lat. Po zmianach zarząd NBP będą tworzyć: prezes Adam Glapiński, wiceprezes, pierwszy zastępca prezesa Marta Kightley, wiceprezes Anna Trzecińska, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Szałamacha, Piotr Pogonowski.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Pozostałe wiadomości