Z kraju

Kolejna zmiana czasu przed nami. Kiedy przestawiamy zegarki?

Z kraju

Dylematy związane ze zmianą czasu
Dylematy związane ze zmianą czasuTVN Turbo
wideo 2/3

Zmiana na czas letni 2020 jest wyczekiwana przez większość z nas. Sprawdź, kiedy trzeba będzie przestawić zegarki z czasu zimowego na czas letni. Od kiedy będziemy cieszyć się poźniej zapadającym zmrokiem i spać o godzinę krócej?

Zmiana czasu na letni i zimowy miała być wycofana. Propozycja nowych unijnych regulacji w sprawie zmiany czasu wciąż jednak nie uzyskała akceptacji państw członkowskich Unii Europejskiej. To oznacza, że w stosunku do ubiegłego roku nic się nie zmieniło i nadal dwa razy w roku musimy przestawiać zegarki.

Zmiana na czas letni 2020 - kiedy przestawiamy zegarki?

W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. W 2020 roku zmiana na czas letni wypada 29 marca.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy zegarki przestawiamy w ostatnią niedzielę października z godziny 3.00 na 2.00. W tym roku będziemy musieli to zrobić 25 października.

Projekt

Parlament Europejski w Strasburgu odpowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.

Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie mają zachować prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.

Projekt w wersji ustalonej przez PE stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

Wcześniej, w wakacje 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Wynik? 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Badanie w Polsce

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 procent), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 procent.

Badanie, przeprowadzone między 29 listopada a 7 grudnia 2018 roku na próbie 942 osób, pokazało również, że przeważająca większość dorosłych obywateli - przy przejściu na jeden czas - preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany "czasem letnim".

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości