Z kraju

Z kraju

Otyłość, zaburzenia krążenia i cukrzyca. Pracownicy ryzykują zdrowiem

Siedzący tryb pracy - duża część z nas zna to z własnego doświadczenia. Naukowcy od lat zwracają uwagę, że im więcej siedzimy, tym więcej przybywa nam kilogramów. A to często prowadzi do otyłości, niewydolności krążenia, a nawet cukrzycy. Okazuje się, że stojąc w pracy możemy w ciągu jednej godziny stracić dodatkowo 50 kalorii. W ten sposób w ciągu roku można stracić 3,5 kilograma. Naukowcy ze Sztokholmu twierdzą, że stojący tryb życia spowalnia starzenie, a eksperyment przeprowadzony w Leicester pokazał, że praca na stojąco bardziej angażuje pracowników i zwiększa ich efektywność.

Ruszył strajk w LOT. Związkowcy: kilkadziesiąt rejsów zagrożonych uziemieniem

Około 300 osób zadeklarowało udział w czwartkowym strajku związków zawodowych działających w PLL LOT. Rozpoczęta o godzinie 5.00 akcja ma polegać na dobrowolnym, powszechnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących pracowników. Związkowcy twierdzą, że tylko dziś może nie odlecieć "ze 40 samolotów", czyli około połowy dziennych rejsów. Spółka utrzymuje, że strajk jest złamaniem prawa i że protest nie wpłynie na rozkład.

Problemy z budową odcinka A1. Wykonawca zrezygnował z podpisania umowy

Konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, spółki zależnej Mirbudu, oraz Mirbudu, zdecydowało o nieprzystępowaniu do zawarcia umowy z Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi - podała spółka w komunikacie. Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki poinformował tvn24bis.pl, że wysłano już zapytanie o przedłużenie aktualności oferty do konsorcjum spółek Budimex i Strabag. Jeżeli firmy nie wyrażą chęci realizacji inwestycji, będzie potrzebny nowy przetarg na budowę odcinka autostrady A1 węzeł Bełchatów - węzeł Kamieńsk, a to może oznaczać opóźnienia w dokończeniu autostrady.

Umowy na dostawy tańszego gazu do Polski. "Zużycie może wzrosnąć"

Polska powiększa możliwości przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu - powiedział w środę na konferencji z okazji podpisania umowy kupna gazu LNG z USA premier Mateusz Morawiecki. - Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - wtórowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że amerykański LNG jest o "dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski.

Międzynarodowy front antypiracki powstaje w Warszawie

Jakie są modele biznesowe pirackich serwisów? Jakie przychody osiągają? Które z podejmowanych działań mają realny wpływ na ograniczenie zysków serwisów działających kosztem legalnego rynku? Jakie rozwiązania prawne umożliwiłyby skuteczniejszą ochronę własności intelektualnej? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy International Content Protection Summit. Do Warszawy, która w dniach 18-19 października br. stanie się miejscem debaty nt. międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania piractwa, przyjadą eksperci ds. ochrony własności intelektualnej z kilkunastu krajów. Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał we współpracy z Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Rynek pracy traci impet

We wrześniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w średnich i dużych firmach, wzrosło do poziomu 4771, 86 złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jego wzrost był niższy od oczekiwań.

Problemy budowlanki. Długi branży rosną

Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca wzrosło o 246 miliona złotych i przekroczyło 4,7 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Wizja czasowego zamknięcia lotniska oddalona. Modlin dostanie mobilną wieżę

Od 1 stycznia 2019 roku na lotnisku w Modlinie będzie działać mobilna wieża kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zastąpi dotychczasową wieżę z 2012 roku - zapowiedział pełniący obowiązki prezesa Agencji Janusz Janiszewski. Kilka miesięcy temu media informowały, że nadzór budowlany wydał decyzję, na mocy której dotychczasowa wieża może działać tylko do końca tego roku.

Szybciej na zachodzie. Otwarto ponad 36-kilometrowy odcinek ekspresówki

W poniedziałek oddano do użytku ponad 36-kilometrowy fragment trasy S3 od węzła Legnica Południe do węzła Bolków w województwie dolnośląskim. Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, droga dedykowana jest regionom zachodnim, a w sposób szczególny zespołowi portów Szczecin-Świnoujście.

Minister wzywa do interwencji. "Oczekujemy zdecydowanych kroków"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił w poniedziałek do Komisji Europejskiej z prośbą o zwołanie Komitetu do spraw Zmian Klimatu i podjęcie interwencji na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zdaniem przedstawiciela polskiego rządu zostały spełnione warunki, które obligują Komisję do podjęcia odpowiednich działań.

Ceny prądu mogą uderzyć po kieszeniach. Wyraźny wzrost

O ponad 60 procent - o tyle we wrześniu wzrosła rok do roku średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień na Towarowej Giełdzie Energii. Podwyżki w hurcie uderzają coraz mocniej, a firmy mają argument, by podnieść taryfy w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, gospodarstwa domowe będą musiały się zmierzyć z wyższymi rachunkami za prąd. Głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć też przedsiębiorcy.

Partyjne przepychanki o VAT. PiS składa zawiadomienie, Platforma chce wyjaśnień

Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Parafianowicza - poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, nazywając byłego wiceministra finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej "główną twarzą nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi". PO odpowiada wnioskiem do komisji finansów publicznych, by w "nadzwyczajnym trybie" zajęła się rzekomymi zaniedbaniami rządu w sprawie ściągalności podatków.

Rząd przejął lotnisko w Radomiu. Ekspert wskazuje jego największe wady

- Wielkim problemem lotniska w Radomiu jest to, że stamtąd mało kto chce latać – powiedział we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 analityk ds. transportu i infrastruktury z "Polityki Insight" Dominik Sapiński. Jak dodał, "Radom jest w tej strefie, która jest już obsługiwana częściowo przez Lublin i Kraków".

Przegląd prasy: Niemiecka pułapka na polskie e-sklepy

Firmy wysyłające do Niemiec towary w pudełkach, folii czy nawet kopertach bąbelkowych muszą pamiętać o nowych przepisach, które zaczną obowiązywać od nowego roku. Tym, którzy się do nich nie zastosują, będą grozić bardzo wysokie kary - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".