Z kraju

Z kraju

Siedem tysięcy mostów pod kontrolą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontroluje każdego roku stan ponad siedmiu tysięcy obiektów mostowych na liczącej 19 tysięcy kilometrów sieci dróg krajowych - poinformował w piątek rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Kontrowersyjne przepisy Prawa wodnego zmienione. "To daje nam szansę"

Polscy producenci urządzeń do pomiaru ścieków mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo wodne, która w praktyce ponownie otwiera rynek dla rodzimych firm. To rozwiązanie daje nam szansę na działanie w ramach uczciwej konkurencji. Mamy już nowe zamówienia - powiedział Adam Kloska, jeden z producentów takich urządzeń, bohater reportażu "Superwizjera". Kilka miesięcy temu "Superwizjer" TVN24 wyemitował reportaż poświęcony tej sprawie.

Tysiąc złotych kary dla LOT za zwolnienie szefowej związku. "Zarząd mandatu nie przyjął"

Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła tysiąc złotych kary na zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT w związku ze zwolnieniem z pracy Moniki Żelazik, liderki jednego ze związków zawodowych. Inspekcja uznała, że przewoźnik podejmując decyzję o zwolnieniu kobiety naruszył przepisy. Rzecznik prasowy spółki Adrian Kubicki poinformował, że linia lotnicza złożyła odwołanie od nałożonej kary. - Stoimy na stanowisku, że zwolnienie pani Moniki Żelazik było słuszne - podkreślił w rozmowie z tvn24bis.pl.

Wystarczyła jedna składka. ZUS wysłał ponad 20 milionów listów

Do wszystkich ubezpieczonych - nawet tych, dla których odprowadzono tylko jedną składkę na ubezpieczanie społeczne - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do list z informacją o stanie konta i tegorocznych wpłatach. Część osób dostała list elektroniczny, ale większość - tradycyjną pocztą.

Gospodarka lekko zwolniła. Nowe dane urzędu statystycznego

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta rok do roku wobec wzrostu o 5,2 procenta w pierwszym kwartale - podał we wtorek w tak zwanym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Z kolei inflacja, czyli wzrost cen, sięgnęła w lipcu 2 procent.

"Biznes dla Ludzi". Będą wyższe kary za niesegregowanie odpadów?

Wyższe opłaty za wywóz śmieci - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gośćmi Pawła Blajera byli Dariusz Marlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, a także Kamil Wyszkowski z United Nations Global Compact. Ponadto w programie pojawiły się informacje o rządowych dopłatach do czynszów, skargach od pracowników w związku z upałami.

Pomysł ministerstwa budzi wątpliwości. "Mieszanie odpadów powinno być zabronione"

- Pozbywanie się odpadów w sposób niesegregowany powinno być zabronione - uważa Dariusz Marlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. Zdaniem gościa programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS, nawet czterokrotnie wyższe opłaty za śmieci niesegregowane "nie mają większego znaczenia". Kamil Wyszkowski z United Nations Global Compact wtórował, że "ważna jest edukacja ekologiczna". - Śmieci to potencjalnie bardzo cenna substancja - podkreślił.

Dzień ustawowo wolny od pracy. Zakupy trzeba zrobić wcześniej

W środę 15 sierpnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Jednocześnie zamknięte będą największe sklepy, a zakupy będziemy mogli zrobić co najwyżej w mniejszych placówkach, w których za kasą stanie właściciel.

Duże kłopoty firm z rekrutacją i utrzymaniem pracowników

Firmy w Polsce mają problemy z utrzymaniem zatrudnienia i poszukiwaniem nowych kandydatów - przyznał Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy, chcąc utrzymać pracowników, będą konkurować między innymi szkoleniami, premiami, nagrodami za wyniki, dodatkowymi wolnymi dniami od pracy - dodała Magda Stawska z KPMG.