Z kraju

Z kraju

Witold Waszczykowski poskarżył się na "skandaliczne warunki lotu". Przewoźnik odpowiada

"Trudno lecieć w garniturze i z teczką pełną dokumentów siedząc po turecku w samolocie przystosowanym dla wycieczek wakacyjnych" - napisał na Twitterze poseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W ten sposób skomentował środowy rejs do Brukseli organizowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Jego zdaniem warunki lotu były "skandaliczne".

Ministerstwo: nie zamierzamy likwidować ani ograniczać marek własnych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie zamierza likwidować ani ograniczać sprzedaży marek własnych w sklepach - poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację dr Marek Niedużak, podsekretarz stanu w tym resorcie. Wcześniej zmianę przepisów w tej sprawie zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Majówka i urlop na żądanie. Prawnik wyjaśnia

Czy szef może nie udzielić nam urlopu na żądanie? Czy może nas z urlopu odwołać? I czy musimy odbierać od pracodawcy telefon podczas wypoczynku? Na te pytania w TVN24 BiS odpowiadała Zuzanna Rosner-Laskorzyńska, radca prawny z Kancelarii Raczkowski Paruch.

Zwolnienia w dużym banku. Jest porozumienie ze związkami

Zwolnienia grupowe w Banku Pekao obejmą maksymalnie 900 pracowników - wynika z porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi. Ponadto maksymalnie 620 pracownikom zostaną zmienione warunki zatrudnienia. Koszt tych zmian jest szacowany na około 70-90 milionów złotych.

"GPS nie załatwi za taksówkarza wszystkiego". Spór o "lex Uber" na sejmowych komisjach

Połączone sejmowe komisje cyfryzacji i infrastruktury opowiedziały się w środę za rządowym projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym bez poprawek. Dokument nazywany "lex Uber" został skierowany do drugiego czytania w Sejmie, wcześniej jednak krytykowano między innymi szykowaną likwidację egzaminów z topografii miasta dla przedsiębiorców wykonujących przewozy osób.

Terminal LNG do rozbudowy. "Gaz jest również surowcem politycznym"

W środę podpisano w Świnoujściu umowę w sprawie dofinansowania ze środków unijnych rozbudowy terminala LNG. - Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym. Gaz jest również surowcem politycznym – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Zadowolenie z podpisania umowy wyraziła Komisja Europejska.

Trzynasta emerytura. Osiem rzeczy, które musisz wiedzieć

Już niedługo emeryci otrzymają dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci tak zwanej Emerytury plus. Ile dokładnie dostaną seniorzy? Kto może ubiegać się o świadczenie? Czy trzeba będzie złożyć specjalny wniosek? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tzw. trzynastej emerytury.

Przekop Mierzei Wiślanej opóźniony. Kolejna zmiana terminu

Urząd Morski w Gdyni po raz kolejny przesunął termin składania ofert na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - obecnie to 8 maja. Powodem jest odwołanie, które wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej od jednej z firm - podał Polskiej Agencji Prasowej we wtorek Urząd Morski w Gdyni.

Problem z emeryturami. "W 2050 roku będą zdecydowanie bardziej ubogie"

Z najnowszych danych ZUS płyną niepokojące wnioski. Nasze emerytury są coraz mniejsze w stosunku do ostatniej pensji. - Dziś relacje te są jeszcze na przyzwoitym poziomie. Ale w 2050 roku będą zdecydowanie bardziej ubogie - przestrzegł w rozmowie z tvn24bis.pl prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

Pomoc w sporze z linią lotniczą. Powstał nowy podmiot

Wsparcie w sytuacji sporu pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem lotniczym, organizatorem turystyki albo sprzedawcą biletów. To zadania Rzecznika Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, który został wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polski handel "obniża loty". Eksperci wyjaśniają dlaczego

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2019 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,8 procenta, wobec wzrostu o 8,8 procenta licząc rok do roku w marcu 2018 - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Przyczyny niskiej dynamiki eksperci upatrują w tak zwanym efekcie kalendarzowym. W ubiegłym roku wielkanocne zakupy robiliśmy w marcu, a w tym roku - w kwietniu.

Zmiany na poczcie. List polecony odbierzesz bez dowodu

Ze smartfonem po polecony. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Cyfryzacji od wtorku 23 kwietnia użytkownicy zainstalowanej w telefonie aplikacji mObywatel mogą używać jej do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych. Trzeba mieć jednak założony Profil Zaufany.

Potężna kwota w banknotach. Najnowsze dane NBP

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 375 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za pierwszy kwartał 2019 roku. Dziesięć lat wcześniej, w pierwszym kwartale 2009 roku banknot w Polsce zużywał się średnio po 175 dniach. W sumie na koniec marca w obiegu było 2,1 miliarda sztuk banknotów o wartości ponad 216 miliardów złotych.

List polecony odbierzesz bez dowodu

Od najbliższego wtorku do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód osobisty - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel.

Dla kogo lotnisko w Radomiu? Wiceminister tłumaczy

Do czasu powstania CPK pilnie potrzebna jest dodatkowa infrastruktura lotnicza - uważa wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Jak mówi, konieczna jest rozbudowa Lotniska Chopina i portu w Radomiu. Nie ma planu zamknięcia w najbliższych latach Modlina - jest on na Mazowszu potrzebny - uważa Wild.