Z kraju

Z kraju

Pomoc dla "frankowiczów". "Wakacje kredytowe to dobry pomysł"

Ministerstwo Gospodarki jest za wprowadzeniem do czynnych umów tzw. wakacji kredytowych na okres do 3 lat (także dla kredytów złotowych). - Dobrze by było, żeby takie wakacje kredytowe były we wszystkich bankach. Może nie aż tak długie, ale dłuższe niż 3 miesiące. Wielu osobom zaciągającym kredyty na 10-30 lat wydaje się, że dzisiaj mając prace stać je na kredyt - tłumaczył słuszność wakacji kredytowych Jarosław Sadowski z Expandera.

"Hejt bankowy jest potężny, banki nie są oszustami"

Związek Banków Polskich poinformował, że banki zaakceptowały wszystkie propozycje ws. “frankowiczów”. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka DM Xelion wyjście bankowców w stronę klientów nie dziwi. - Bardzo dobrze, że tak robią, bo w niektórych mediach i na forach internetowych tzw. hejt bankowy jest potężny. Banki nie są oszustami - podkreślił ekspert w TVN24 Biznes i Świat.

Od dzisiaj niższe opłaty za transakcje kartami płatniczymi. Będą obniżki cen w sklepach?

Dziś po raz kolejny obniżona zostanie maksymalna wysokość opłaty interchange pobieranej przez banki za płatność kartą. Wszystkich, którzy podpiszą nową umowę z operatorami terminali, będzie obowiązywała niższa stawka: 0,3 proc. dla kart kredytowych i 0,2 proc. dla debetowych. - Uchwalona przez nas nowela ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, z tym że wejdzie ona w życie znacznie wcześniej - powiedział Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów.

Banki zgadzają się na pomoc "frankowiczom". Sprawdź, na co mogą liczyć kredytobiorcy

Związek Banków Polskich idzie za ciosem i doprecyzowuje propozycje dotyczące rozwiązania problemów z kredytami frankowymi. - Nadrzędnym celem pakietu naszych propozycji jest i było to, aby klient nie płacił wyższej raty kredytowej niż ta, którą płacił przed decyzją o uwolnieniu franka - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. I poinformował, że banki zaakceptowały propozycje przedstawione przez Związek. - Zwrócimy się do banków z wnioskiem o to, żeby, jeśli jest to tylko technicznie możliwe, rozwiązania zaproponowane przez ZBP obowiązywały od 1 lutego tego roku - dodał Pietraszkiewicz.

Biedronka będzie sprzedawać własny tygodnik. Zobacz, jak będzie wyglądał

W sieci dyskontów Biedronka od przyszłego tygodnia pojawi się nowy tygodnik. To “7 dni. Przegląd tygodnia”, w którym mają znaleźć się przedruki z magazynów i portali internetowych Grupy Ringier Axel Springer w Polsce. Właściciel marki nie kryje ogromnych ambicji. Jak informuje tvn24bis.pl biuro prasowe właściciela sieci dyskontów, pierwszy numer tygodnika będzie dostępny już 2 lutego.

Rząd na pomoc "frankowiczom". Zobacz, co proponuje

Wakacje kredytowe, przewalutowanie po kursie NBP, ograniczenie wahań kursu, po którym spłaca się raty - proponuje Ministerstwo Gospodarki w związku z zawirowaniami kursu franka. Podczas spotkania prezydenta z ministrem finansów pojawił się m.in. pomysł ujemnej stopy procentowej.

Kolejny dzień strajku w JSW. Związkowcy jadą do Warszawy

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyruszyli w czwartek do Warszawy na spotkanie z radą nadzorczą spółki. Od środy w spółce trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia; związki chcą m.in. odwołania zarządu JSW.

Szkoła średnia, biznes wielki

Licea dla dorosłych stały się sposobem na zarabianie pieniędzy dla prywatnych firm – wynika z „Raportu o stanie edukacji 2010”, przygotowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Polacy są innowacyjnym narodem

25. miejsce na świecie zajęła Polska w najnowszym rankingu "The Global Innovation Index" opracowanym przez agencję Bloomberg, a poświęconym innowacjom – informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Bilans: ratunek dla "frankowiczów", Rosja ma plan anty-kryzysowy

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Rosja ogłosiła wart 35 mld dolarów (2,3 bln rubli) plan antykryzysowy. Nowy premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że jego rząd chce wynegocjować z Unią Europejską "sprawiedliwe, trwałe i wzajemnie korzystne rozwiązanie".

Co z niemiecką płacą minimalną? Minister porozmawia o tym w Berlinie

O sytuacji polskich międzynarodowych przewoźników drogowych, w związku ze zmianą przepisów o płacy minimalnej w Niemczech, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak będzie rozmawiała w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem.

Prezes JSW: "W takiej sytuacji emocje odkłada się na bok". Będzie powrót do mediacji?

W środę rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczął się strajk. Żądają m.in. odwołania zarządu JSW, który chce wdrożyć plan oszczędnościowy oraz rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. - Emocje ponoszą wszystkich, a przede wszystkim stronę społeczną, która poprzez tę akcję prowadzi do kolejnych strat w JSW - komentuje wydarzenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

PZU 3.0 wzmocni ubezpieczyciela? "Chcemy być fair wobec klienta"

Fair wobec klienta, większa efektywności w kontaktach z klientami i innowacyjność - te trzy filary zakłada nowa strategia polskiego ubezpieczyciela PZU 3.0 - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes PZU Andrzej Klesyk. W jego ocenie “ogromnym obszarem do zagospodarowania” jest służba zdrowia.

Polskie meble rosną w potęgę. Najchętniej kupują Niemcy

Wartość eksportu polskich mebli w 2014 roku wyniosła ponad 8 mld euro - poinformował w środę dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Marek Adamowicz. Największym ich odbiorcą są Niemcy. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.