Motoryzacja

Motoryzacja

Epidemia zaburzyła coroczny, tradycyjny harmonogram wyprzedaży samochodów z poprzedniego rocznika, dlatego potanieć mogą tylko te auta, które są już na placach u sprzedawców - ocenił ekspert Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Dodał, że internetowa sprzedaż aut skazana jest na sukces.

Wszystkie prawa jazdy, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Wynika to z nowelizacji ustawy o rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA poinformowało w piątek, że w związku z pandemią COVID-19 sprzedaż aut w Europie spadła w marcu o 55 procent.

Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 ruch samochodów osobowych na drogach krajowych w weekendy spadł nawet o około 70 procent - wynika z analizy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na wysokim poziomie nadal utrzymuje się ruch pojazdów ciężkich i dostawczych.

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb - poinformowały w czwartek branżowe organizacje motoryzacyjne. Dodały, że inni mogą poczekać.

Czy w najbliższych dniach możliwe będzie wykonanie bez przeszkód badania technicznego pojazdu? To pytanie, które zadaje sobie część kierowców. Ministerstwo Infrastruktury na razie nie planuje ograniczeń w funkcjonowaniu stacji kontroli pojazdów. Resort przygotował jednak "wykaz dobrych praktyk" w tej sprawie.

Minister infrastruktury podwyższa stawkę opłaty paliwowej na 2020 rok dla benzyny, oleju napędowego i gazu. W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie w tej sprawie. Przy tankowaniu 50 litrów podwyżka oznaczałaby kilkadziesiąt groszy więcej do rachunku. Jak przekonuje jednak resort infrastruktury, zmiany cen na stacjach z tego powodu nie powinno być, ponieważ jednocześnie spada akcyza.