Lotnictwo

Lotnictwo

Obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 ograniczyły możliwości latania i odczuwa to cały świat. Ruch lotniczy zmniejszył się o 60 procent. Maciej Warsiński sprawdził, kiedy można się spodziewać jego ponownego wzlotu. 

Pracujący samodzielnie kontroler wydał zgodę na lądowanie na pasie lotniska w Pyrzowicach zajętym przez robotników i samochód firmy remontowej - wynika z dokumentu, do którego dotarł tvn24.pl. "Utrata świadomości sytuacyjnej" kontrolera to, jak czytamy w raporcie, skutek pracy w systemie jednoosobowym, który został wprowadzony poza procedurami i bez odpowiednich szkoleń.

Kontrolerzy lotów chcą zmiany systemu, w którym muszą w pojedynkę pełnić dyżur na wieży. Taka praca, zdaniem części z nich, zagraża bezpieczeństwu. Dokumenty i nagrania, do których dotarli reporterzy tvn24.pl i magazynu "Czarno na białym" TVN24, pokazują, że zagrożenie jest realne. - Konsekwencją może być śmierć ludzi – ostrzega jeden z naszych informatorów.

Po 60 latach od oblotu pierwszego prototypu Siły Powietrzne uroczyście i symbolicznie zakończyły szkolenie młodych pilotów na samolotach TS-11 Iskra. Te zadania wypełniają teraz maszyny M-346 Master, którym w Polsce nadano imię Bielik. Zmianę warty lotnicy uczcili specjalną sesją filmową i fotograficzną w przestworzach i na ziemi.