Polska i Świat

Polska i Świat

Aby używać respiratora potrzebna jest fachowa, medyczna wiedza, ale aby powstał, wystarczy drukarka 3D. Jeśli testy będą pomyślne - sprzęt trafi tam, gdzie najbardziej jest potrzebny. Podobnie maski ochronne, które już powstają. Materiał Daniela Chalińskiego.

Mimo swojej fachowej wiedzy nie mogą liczyć na szybką diagnozę. Maria Mikołajewska spotkała się z włoską lekarką, której mąż - też lekarz - zakaził się koronawirusem. Wiedział, że to nie grypa, ale testu zrobić nie mógł, bo nie pozwalały na to rządowe wytyczne. W konsekwencji zakaził całą rodzinę.

Huczna zabawa jest wykluczona, podróż poślubna też nie wchodzi w grę. Wiele par, które odliczało już dni do ślubu, musi uroczystość przełożyć. Miała być nowa droga życia, jest bieg z przeszkodami i próby rozwiązania problemu, jak zaplanować wesele w czasie, gdy niczego planować się nie da. Materiał Patryka Rabiegi.

Prezydent, rząd i opozycja o lekarstwie dla gospodarki, w którą już uderza koronawirus. Jak można zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu i jak pomóc przedsiębiorcom tu i teraz, bo potrzeby są pilne. Tego dotyczyła Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która odbyła się w formie wideokonferencji. Opozycja ocenia, że przedstawiona przez rząd tak zwana tarcza antykryzysowa ma sporo dziur. Materiał Daniela Chalińskiego.

Mniej restrykcji, luźniejsze rygory - na lepsze zmienia się sytuacja w Chinach. Od normalnej - tej sprzed epidemii - jest daleka, ale widać oznaki poprawy. Widać ludzi na ulicach, odżywa transport i handel. A to konsekwencje tego, że to była kolejna doba bez nowego lokalnego zakażenia. Choć eksperci przypominają, że komunikaty władz w Chinach należy czytać ostrożnie. Materiał Jakuba Loski.

Komu przysługują testy i jakie kryteria trzeba spełnić, by je otrzymać? Główny Inspektor Sanitarny właśnie je zmienia, a to oznacza, że badaniami objęta będzie szersza grupa niż dotychczas. Dotyczy to zarówno lekarzy, personelu medycznego oraz pacjentów. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Wybory uzupełniające w kilku miejscach w kraju odbyły się w warunkach wyjątkowych. Według prezesa PiS w tym momencie nie ma warunków, by przekładać wybory prezydenckie. Nie należy zapominać, że sam dzień wyboru poprzedzają długie przygotowania. Dlatego w czasie apelu "zostańcie w domu" słychać wyraźnie, że brak decyzji o klęsce żywiołowej przekładającej wybory jest przejawem niebezpiecznego igrania ze zdrowiem Polaków. Materiał Barbary Sobskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o przeprowadzanie jak największej ilości testów. W Polsce też słychać apele, że badań powinno być więcej. Rząd odpowiada, że liczba jest adekwatna do etapu pandemii w naszym kraju, i że liczba testów rośnie, podobnie jak grupa laboratoriów, które mogą je przeprowadzać. Materiał Michała Tracza.

Do piątku w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Nadal nie ma szczepionki. Naukowcy dzień i noc go badają i dzięki temu o koronawirusie wiemy coraz więcej, ale jeszcze za mało, by z poszczególnych puzzli stworzyć jeden klarowny obraz. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Na ulicach wielu polskich miast jest pusto. Ci, którzy nie muszą, rezygnują z komunikacji miejskiej. Miasta zmieniają rozkłady jazdy, ograniczają kursowanie autobusów i tramwajów - cięcia wprowadza też kolej. Materiał Łukasza Wieczorka.

Najlepszym wyjściem jest zostanie w domu, ale wcale nie musi się to wiązać z rezygnacją ze swoich dotychczasowych zajęć dodatkowych. Możemy w nich uczestniczyć, tylko w innej, nowej formie. Materiał Adrianny Otręby.

Jest kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród 325 osób są niestety także lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali. Pracownicy służby zdrowia apelują do rządu o większą ilość środków ochrony i testów - inaczej za chwilę nie będzie miał kto nas leczyć. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Wiele sądowych posiedzeń jest odwołanych, ale nadal odbywają się te niejawne. Dla pracowników sądów oraz tych, którzy muszą w nich coś załatwić to ogromne ryzyko. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Dla wielu spłacających raty w czasie pandemii wakacje kredytowe to odrobina oddechu, a dla portfeli trochę ulgi. Banki zapewniają, że wychodzą naprzeciw klientom - o wakacje kredytowe ma być łatwiej, a procedury mają być jak najprostsze. Materiał Rafała Stangreciaka.

Zamknięte szkoły i edukacja na odległość mogą potrwać dłużej niż do 25 marca - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Co zatem z egzaminami? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Wszyscy kandydaci oprócz urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy praktycznie nie mogą prowadzić kampanii. Mimo to rządzący nie widzą powodów, aby opóźnić wybory. Nie przekonuje ich także to, że w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń, oraz to, że w atmosferze strachu spowodowanej koronawirusem trudno zorganizować prace lokali wyborczych. Materiał Dawida Rydzka.

Prezydent Andrzej Duda odwołuje Radę Gabinetową, w czasie której chciał rozmawiać o koronawirusie. Zakażony jest szef resortu środowiska Michał Woś, a piętnastu innych członków rządu objęto kwarantanną. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Już ponad dziesięć tysięcy osób przebywa na obowiązkowej kwarantannie domowej. Co to faktycznie oznacza i jak przebiega ustaliła Monika Gawrońska.

Do wtorku w Polsce odnotowano 238 zakażonych koronawirusem. Wśród zakażonych jest minister środowiska Michał Woś. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba. Z kolei w środę ma wyjść ze szpitala pierwszy pacjent, u którego stwierdzono zakażenie. Materiał Magdaleny Gwóźdź.