Polska i Świat

Polska i Świat

Brak zgody na zabezpieczenie majątku Czarneckiego

Sąd nie zgadza się na zabezpieczenie wartego ponad 200 milionów złotych majątku Leszka Czarneckiego. Chodzi o rzekomy udział miliardera w aferze GetBack. To kolejna porażka prokuratury w sprawie największej afery finansowej w historii Polski. Po trzech latach od jej ujawnienia wciąż nie wiadomo, gdzie się podziały 3 miliardy złotych. Jan Piotrowski.

Reynders o praworządności w Polsce i losach KPO

W Polsce od sześciu lat widzimy wiele różnych reform, które mają negatywny wpływ na stan praworządności — powiedział unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. W czwartek gościł w TVN24 w "Faktach po faktach" i podkreślał, że dopóki Polska nie zacznie wykonywać wyroków TSUE, nie zobaczy pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy po pandemii. Michał Tracz.

Dramat humanitarny na granicy z Białorusią

Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy dziennikarze informowali o śmierci ośmiu migrantów po polskiej stronie. Znaleziono siedem ciał. Jedna osoba poczuła się źle już po przekroczeniu i zmarła, mimo prób reanimacji. Odbyły się już pierwsze pogrzeby, choć nie udało się ustalić tożsamości wszystkich zmarłych. Maria Mikołajewska.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce

W piątek odnotowano prawie 24 tysiące nowe zakażenia koronawirusem, zmarły 403 osoby. Polski rząd obostrzeń nie wprowadza - pomimo zaleceń lekarzy i ekspertów z Rady Medycznej przy premierze. Opozycja zastanawia się, czy rząd przestraszył się antyszczepionkowców. Ludzkie życie nie ma ceny — mówią ci, którzy je ratują. Na oddziałach pojawiają się coraz młodsi pacjenci, którzy wymagają pomocy ECMO, czyli sztucznego płucoserca. Adrianna Otręba.

Odczarować Niżny Tagił

Kamil Stoch i spółka już na początku sezonu mogą pokrzyżować plany innym skoczkom. Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch - to trio ma rządzić. Rosja jest ich pierwszy przystankiem. O tym, czy polskim skoczkom uda się odczarować Niżny Tagił przekonamy się już w ten weekend. Aleksandra Kąkol.

Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna w Polsce

W czwartek odnotowano niemal 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 370 zgonów na COVID-19. Zapełniają się szpitale i oddziały covidowe. Na oddziałach intensywnej terapii średnia wieku to teraz 30 lat - alarmują lekarze i apelują do rządzących o nowe restrykcje, szczególnie dla niezaszczepionych. Restrykcji nie będzie przynajmniej na razie, kontroli paszportów też nie, chociaż projekt poselski wpłynął do Sejmu. Anna Wilczyńska.

Antyszczepionkowcy. Dopiero w szpitalu zmieniają zdanie

Nie chcą się szczepić i do tego samego namawiają innych. W internecie antyszczepionkowcy "udowadniają" brak pandemii, dopóki sami nie trafią na oddział covidowy. Niektórzy idą jeszcze krok dalej. W Bolesławcu pacjentka z koronawirusem oszukiwała lekarzy, że jest zaszczepiona - miała sfałszowany certyfikat. Przyznała się dopiero, gdy podłączano ją do respiratora. Łukasz Łubian.

Powracający problem smogu w Polsce

Zbliża się zima, a wraz z nią palący problem smogu. Już bywa źle, bo w tym tygodniu wojewoda dolnośląski ogłosił alarm smogowy dla Wrocławia i Dolnego Śląska. W Poznaniu wprowadzono ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Aleksandra Kąkol.

ZNP chce rozmów o pensjach nauczycieli, przedstawia projekt obywatelski

Zebrano ponad 250 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem, który zakłada powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt wraz z podpisami w czwartek w Sejmie złożył Związek Nauczycielstwa Polskiego. W poniedziałek swoje spotkanie w Pałacu Prezydenckim miała Solidarność. Spotkanie ze wszystkimi związkami odbędzie się dopiero 7 grudnia. Adrianna Otręba.

Kontrowersje wokół Funduszu Medycznego

W ramach Funduszu Medycznego zamiast ponad 6 miliardów złotych w tym i zeszłym roku na ochronę zdrowia wydano tylko 171 milionów – ustalił Konkret24. W przyszłym roku Fundusz też nie dostanie obiecanych ustawą ponad 4 miliardów. Tak przebiega realizacja flagowego projektu prezydenta Andrzeja Dudy. 16 fundacji i stowarzyszeń zwróciło się z apelem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o dokonanie w tej sprawie pilnych zmian. Dawid Rydzek.

Lek na mukowiscydozę wciąż bez refundacji

Lek na mukowiscydozę jest dostępny, ale nie dla wszystkich. Choć w Czechach czy na Słowacji zdecydowano o jego refundacji, to w Polsce ciągle trzeba za niego płacić pełną stawkę. Lek trafia do najciężej chorych, ale potrzebują go także inni. Karolina Bałuc.

Zapełniają się oddziały covidowe

Coraz więcej chorych potrzebuje hospitalizacji. Sytuacja robi się z każdym dniem poważniejsza. Zapełniają się oddziały covidowe - głównie niezaszczepionymi. We wtorek stwierdzono ponad 16,5 tysiąca nowych zakażeń, a z 20 tysięcy dostępnych łóżek zajętych jest niemal 15 tysięcy. Anna Wilczyńska.

Podsumowanie sześciu lat rządów PiS

Równo sześć lat temu - 16 listopada 2015 roku - zaprzysiężony został gabinet Beaty Szydło. Prezes Jarosław Kaczyński przy okazji udzielił wywiadu, w którym przyznaje, że jednym z największych zagrożeń dla Polski jest drożyzna. Jan Piotrowski.

Pomoc humanitarna przy granicy

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy była we wtorek w Michałowie w pobliżu granicy z Białorusią, gdzie organizacje humanitarne i media nie mają cały czas dostępu. Polska Akcja Humanitarna, Medycy na granicy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy WOŚP robią, co mogą, by pomóc. Gdyby nie ograniczenia rządowe, mogliby jeszcze więcej. Adrianna Otręba.

Wsparcie dla wojska od mieszkańców Podlasia

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości z obawą patrzą na wydarzenia w Kuźnicy. Wojsko widać na co dzień w wielu punktach regionu, nie tylko wzdłuż granicy. Jednocześnie chcą pomóc tym, którzy strzegą granicy Polski. Łukasz Wieczorek.

Syryjka z padaczką i w hipotermii trafiła do szpitala w Hajnówce

Marwa to młoda Syryjka znaleziona po polskiej stronie granicy z Białorusią. Z padaczką i w hipotermii, w ciężkim stanie, trafiła do szpitala w Hajnówce. W Polsce czekają na nią rodzice, którzy na co dzień mieszkają w Niemczech. Ojciec sam przed laty szedł szlakiem bałkańskim, ale mówi, że to, co teraz dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, jest znacznie gorsze od kryzysu migracyjnego w Europie sześć lat temu. Sylwia Piestrzyńska.