Polska i Świat

Polska i Świat

Od poniedziałku nieczynne są szkoły, żłobki i przedszkola. Nie marnujmy czasu - mówi ministerstwo edukacji - i zachęca uczniów do zdalnej nauki, poszerzenia wiedzy. To też czas dla rodzin, świetna okazja by bez pośpiechu, tysiąca obowiązków, po prostu pobyć ze sobą. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Mycie rąk to czynność, która należy powtarzać często i bardzo starannie. Pomóc mogą w tym artyści, którzy zachęcają nas swoimi przebojami. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jest pierwsza ofiara zakażenia koronawirusem - 57-letnia kobieta, która w krytycznym stanie przebywała w poznańskim szpitalu. Koronawirusa stwierdzono u niej w poniedziałek. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadza w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Od poniedziałku w każdym województwie będzie co najmniej jeden szpital, który ma przyjmować wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Episkopat zmienia zdanie i wydaje nowe wytyczne dla wiernych - daje dyspensę na udział we mszy świętej do 29 marca tym wszystkim, którzy są chorzy, osłabieni lub zaniepokojeni sytuacją. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Od poniedziałku szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte w całej Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomina, że to nie ferie, a czas kwarantanny przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Brak zajęć w szkołach nie oznacza czasu wolnego. Nauczyciele już szykują dla uczniów zadania - w zdalnym nauczaniu ma pomóc między innymi elektroniczny dziennik. Materiał Adrianny Otręby.

Koronawirus uderza w gospodarkę - rząd pracuje nad planem i pomocą dla przedsiębiorców. Pomoc jest pilna, bo ekonomiści już liczą spore straty. Są też już pierwsze dane, ile osób skorzystało z dwutygodniowego zasiłku opiekuńczego, by zająć się dziećmi w domu. Minister rozwoju zmieniła jednak zdanie i nie rozszerzyła zapisu, że z zasiłku mogą skorzystać też rodzice dzieci powyżej ósmego roku życia. Materiał Macieja Cnoty.

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem uważać na siebie powinni szczególnie seniorzy. Są w grupie podwyższonego ryzyka. Niektórzy są jednak samotni - nie mają nikogo, a jedzenie, czy leki muszą kupić. Mieszkaniec Białegostoku Radosław Puśko wyciągnął do nich sąsiedzką dłoń i zorganizował akcję, którą warto naśladować. Materiał Pauli Praszkiewicz.

31 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków do 25 marca. Jeszcze w czwartek i w piątek placówki będą czynne, ale zajęć nie będzie - ma być zapewniona tylko opieka nad dziećmi. Minister zdrowia  Łukasz Szumowski podkreśla, że to czas kwarantanny dla wszystkich, a nie wolne na spotkania i zabawę. Prosi, by podejść do tego poważnie i nie powtarzać błędu Włochów, którzy zamiast siedzieć w domu, spotykali się na mieście ze znajomymi. Materiał Adrianny Otręby.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, rodzice sami muszą zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Co zrobić z najmłodszymi, czy i kiedy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, a także kogo dotyczy - to wszystko reguluje specustawa. Materiał Macieja Warsińskiego.

Koronawirus dotknął dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał Jarosław Mika czuje się dobrze - przebywa w szpitalu w Warszawie. Zaraził się podczas piątkowej narady w Niemczech. Nie wiadomo, czy osoby, z którymi miał kontakt po powrocie do kraju, są poddane kwarantannie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Liczba zakażonych koronawirusem zwiększa się, a to oznacza, że szpitale muszą być dobrze zabezpieczone i przygotowane na przyjęcie kolejnych chorych. Maciej Cnota sprawdzał jak radzą sobie do tej pory szpitale, czy brakuje maseczek, kombinezonów, sprzętu i co z łózkami dla chorych.

Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ważne jest, by wszyscy stosowali się do zaleceń. Osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać domów, wychodzić po zakupy, a takie przypadki zdarzają się. Od teraz policja będzie sprawdzać, czy warunki kwarantanny są przestrzegane. Materiał Łukasza Wieczorka.

Nie tylko szkoły, przedszkola, czy żłobki będą zamknięte w związku z koronawirusem. Ta decyzja dotyczy też basenów, kin, teatrów, muzeów i wielu innych placówek, które do tej pory było często odwiedzane. Każdy decyzje rozumie, ale klienci pytają, czy ich bilety przepadną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mamy 22 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek stwierdzono pięć kolejnych zakażeń - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie jeden we Wrocławiu i kolejny przypadek z województwa lubelskiego. Wśród zakażonych jest między innymi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Materiał Patryka Rabiegi.

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.