Polska i Świat

Polska i Świat

Mycie rąk to czynność, która należy powtarzać często i bardzo starannie. Pomóc mogą w tym artyści, którzy zachęcają nas swoimi przebojami. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jest pierwsza ofiara zakażenia koronawirusem - 57-letnia kobieta, która w krytycznym stanie przebywała w poznańskim szpitalu. Koronawirusa stwierdzono u niej w poniedziałek. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadza w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Od poniedziałku w każdym województwie będzie co najmniej jeden szpital, który ma przyjmować wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Episkopat zmienia zdanie i wydaje nowe wytyczne dla wiernych - daje dyspensę na udział we mszy świętej do 29 marca tym wszystkim, którzy są chorzy, osłabieni lub zaniepokojeni sytuacją. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Od poniedziałku szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte w całej Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomina, że to nie ferie, a czas kwarantanny przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Brak zajęć w szkołach nie oznacza czasu wolnego. Nauczyciele już szykują dla uczniów zadania - w zdalnym nauczaniu ma pomóc między innymi elektroniczny dziennik. Materiał Adrianny Otręby.

Koronawirus uderza w gospodarkę - rząd pracuje nad planem i pomocą dla przedsiębiorców. Pomoc jest pilna, bo ekonomiści już liczą spore straty. Są też już pierwsze dane, ile osób skorzystało z dwutygodniowego zasiłku opiekuńczego, by zająć się dziećmi w domu. Minister rozwoju zmieniła jednak zdanie i nie rozszerzyła zapisu, że z zasiłku mogą skorzystać też rodzice dzieci powyżej ósmego roku życia. Materiał Macieja Cnoty.

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem uważać na siebie powinni szczególnie seniorzy. Są w grupie podwyższonego ryzyka. Niektórzy są jednak samotni - nie mają nikogo, a jedzenie, czy leki muszą kupić. Mieszkaniec Białegostoku Radosław Puśko wyciągnął do nich sąsiedzką dłoń i zorganizował akcję, którą warto naśladować. Materiał Pauli Praszkiewicz.

31 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków do 25 marca. Jeszcze w czwartek i w piątek placówki będą czynne, ale zajęć nie będzie - ma być zapewniona tylko opieka nad dziećmi. Minister zdrowia  Łukasz Szumowski podkreśla, że to czas kwarantanny dla wszystkich, a nie wolne na spotkania i zabawę. Prosi, by podejść do tego poważnie i nie powtarzać błędu Włochów, którzy zamiast siedzieć w domu, spotykali się na mieście ze znajomymi. Materiał Adrianny Otręby.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, rodzice sami muszą zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Co zrobić z najmłodszymi, czy i kiedy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, a także kogo dotyczy - to wszystko reguluje specustawa. Materiał Macieja Warsińskiego.

Koronawirus dotknął dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał Jarosław Mika czuje się dobrze - przebywa w szpitalu w Warszawie. Zaraził się podczas piątkowej narady w Niemczech. Nie wiadomo, czy osoby, z którymi miał kontakt po powrocie do kraju, są poddane kwarantannie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Liczba zakażonych koronawirusem zwiększa się, a to oznacza, że szpitale muszą być dobrze zabezpieczone i przygotowane na przyjęcie kolejnych chorych. Maciej Cnota sprawdzał jak radzą sobie do tej pory szpitale, czy brakuje maseczek, kombinezonów, sprzętu i co z łózkami dla chorych.

Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ważne jest, by wszyscy stosowali się do zaleceń. Osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać domów, wychodzić po zakupy, a takie przypadki zdarzają się. Od teraz policja będzie sprawdzać, czy warunki kwarantanny są przestrzegane. Materiał Łukasza Wieczorka.

Nie tylko szkoły, przedszkola, czy żłobki będą zamknięte w związku z koronawirusem. Ta decyzja dotyczy też basenów, kin, teatrów, muzeów i wielu innych placówek, które do tej pory było często odwiedzane. Każdy decyzje rozumie, ale klienci pytają, czy ich bilety przepadną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mamy 22 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek stwierdzono pięć kolejnych zakażeń - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie jeden we Wrocławiu i kolejny przypadek z województwa lubelskiego. Wśród zakażonych jest między innymi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Materiał Patryka Rabiegi.

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.