Polska i Świat

Polska i Świat

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.

O polskiej Izbie Dyscyplinarnej dyskutowano za zamkniętymi drzwiami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W poniedziałek odbyła się rozprawa, a werdykt będzie znany za kilkanaście dni. Materiał Michała Tracza.

Dramatyczne, pełne niepokoju odliczanie trwa. W Polsce do poniedziałku potwierdzono już 17 przypadków koronawirusa, w tym dwa ciężkie.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma złudzeń, że te liczby będą szybko rosły. Na razie na polskiej mapie zakażeń mamy między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków, Ostródę czy Poznań. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Nie pierwszy raz telewizja dostaje pieniądze od rządu i nieraz prezydent się na to zgadzał, ale nigdy nie było wokół tego tyle kontrowersji. Emocje wzbudza nie tylko wysokość dofinansowania, czyli prawie dwa miliardy złotych. Ważny jest także kontekst, który napisała opozycja. Materiał Macieja Warsińskiego.

Szczecin, Wrocław, Ostróda, Zielona Góra - to miasta, w których potwierdzono przypadki koronawirusa w Polsce. W piątek odnotowano cztery nowe zakażenia - oznacza to, że w Polsce już pięć osób choruje na koronawirusa. Materiał Dawida Rydzka.

Jedna z czterech nowych osób, u której stwierdzono koronawirusa w Polsce, zaraziła się od tak zwanego pacjenta zero, czyli pierwszego ujawnionego chorego w Polsce. Podróżowali razem autobusem. Mężczyzna opowiedział o tym, jak wyglądało oczekiwanie na diagnozę i jak przeżywa pobyt w izolacji, a Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze statystyki i przypomina najważniejsze zalecenia chroniące przed koronawirusem. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Kilkanaście polskich miast i gmin zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa w najbliższym czasie nie odbędą się biegi, mistrzostwa, targi i inne imprezy masowe. Koronawirus to nie tylko zmiana procedur i zachowań - to dla wielu także zmiana planów. Materiał Macieja Cnoty.

Koronawirus i napięcie pomiędzy wojewodą a marszałkiem. Władza centralna mówi samorządom, aby nie szczędziły pieniędzy na ochronę przed koronawirusem, bo kiedyś środki zostaną im zwrócone, ale lokalne władze w to nie wierzą. Materiał Łukasza Wieczorka.

W żadnym europejskim kraju zakażenia koronawirusem nie są rozpoznawane tak często jak we Włoszech. Jeszcze dwa tygodnie temu, zakażonych było ponad 200 osób w pięciu regionach. Według najnowszych danych - wirus rozprzestrzenił się na wszystkie regiony Włoch. Ofiar śmiertelnych jest 197. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Mroczna strona mediów społecznościowych - hejt, werbalna przemoc, która może doprowadzić do tragedii. To nie jest wirtualna rzeczywistość, tylko codzienność w sieci. Z problemem, który wymaga poważnej refleksji, zmierzył się między innymi Jan Komasa w "Sali Samobójców. Hejter". Film właśnie trafił do kin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Mężczyzna zakażony koronawirusem, który przebywa w izolatce w Zielonej Górze, to na razie jedyny potwierdzony przypadek zachorowania. Jego stan jest dobry, ale zakażenie zaniepokoiło mieszkańców. Sytuację w sztabie kryzysowym w słubickim starostwie próbowała uspokoić powiatowa inspektor sanitarna, do której pacjent trafił - jej słowa wywołały jednak krytykę. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem już prawie 500 osób w Polsce poddanych jest kwarantannie domowej. Co może osoba poddana kwarantannie, a czego na pewno nie - i czy takie osoby są monitorowane przez służby sanitarne, ustaliła Anna Wilczyńska.

Pandemia to okazja dla prywatnych firm i szansa dla wszystkich, by zobaczyli dlaczego warto inwestować w naukę. Badacze prowadzą prace nie tylko nad szczepionkami, ale też wprowadzają najnowsze technologie, by zapewnić większe bezpieczeństwo lekarzom. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Premier Mateusz Morawiecki zaprasza do siebie przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych, bo choroba nie ma barw politycznych. Podczas spotkania pojawiły się pytania, propozycje i deklaracja współpracy. Materiał Adrianny Otręby.

Wciąż nie wiadomo czy prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę przekazującą blisko dwa miliardy złotych na media państwowe. Opozycja nieugięcie apeluje o weto i sugeruje, że te pieniądze powinny trafić na ochronę zdrowia. O weto dopominają się rywale Andrzeja Dudy - kandydaci na prezydenta. Materiał Michała Tracza.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę na dworcu w Końskich. Z okoliczności podpisania ustawy żartują politycy opozycji - rodzi się też pytanie, czy to odpowiednie miejsce. Materiał Macieja Cnoty.

Pierwszy przypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. Chory przyjechał z Niemiec. Pacjent zareagował prawidłowo - zgłosił się telefonicznie. Teraz odizolowany przebywa w szpitalu w Zielonej górze, a jego rodzina objęta jest kwarantanną. Materiał Anny Wilczyńskiej.