Polska i Świat

Polska i Świat

Pies na spacerze musi być na smyczy - uchwalili radni z Miłakowa w województwie warmińsko-mazurskim. Po decyzji sądu administracyjnego przepis ten jednak już nie obowiązuje.

Naukowcy przekonują o wyższości popołudniowej drzemki nad jej brakiem. Włosi i Hiszpanie już od dawna z tego korzystają - nie ukrywają, że kilkanaście minut spania daje im nową energię do działania.

Okrągła rocznica - 20 lat Polski w NATO. Prezydent mówi o tym co znaczy braterstwo i wsparcie a amerykanie podkreślają, jak przez lata Polska dawała przykład innym członkom i jak należy wypełniać swoje zobowiązania. O budowanie siły sojuszu północno-atlantyckiego w Polsce - Maciej Warsiński.

Szef podlaskiej policji ukarany naganą. Postępowanie dyscyplinarne dotyczyło ogłoszenia przez komendanta konkursu na najlepszy anonim wobec posłanki Platformy Obywatelskiej. Dla opozycji sytuacja jest jasna - nagana powinna oznaczać dymisję, ale dla rządzących sprawa tak oczywista nie jest. Maria Mikołajewska.

Kolejne spotkanie i po raz kolejny brak porozumienia. Minister Zalewska dalej liczy na dialog, jest nawet plan B, ale w nim nie ma mowy o podwyżkach da nauczycieli. Ci po latach walki o swoje są teraz nieugięci do tego stopnia, że o wynagrodzenia walczy i Solidarność i ZNP.

Straż pożarna dostaje sygnał o pożarze na jednym z warszawskich osiedli. Żeby dostać się na miejsce, musi zdemontować szlaban. To jednak nie koniec. Drogę blokują źle zaparkowane samochody. Wóz strażacki nie może dojechać blisko pożaru. Strażacy alarmują, że to nie tylko problem Warszawy. Łukasz Wieczorek

Młodych pacjentów jest coraz więcej. Brakuje za to pieniędzy i lekarzy tej specjalizacji - między innymi z tego powodu zamykane są kolejne szpitalne oddziały. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii mówi o dramatycznej sytuacji nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim młodych pacjentów.

Autostradę A2 otwartą na Euro 2012 czeka remont, a potem rozbudowa. Pierwszych utrudnień należy spodziewać się już we wtorek. Drogowcy najpierw chcą naprawić spękania, potem rozebrać bramki, których nigdy nie uruchomiono - i w końcu dobudować trzeci pas.

Magdalena Fitas-Dukaczewska tłumaczyła rozmowy ówczesnego premiera Donalda Tuska z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Prokuratura chciała poznać treść tych rozmów, ale sąd nie zwolnił tłumaczki z tajemnicy służbowej. Prokuratura ma wydać w tej sprawie kolejne postanowienie.

Jeden z narodowców, którzy wieszali na szubienicach zdjęcia europosłów, pracuje w sądzie i jest asystentem sędziego. Kariera Jakuba K. prężnie się rozwija. W 2013 roku pracował w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Obecnie, od października 2018 roku, pełni funkcję asystenta w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę.

Historia, która w czwartek dramatycznie zaczęła się w Białymstoku, dzień później znalazła szczęśliwe zakończenie w Ostrołęce. Trzyletnia Amelka i jej mama zostały uwolnione. Porywacze, w tym ojciec dziewczynki, w rękach policji. Ale przy okazji na jaw wychodzą skomplikowane rodzinne relacje i być może ciąg dalszy sprawy poza granicami Polski.

W Dzień Kobiet kinowy prezent dla niej i dla niego. O miłości, która jest nie tylko romantyczna, ale i rodzicielska. "Całe szczęście" z Romą Gąsiorowską i Piotrem Adamczykiem widziała już Sylwia Piestrzyńska. Zakończenia nie zdradzi, ale powie dlaczego warto na nie czekać.

Sejmowy przewrót przez tablicę z "układem Kaczyńskiego". Szef Straży Marszałkowskiej traci pracę, bo chyba stracił czujność. Tablicę usunął nie od razu i to się marszałkowi musiało nie spodobać. Jest dymisja, są pytania. I kolejne obostrzenia na sejmowych korytarzach.

Dzień Kobiet nie z kwiatkiem, a z protestem. A nawet protestami na całym świecie. Bo wszędzie tam kobiety postanowiły zamanifestować przeciwko arcyważnemu problemowi: przemocy domowej. Ona nie ma narodowości, na każdym kontynencie boli tak samo. I dlatego tak głośno powiedziano jej "nie".

Szubienice dla europosłów Platformy Obywatelskiej, a za jedną z nich Jakub K. To asystent sędziego, który trafił do Ministerstwa Sprawiedliwości. I wtedy też z szubienicą trafił do Katowic razem z kolegami narodowcami. Śledztwo w tej sprawie toczy się wolno. Bardzo szybko za to od Jakuba K. odcięto się i w sądzie, i w ministerstwie.

Prezydent widmo i strajk generalny na horyzoncie. Czyli Algieria, która wrze. Fale protestów i coraz większe, coraz głośniej wyrażane żądanie "Dość" wobec prezydenta, którego na żywo nie widziano od lat. On sam z obywatelami kontaktuje się jedynie za pomocą listów. W ostatnim deklaruje, że odejdzie, ale pod warunkiem, że znów zostanie wybrany.