Polska i Świat

Polska i Świat

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciwko koronawirusowi. Naukowcy cały czas nad nią pracują. Blisko tego celu jest Polka pracująca w niemieckiej firmie biotechnologicznej. Postępy w pracach są na tyle obiecujące, że z przedstawicielami tej firmy spotkał się w tym tygodniu prezydent USA Donald Trump. Z Polką, która kieruje zespołem badawczym doktor Mariolą Fotin-Mleczek rozmawiał Sebastian Wasilewski.

Zagrożenie koronawirusem wdarło się do polityki. Kandydaci kampanię wyborczą prowadzą intensywnie, choć ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa swojego i wyborców. Spotkania są nadal prowadzone, choć jest też plan B. Materiał Dawida Rydzka.

"Nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów" - tłumaczą szpitale i wstrzymują przyjęcia. Priorytetem są pacjenci z potencjalnym koronawirusem. Część z placówek zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie z rezerw materiałowych, głównie w zakresie kombinezonów i masek ochronnych. W całym kraju przed szpitalami prowadzone są ćwiczenia. Wprowadzany jest też zakaz odwiedzin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

W Policach niedaleko Szczecina zapanował wielki strach, bo dwie uczennice trafiły do szpitali z podejrzeniem koronawirusa. Obie były we Włoszech i przez dziesięć dni chodziły do szkoły, w której uczy się tysiąc osób. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Władze Krakowa zarządziły dezynfekcję środków transportu publicznego. Tramwaje i autobusy są dokładnie sprzątane. Wrocław odwołał debatę, w Katowicach powiedziano "nie" mistrzostwom świata w hokeju kobiet, a szpitale wprowadzają nowe zasady odwiedzin. Materiał Łukasza Wieczorka.

Ustawa w sprawie koronawirusa została przyjęta w ekspresowym tempie, ale tym razem przy poparciu niemal całej opozycji i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję na temat specustawy podejmie teraz Senat. Materiał Adrianny Otręby.

Trybunał Konstytucyjny miał orzec, czy Sąd Najwyższy ma prawo oceniać prawidłowość powołania sędziów przez nową KRS. Chodzi o uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego, która mówi wprost, że sędziowie nie mają uprawnień do orzekania. Profesor Małgorzata Gersdorf i Adam Bodnar zbojkotowali rozprawę. Wśród składu orzekającego byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Materiał Michała Tracza.

Sąd w Białymstoku zdecydował, że były agent CBA Tomasz Kaczmarek może wyjść na wolność. Jest jednak warunek: musi wpłacić pół miliona złotych kaucji. Jego żona liczy na dawnych partyjnych kolegów, którym wcześniej pomagali w kampaniach. Platforma Obywatelska powtarza, że dzisiejsza decyzja sądu pokazuje jedno: Tomasz Kaczmarek trafił do aresztu z pobudek politycznych, a nie merytorycznych. Materiał Barbary Sobskiej.

Nie będzie śledztwa w sprawie programu pracy dla więźniów - poznańska prokuratura w przeciwieństwie do Najwyższej Izby Kontroli nie widzi uchybień. NIK oszacował straty na poziomie 150 milionów złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to kolejna odsłona walki na szczytach PiS-u: Mariana Banasia ze Zbigniewem Ziobro. Materiał Dawida Rydzka.

Sprawa stref wolnych od LGBT wyszła poza granice Polski. Zainteresował się nią między innymi dziennikarz BBC. Ekipa jest w Polsce, sprawdza, co się u nas dzieje, a spraw do pokazania nie mało. Od tęczowego herbu Jordanowa i kłopotów 16-latka po samorządy, które sprzeciwiają się zapisom karty LGBT. Materiał Macieja Cnoty.

Tylko z dzieckiem przy piersi trzymanym w opiekuńczych ramionach - w ręce nowych mam trafia poradnik ze starą wiedzą. Autorka każe osładzać życie dziecka cukrem, nie gardzi także szczyptą soli. Specjaliści o tych radach mówią tylko w gorzkich słowach. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce nie ma, ale będzie specustawa. Jesteśmy świetnie przygotowani - zapewnia rząd, ale opozycja pyta, czy równie dobrze przygotowane jest nowe prawo, bo pojawiło się w ostatniej chwili. Materiał Adrianny Otręby.

Nie każdy kaszel jest objawem koronawirusa - lekarze apelują o rozsądek i wymieniają listę przesłanek, które muszą zostać spełnione, aby podejrzewać zakażenie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Kampania w pełni i polityczna ekonomia w rozkwicie. Bo gdy ceny żywności uderzają w nasze portfele, politycy zderzają się z trudnymi pytaniami. Prezydent szuka więc ratunku i produktów, za które płacimy mniej. Materiał Macieja Warsińskiego.

Andrzej Duda broni swojej prezydentury - jego kontrkandydaci zaciekle ją atakują. Najbardziej widowiskowo w czasie konwencji, a w tym politycznym teatrze liczy się każdy gest i każde słowo. Materiał Barbary Sobskiej.

W większości krajów Europy religijność spada najbardziej wśród młodych - takie wnioski płyną z Europejskiego Sondażu Społecznego. To najdokładniejsze tak duże badanie przeprowadzone w wielu krajach. Dlaczego katolicy tracą chęć do Kościoła, jak na tym tle wypada Polska, gdzie wiara jest dalej najsilniejsza, ustalił Sebastian Wasilewski.

Nowy dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński po raz pierwszy zabiera głos. Na konferencji chwali poprzednika, profesora Dariusza Stolę, który nie dostał nominacji od ministra kultury i zapewnia, że muzeum nie zboczy z wcześniej obranej drogi. Nowy dyrektor nie musi się też martwić o grant norweski, bo ministerstwo po zmianie na stanowisku uruchomiło wypłatę środków. Materiał Adrianny Otręby.