Polska i Świat

Polska i Świat

Proces narodowców

Ruszył proces narodowców - na ławie oskarżonych znalazł się między innymi organizator Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. Chodzi o wydarzenia w Białymstoku sprzed pięciu lat. Pojawiają się pytania o delegalizację ONR, ale nie wszystkie ekspertyzy, które trafiły do prokuratury, dawały do tego podstawy. Materiał Barbary Sobskiej. 

Szczepienia w zakładach pracy

Po majówkowym szczepieniu przyszła pora na szczepienia również w zakładach pracy. Od wtorku firmy mogą zgłaszać chętnych. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Łukasz Wieczorek sprawdził, ile zakładów skorzysta z tej opcji i jaką szczepionkę dostaną pracownicy.

Konkurs, wielkie pieniądze i polityka w tle

Narodowy Instytut Wolności i konkurs, którego inicjatorem jest wicepremier Piotr Gliński. Do sześciu organizacji popłynęły pieniądze, a na liście obdarowanych znalazł się między innymi wiceprezes Ordo Iuris. Na liście rezerwowych znalazło się Stowarzyszenie Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Barbara Sobska.

Zmiany redaktorów naczelnych lokalnych dzienników

Zwolnienia w grupie Polska Press i pytania o wagę tej decyzji. Pracę straciło trzech redaktorów naczelnych lokalnych dzienników. Dla opozycji to jasny sygnał, że chodzi o wzmocnienie tuby propagandowej PiS. Decyzja powinna jednak dziwić, bo w kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał transakcję zakupu Polska Press przez Orlen. Barbara Sobska.

Wybory kopertowe i odpowiedzialność premiera

Dlaczego rząd chciał organizować wybory kopertowe, skoro było wiadomo, że odbyłyby się bezprawnie? Na oficjalny raport Najwyższej Izby Kontroli jeszcze poczekamy, ale już fragmenty wywołują burzę, bo okazuje się, że premier Mateusz Morawiecki i jego otoczenie o braku podstawy prawnej wiedzieli, a mimo to dalej próbowali wybory przeprowadzić. Za decyzję szefa rządu zapłacili podatnicy. Michał Tracz.

Parasol ochronny nad policją

W listopadzie podczas Strajku Kobiet policjant wobec demonstranta użył pałki teleskopowej. Choć pojawiają się pytania o stosowanie nadmiernej przemocy przez policję, w tym przypadku nie ma mowy o surowej karze wobec funkcjonariusze. Ekspertów i polityków opozycji to dziwi, więc pytają, czy nad działaniami policji rozciągnięto parasol ochronny. Monika Celej.

Kraśnik wycofuje się z uchwały anty-LGBT

Kraśnik rzutem na taśmę wycofuje się z uchwały anty-LGBT. Jedności dalej nie ma, ale szala głosów przechyliła się na stronę, która pozwala miastu odbudować wizerunek w kraju i poza Polską, a także pozyskać finansowe dotacje. Maria Mikołajewska.

Sondaż w cieniu konfliktu w Zjednoczonej Prawicy

Jakie szanse na wejście do Sejmu miałyby partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? Czy PiS mógłby rządzić samodzielnie? Sondaż mówi wiele i zapewne wielu polityków dokładnie się mu przyjrzy, tym bardziej że w Zjednoczonej Prawicy nadal trzeszczy i sporów nie ubywa. Dawid Rydzek.

Została zmumifikowana, będąc w ciąży

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców. Mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Były liczne badania i analizy, które pozwoliły zweryfikować wcześniejszy zupełnie inny pogląd. Patryk Rabiega.

Praca kapelanów w czasie pandemii

Pandemia oczami tych, którzy nie leczą pacjentów, ale są blisko nich - również w najtrudniejszych chwilach. Kapelani trzymają pacjentów za ręce i są łącznikiem między chorymi a rodziną. To oni przekazują czasem ostatnie słowa. Łukasz Wieczorek.

Odłożona bitwa o Rzeszów

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca. Ich termin został przełożony z 9 maja. Materiał Dawida Rydzka.

Szczepienia dla cudzoziemców

Sylwia Piestrzyńska sprawdziła, co ze szczepieniem osób, które nie mają numeru PESEL, ponieważ są cudzoziemcami, a mają prawo pobytu w Polsce, bo tu pracują, studiują lub są tutaj ich rodziny.

Psi przewodnicy w czasie pandemii

W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień psa przewodnika. W Polsce mamy 125 czworonożnych bohaterów, bo dzięki nim osoby z niepełnosprawnością wzroku stają się bardziej samodzielne, pewne siebie, mogą bezpiecznie podróżować. W pandemii, gdy konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dystansu społecznego, osoby z dysfunkcją wzroku są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż zazwyczaj. Patryk Rabiega. 

Śmierć na komisariacie

W Sejnach na Podlasiu młoda kobieta dusi się na komisariacie i umiera. Zatrzymano ją, bo prowadziła samochód pod wpływem narkotyków, ale nie wiadomo, czy to było przyczyną jej śmierci. Sprawę bada teraz prokuratura, bo z przełyku 21-latki lekarze wydobyli woreczki foliowe z jakąś substancją - prawdopodobnie z narkotykami. Nie wiadomo, czy kobieta połknęła je już na komisariacie. Sylwia Piestrzyńska.

Osoby LGBT zagrożone bezdomnością

Bezdomne osoby LGBT szukają akceptacji i schronienia. Często się zdarza, że dach nad głową tracą z powodu swojej orientacji. Bywa, że po coming oucie tracą wszelkie wsparcie ze strony najbliższych. Stają się wrogami, balastem i wstydem. Fundacja Po Drugie od marca prowadzi interwencyjne mieszkanie dla osób LGBT. Jego lokalizacja nie jest znana. Pomoc na jaką można liczyć to nie tylko dach nad głową. Maria Mikołajewska.