Polska i Świat

Polska i Świat

Późnym popołudniem w czwartek premier Mateusz Morawiecki podał nazwiska następców odchodzących ministrów. Magdalena Gwóźdź.

Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy na Śląsk, skarżą się na brak pomocy ze strony pośrednika pracy, brak jedzenia i fatalne warunki, w tym dzielenie pomieszczeń z osobami zakażonymi koronawirusem. Z pomocą przyszła gmina, która o tym, że na swoim terenie ma ognisko koronawirusa, dowiedziała się przypadkiem. Sylwia Piestrzyńska.

Powrót do szkół może doprowadzić do radykalnego wzrostu liczby chorych na COVID-19. Nawet do kilku tysięcy dziennie. Takie są wyliczenia ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, pracujących na rzecz rządu i prognozujących przebieg epidemii w Polsce. Rekomendują oni opóźnienie powrotu dzieci do szkół. Tymczasem minister edukacji zapewnia, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by dzieci 1 września wróciły do szkół. Jego zdaniem zajęcia w trybie mieszanym lub zdalnym mają się odbywać tylko w ostateczności. Maria Mikołajewska.

Zanosi się na masowe dyscyplinowanie polskich sędziów, którzy podpisali list do OBWE. Chodziło o forsowany wówczas przez PiS pomysł przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Teraz zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik chce w tej sprawie postępowań, które teoretycznie mogłyby skutkować tym, że sędziowie zostaliby wydaleni z zawodu. W tym przypadku chodzi o prawie 1300 sędziów. Relacja Magdaleny Gwóźdź.

Ostatnie dni minęły pod znakiem nie tylko dymisji, ale i debaty o podwyżkach. Po tym, jak pomysł oburzył Polki i Polaków, klasa polityczna, dość niezręczne, z pomysłu się wycofała. Jednak teraz okazuje się, że podwyżki będą. Chodzi o kancelarię prezydenta. Choć z fiaskiem w Sejmie nie ma to nic wspólnego, to pozostają te same wątpliwości, czy podwyżki w czasie kryzysu są stosowne. Dawid Rydzek. 

Z rządu odeszli już minister i dwoje wiceministrów. Te decyzje personalne, zwłaszcza decyzje Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy, są o tyle zaskakujące, że chodzi o kluczowy w czasie pandemii resort. W dodatku odbywają się poza zapowiedzianą na jesień rekonstrukcją rządu. Sami zainteresowani zapewniają, że w ich rezygnacjach nie ma drugiego dna. Adrianna Otręba.

Badając odwołanie od jednego z wyroków, sprawdził, czy ten wyrok był wydany przez niezależny sąd. Chodziło o werdykt sędziego awansowanego przez upolitycznioną KRS. Magdalena Gwóźdź.

Znakomici artyści z Polski i Europy apelują o obronę polskich mniejszości. Pod apelem do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen podpisali się między innymi Pedro Almodovar, Margaret Atwood, Timothy Snyder i Olga Tokarczuk.