Polska i Świat

Polska i Świat

Znaczne wzrosty cen paliw na pewno odczują kierowcy wybierający się na majówkę. Opozycja obwinia za to rząd. Prawo i Sprawiedliwość nie reaguje i mówi o dobrobycie.

Poznań po raz kolejny gospodarzem Światowego Biegu Wings for Life. Już w najbliższą niedzielę w Poznaniu na polskiej linii startu stanie 8 tysięcy biegaczy. Na całym świecie będzie ich ponad sto tysięcy. Wszyscy biegną w jednym celu - by pomóc tym, którzy sami biec nie mogą.

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał wyrok Sądu Okręgowego, który wymierzył karę więzienia w zawieszeniu i grzywny mężczyźnie oskarżonemu o produkowanie marihuany w celach leczniczych. Skazany nie żałuje decyzji, podobnie jak inny mężczyzna, który na wyrok czeka. Przepisy już się zmieniły, ale to nie koniec utrudnień, bo oczekujących na marihuanę leczniczą jest dużo - a lekarze niechętnie stosują taką metodę leczenia.

Rekrutacja do liceów to kolejny trudny okres w polskim szkolnictwie. Placówki będą musiały się zmierzyć z podwójnym rocznikiem. Miejsc dla uczniów ma podobno wystarczyć, ale szkoły muszą się nieźle nagimnastykować by ich przyjąć.

Trudno przekonać nas do udziału w eurowyborach i trudno się dziwić, skoro najważniejsi politycy też nie do końca rozumieją, czym są i jak działają unijne struktury. Mylą się nazwy i kompetencje, więc warto wyjaśnić, które z dotychczasowych obietnic wyborczych mają szansę być spełnione, bo trafią do Brukseli, a nie na Berdyczów.

Trzy przedszkolanki z Chojnic miały dręczyć dzieci. Zamykały je w ciemnym miejscu, uciszały wpychając chusteczki do ust, rzucały w nie kapciami. Rodzice zaalarmowali dyrekcję przedszkola, policję i burmistrza. Ten kuratorium oświaty i rzecznika praw dziecka. I choć kontrola dopiero się zaczęła, są już pierwsze konsekwencje. Z przedszkola zostały zwolnione dzieci.

Śmigłowce znane na całym świecie z amerykańskiej armii trafiły do polskiej policji. Na służbie są już trzy Black Hawki. Maszyny z fabryki w Mielcu będzie można zobaczyć 3 maja podczas defilady w Warszawie. Łukasz Wieczorek był z kamerą na pokładzie jednego z nich.

Po niegroźnym otarciu samochodu, jego kierowca ruszył w pościg za nieuważnym rowerzystą. Ścigał go po parkowych alejkach, by w końcu potrącić i przejechać po mężczyźnie. Sąd rozstrzygnie, czy rzeczywiście chciał zabić, ale już teraz wiadomo, że agresja za kierownicą stała się polską specjalnością.

Kontrowersyjne instalacje ponownie w Muzeum Narodowym. Jego dyrektor je wyłączył w trosce o dzieci i młodzież, bo są więcej niż odważne, żeby nie powiedzieć obsceniczne. Jednak protest i oskarżenia o cenzurę spowodowały, że znów można je oglądać.

Milczał przez trzy tygodnie, rano znów się odezwał -szkolny dzwonek wezwał uczniów na lekcję, szefostwo ZNP wzywa nauczycieli do strajku włoskiego. Ta poprzednia forma, zawieszona w sobotę, słono jednak kosztowała. W portfelach nauczycielskich pusto, pełno jednak jest pomysłów, jak zrekompensować obcięte za strajk pensje.

Dziewiąta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, po raz kolejny przeprowadzona w ekspresowym tempie. Po autopoprawce dotyczącej KRS, a konkretnie tego, że kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego nie wybrani przez KRS nie będą mogli odwołać się od tej decyzji do NSA, opozycja mówi wprost, że to po raz kolejny naruszenie konstytucji.

Piątek to ostatni, 19 dzień strajku nauczycieli. Od poniedziałku wrócą do szkół, a uczniowie na zajęcia. Ale to nie koniec, bo nauczyciele przypominają, że zawieszają strajk do września. Nastroje nie są najlepsze. Czują rozgoryczenie, smutni, bo ich najważniejszy postulat płacowy nie został spełniony. To co zyskali, to jedność w środowisku, a to, jak mówią, może być jeszcze bardziej cenne za kilka miesięcy.

Nauczyciele zdecydowali się na zawieszenie strajku między innymi w trosce o dobro maturzystów i o szkołę. Jednocześnie podkreślają, że to nie kapitulacja. Komitety strajkowe nie zostały rozwiązane. Nie wiadomo jednak, jak wielu przyłączy się do strajku we wrześniu.

Sejm w nocy z czwartku na piątek miał się zająć wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec minister edukacji, która została odsunięta od rozmów ze strajkującymi nauczycielami. Oprócz posłów opozycji, usunięcia Anny Zalewskiej chcą też nauczyciele. Podobnie jak jej przeciwnicy polityczni zarzucają jej chaos w edukacji i doprowadzenie do strajku.

Stowarzyszenie "Słyszeć bez granic" pisze list do ministra zdrowia i apeluje o szybką wyminę części implantów dla niedosłyszących. Pacjenci boją się, że bez urządzenia mogą przestać słyszeć. Problem narasta, bo z roku na rok wzrasta liczba osób potrzebujących.

Co czwarta Polka idzie do ginekologa po raz pierwszy dopiero, kiedy jest w ciąży. Najrzadziej badają się kobiety po pięćdziesiątym roku życia. Lekarze alarmują by zaczęły się badać.