Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejni sędziowie wezwani przez rzecznika dyscyplinarnego do wyjaśnień. Pismo dotyczy wypowiedzi dla TVN24. Sędziowie przyznają, że nie wiedzą do końca co mają wyjaśniać, bo w wezwaniu nie jest dokładnie wskazane, o jaki fragment wypowiedzi chodzi.

Będą surowe kary za kopiowanie dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Ustawa wchodzi w życie za kilka dni i jest wymierzona przede wszystkim w kolekcjonerów i sprzedawców podróbek dowodów, praw jazdy i paszportów.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Michałek została pełnomocnikiem rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły, a jednocześnie wiceministrem edukacji. Michałek konkretów nie sprzedaje, za to opozycja punktuje i pyta, co można zrobić przez trzy miesiące, bo tyle zostało do wyborów.

Już jedna czwarta naszego społeczeństwa żyje w pojedynkę. Wkrótce liczba osób samotnych może stanowić nawet 33 procent Polaków. Jedni są sami z wyboru - inni z przymusu.

W związku z rekordowo niskim poziomem czytelnictwa Fundacja Zmiana zorganizowała w Warszawie akcję promującą. Od soboty do końca tygodnia funkcjonuje kopalnia, w której są złoża darmowych książek.

Chorzowski szpital zamyka oddział dziecięcej onkologii, a placówka w Głubczycach traci oddział neonatologii i ginekologii. Kolejne oddziały szpitali są zamykane, bo brakuje lekarzy. Dyrektorzy rozkładają ręce, ale też zapewniają, że chorzy nie zostaną bez pomocy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował, że do wyborów parlamentarnych idzie w koalicji. Udział w Koalicji Europejskiej wyjątkowo się partii opłacił, więc decyzja była tylko formalnością. Wciąż jednak nie wiadomo, kto oprócz SLD znajdzie się na wspólnych listach. Wiosna chciałaby tym razem dołączyć do koalicji, ale z Robertem Biedroniem nie po drodze jest politykom Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ryszard Petru niedługo po spektakularnym sukcesie wyborczym, stracił stanowisko szefa założonej przez siebie partii. Próbował znaleźć sobie miejsce poza Nowoczesną, ale jedyne, co sobie zagwarantował, to stałe miejsce w memach. Teraz rezygnuje z polityki i zapowiada powrót do biznesu.

Mieszkańcy gminy Wąwóz łapią się za głowę, a radni biją w pierś. W dolnośląskim mieście znajduje się przystanek, który obowiązuje tylko w jedną stronę. - Być może to jest moja wina – przyznaje radny Grzegorz Arciński.

13-letnia Inga Zasowska dalej protestuje pod Sejmem i chce od polityków prawdziwych działań. Nastolatka rozpoczęła strajk w ubiegły piątek i nie poddaje się - zamierza przed Sejmem zostać do końca lipca i trudno ją już przegapić, bo do jej apelu o walkę o klimat przyłączają się inni, nie tylko młodzi ludzie.

Gdy społeczeństwo już wydało wyrok, adwokaci muszą dalej wykonywać swój zawód i bronić człowieka, póki wina nie zostanie mu udowodniona. Tak jest też w przypadku Jakuba A., podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. - Adwokat nigdy nie broni przestępstwa. Zawsze broni człowieka, a obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją przestępstwa – powiedziała mecenas Katarzyna Bórawska, broniąca A.

Po śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka pada mnóstwo pytań o działania służb - jak kontrolują rodziny objęte nadzorem, jakie wykonują czynności i co się dzieje, jeśli wykryto nieprawidłowości, a także czy wdrożono później odpowiednie rekomendacje i zalecenia? Artur Warcholiński wrócił do głośnej sprawy rodziny z Izdebek na Podkarpaciu, gdzie dzieci były bite, zaniedbane i molestowane.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyjrzy się sprawie pana Tomasza, którego zwolnili szefowie jednego ze sklepów IKEA za komentarz niepasujący do polityki firmy. Mężczyzna twierdzi, że stracił pracę w związku z wyznawaną przez niego wiarą. Przedstawiciele IKEI, że jego wpis obrażał osoby LGBT.

Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski usiadł do stołu, a razem z nim przedstawiciele wszystkich central związkowych. To ważny krok, bo za poprzedniej minister Anny Zalewskiej, był on niewykonalny. Kolejne rozmowy nauczycieli z rządem planowane są na sierpień. Dopiero po nich ma zapaść decyzja, co dalej ze strajkiem.

Filip Rdesiński, prezes Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, składa rezygnację po niespełna roku od objęcia tej funkcji. Tłumaczy, że czekają go nowe, interesujące zadania. Barbara Sobska podsumowała, jak wywiązał się z powierzonych mu zadań.

Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii w związku z dokumentami dotyczącymi oskarżonego o molestowanie byłego księdza z Chodzieży. Poznańska prokuratura uwierzyła arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu i o dokumenty będzie prosić Watykan.

Portal oko.press poinformował, że Michał Dworczyk nie uwzględnił w oświadczeniu majątkowym dochodów ze sprzedaży domu oraz udziałów w nieruchomości. Dlaczego tego nie zrobił? Szef kancelarii Mateusza Morawieckiego wydał w tej sprawie oświadczenie. To nie pierwsza nieścisłość w oświadczeniu Michała Dworczyka.

Czy ktoś zaniedbał swoje obowiązki? Czy instytucje, kontrolujące rodzinę, w której była 9-miesięczna Blanka z Olecka, współpracowały ze sobą i dołożyły wszelkich starań, by wykluczyć tragedię? Prokuratorskie śledztwo dostało specjalny status. Są kontrole i analiza działań poszczególnych służb - krok po kroku.

Jak cel w życiu może nie tylko życie uratować, ale dać paliwo na kolejne lata innego, lepszego życia. Doświadczył tego narkoman, alkoholik, którego na prostą wyciągnęły psy. Dziś to on się nimi opiekuje i pokazuje innym dlaczego warto się zmienić.

Bartłomiej Sienkiewicz staje przed komisją śledczą do spraw VAT. Miał tłumaczyć się, dlaczego podległe mu służby nie łapały sprawnie tych, którzy chcieli oszukać państwo. Były szef MSW nie ma sobie nic do zarzucenia. Podkreśla za to, że z rozwiązań wprowadzonych przez poprzednią władzę korzysta dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości.