Polska i Świat

Polska i Świat

Ile pieniędzy wyprowadzono z CBA? Od kiedy trwał ten proceder? Jak to możliwe, że służba, która ma zapobiegać korupcji, sama nie ma mechanizmów, które mogłyby przed nią ją obronić - to tylko niektóre pytania opozycji. Prokuratura bada sprawę, Koalicja Obywatelska domaga się dymisji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Chodzi o wyniesienie przez kasjerkę z siedziby CBA pięciu milionów złotych.

Wszystkie siły rzucone są na walkę z wirusem. Naukowcy robią, co mogą, szukają szczepionki. Czas nagli - koronawirus rozprzestrzenia się i dociera do kolejnych krajów. Zarażonych jest już ponad osiem tysięcy ludzi, głównie w Chinach. 171 osób zmarło. Kraje i firmy wprowadzają procedury bezpieczeństwa.

Ci, którzy wrócili z Chin poddawani są obserwacji. W Polsce nie ma na razie stwierdzonego przypadku zachorowania, ale lekarze dmuchają na zimne. Dlatego ci, u których wirus mógł wystąpić, kierowani są do szpitalnych izolatek.

Czy sąd dostanie dokumenty kościelne w sprawie Mariusza Milewskiego? Po wydanym niedawno dekrecie papieża Franciszka nic nie powinno stać na przeszkodzie. Czy tak będzie? Mężczyzna przez wiele lat swojego dzieciństwa był ofiarą księdza pedofila. Jego oprawca trafił za kraty, teraz Mariusz Milewski żąda odszkodowania.

Brexit dopięty na ostatni guzik. Unia Europejska właśnie postawiła kropkę nad i i zaakceptowała warunki rozwodu. Teraz czas na okres przejściowy, bo nie od razu wszystko się zmieni. Czy inne kraje pójdą drogą Wielkiej Brytanii? Tak zakłada czołowy entuzjasta brexitu twierdząc, że kolejna będzie Polska. Maciej Warsiński.

Władimir Putin ułaskawił 27-letnią Izraelkę. Kobieta została skazana w Rosji na siedem i pół roku więzienia po tym, jak w kwietniu rok temu znaleziono w jej bagażu prawie 10 gramów marihuany. O uwolnienie Izraelki zabiegał sam premier Netanjahu. Teraz sam podziękował za szybką decyzję prezydenta Rosji.

Trybunał Konstytucyjny wstrzymuje stosowanie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. Decyzja ta nie dziwi opozycji i sędziów SN. Trybunał wnioskiem w sprawie tak zwanego sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym zajmie się pod koniec lutego. Przewodniczącą składu orzekającego będzie jego prezes Julia Przyłębska, a sprawozdawcą była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Przedstawiciele klubów i kół poselskich rozmawiali z Andrzejem Dudą o polskim sądownictwie. Opozycja chciała przekonać prezydenta, by zawetował tak zwaną ustawę represyjną. Spotkanie trwało półtorej godziny i opozycja nie wyszła z niego zadowolona.

Potrzebna jest każda złotówka, bo utrzymanie ocalonych zwierząt kosztuje. Przystań Ocalenie walczy o przetrwanie. Przez wiele lat przystań dzielnie sobie radziła, dawała schronienie maltretowanym zwierzętom, a dziś sama potrzebuje pomocy, by dalej im pomagać.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova odbyła wiele spotkań na wielu szczeblach o polskiej praworządności, ale jej misja sukcesem nie jest, bo rozwiązanie, jakie proponuje jej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jej zdaniem nie jest kompromisem.

Z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą spotkała się pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, której kadencja kończy się. Wybór nowego prezesa odbędzie się według nowych zasad, bo PiS na chwilę przed końcem jej kadencji zmienił przepisy.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła tajny wniosek prokuratury do Sejmu z 37 zarzutami dla Mariusza Kamińskiego. Nie wiadomo, czy premier Mateusz Morawiecki pochyli się nad sprawą, bo zeznania agenta Tomka potraktował jako niewiarygodne.

Z polskiego rynku wycofano szkodliwy żel, którym powiększano kobietom piersi. Sprawę nagłośnił "Superwizjer" TVN. O wycofaniu żelu zadecydował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Byli torturowani i zabijani, ale świat nie reagował. Okrutna śmierć nawet 30 tysięcy osób na nikim nie robiła większego wrażenia. Dopiero teraz tragicznym losem Rohindżów w Mjanmie zajął się haski Trybunał Sprawiedliwości.

Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość - mówiła na poniedziałkowych uroczystościach była więźniarka obozu Batszewa Dagan. - Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne - ostrzegał były więzień obozu Auschwitz Marian Turski.

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński chce, by Zbigniew Ziobro upublicznił materiały dotyczące śledztwa na temat willi w Kazimierzu. Nawet w poniedziałek w oficjalnym komunikacie CBA pisze o willi Kwaśniewskich, choć służby nigdy nie udowodniły, że wspomniana willa należała do pary prezydenckiej. Na oskarżenia byłego agenta reaguje nie tylko Mariusz Kamiński. Prokuratura błyskawicznie rozpoczyna postępowanie w sprawie składania fałszywych zeznań.

Najwyższa Izba Kontroli pod szefostwem Mariana Banasia publikuje raport na temat Krajowej Administracji Skarbowej z czasów, kiedy jej szefem był Marian Banaś. Raport jest wyjątkowo łagodny, a wnioski różnią się od tych, jakie powstały za kierownictwa poprzedniego prezesa NIK.