Polska i Świat

Polska i Świat

Wsparcie dla wojska od mieszkańców Podlasia

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości z obawą patrzą na wydarzenia w Kuźnicy. Wojsko widać na co dzień w wielu punktach regionu, nie tylko wzdłuż granicy. Jednocześnie chcą pomóc tym, którzy strzegą granicy Polski. Łukasz Wieczorek.

Syryjka z padaczką i w hipotermii trafiła do szpitala w Hajnówce

Marwa to młoda Syryjka znaleziona po polskiej stronie granicy z Białorusią. Z padaczką i w hipotermii, w ciężkim stanie, trafiła do szpitala w Hajnówce. W Polsce czekają na nią rodzice, którzy na co dzień mieszkają w Niemczech. Ojciec sam przed laty szedł szlakiem bałkańskim, ale mówi, że to, co teraz dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, jest znacznie gorsze od kryzysu migracyjnego w Europie sześć lat temu. Sylwia Piestrzyńska.

Co słyszą dzieci i jak rozmawiać z nimi o kryzysie na granicy z Białorusią

Troje migrantów zostało napadniętych już po polskiej stronie granicy. Ktoś ich pobił i okradł - jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Teraz na granicy może być nawet cztery tysiące osób: w lesie, w zimnie, często chorych i bez jedzenia. Znaleźli się w pułapce - nie mogą przejść do Polski, nie mogą wrócić w głąb Białorusi, bo tamte służby im na to nie pozwalają. To sytuacja, którą trudno zrozumieć, nawet dorosłym. A co gdy pytają o to dzieci? Jak im wytłumaczyć, co się dzieje? I dlaczego tak się dzieje? Maria Mikołajewska.

Doniesienie do prokuratury po marszu w Kaliszu

To była hańba dla Kalisza - takie opinie słychać po tym, co w czwartek, w Święto Niepodległości, działo się na ulicach miasta. Przeszedł tam antysemicki marsz. Była mowa nienawiści i propagowanie faszyzmu. Spalono też kopię statutu kaliskiego. Sprawą zajmuje się policja, jest też doniesienie do prokuratury. Maciej Warsiński.

Szpitale wstrzymują porody rodzinne

Porody w pandemii zmieniły się w jeszcze większą niepewność. Wsparcie dla kobiet w tym trudnym momencie jest bardzo ważne. Tylko w ostatnich dniach, wiele oddziałów ponownie wstrzymuje porody rodzinne. Karolina Bałuc.

Prawie co trzeci kierowca nie zmienia na zimę opon w samochodzie

Nawet godzinę i więcej trzeba czekać na wymianę opon. Spadła temperatura, kierowcy ruszyli do wulkanizatorów. Nie wszyscy staną w kolejce. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że 30 procent kierowców jeździ zimą na oponach letnich. Argument, że w Polsce zimy nie są w ostatnim czasie przesadnie srogie, ekspertów nie przekonują. Łukasz Wieczorek.

Wątpliwości wokół działań rządu w sprawie pandemii po wycieku maili

"Spróbujmy chociaż na jeden weekend pokazać że to państwo działa i nie przymyka oczu" - to kolejna już odsłona afery mailowej. Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu miał doradzać szefowi rządu, by wzmocnić kontrolę przestrzegania restrykcji. To był marzec tego roku, a dziś mamy 18,5 tysiąca zakażeń COVID-19, w środę zmarło 269 osób. Za 10 dni może być aż 40 tysięcy chorych dziennie. W związku z tym pojawiają się pytania, jak państwo działa i jak walczy z pandemią. Barbara Sobska.

Rozdzieleni na granicy

Historia 5-letniego chłopca na granicy jest przykładem jednego z dramatów, które się tam rozgrywają. Dziecko z mamą ukrywało się w lesie, zostali rozdzieleni z resztą rodziny. Byli głodni i zmarznięci. Matka zemdlała, następnie trafiła do szpitala i została rozdzielona z dzieckiem. Piotr Czaban.

Mieszkańcy wspierają migrantów

Kryzys na granicy z Białorusią ma duży wpływ na mieszkańców terenów przygranicznych. Pomagają, ale i boją się, co będzie dalej. Wielu nosi ze sobą prowiant, zapalają zielone światło przy domach, co jest sygnałem chęci pomocy. Teraz w Michałowie powstało nowe centrum pomocy - zorganizowano wspólną zbiórkę z innymi miastami w województwie. Maria Mikołajewska.

Szczecin wyprzedaje rowery miejskie

Rower za 61 złotych - do takich zakupów zachęca Szczecin. Urząd miasta pozbywa się pojazdów z nieistniejącej już wypożyczalni miejskich rowerów. Te wysłużone mają być zastąpione przez sprzęt nowej generacji. Nie wszystkie miasta jednak wrócą do pożyczania dwóch kółek. Łukasz Wieczorek.

Skutki wyroku TK w sprawie aborcji

Nagonka na lekarzy i szukanie błędów za wszelką cenę - tak mówią ginekolodzy po zaostrzeniu przepisów i praktycznie całkowitym zakazie aborcji, który spowodował zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, i po tragedii, która wydarzyła się w szpitalu w Pszczynie. Monika Celej.

Nowe szczegóły w sprawie HiT-u

Pojawiają się kolejne szczegóły w sprawie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie obowiązywał od września, a podstawa programowa właśnie powstaje. Znika WOS, a pojawi się historia najnowsza od zakończenia wojny do 2015 roku. Młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy o historii najnowszej - mówią szefowie resortu edukacji, a dziennikarze pytają, czy to będzie obiektywna nauka. Adrianna Otręba.

Ruszył proces TSUE w sprawie kopalni Turów

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ruszył proces w sprawie kopalni Turów. Polska dostała też pierwsze wezwanie do zapłaty. Piętnaście milionów euro. Porozumienia nie ma, licznik bije, a szczegóły ma dla Państwa Michał Tracz, który jest w Luksemburgu.

Komisja Europejska chce nałożenia sankcji na Białoruś

Przygotowujemy kolejną rundę sankcji przeciwko Białorusi - zapowiada Komisja Europejska. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyleci w środę do Polski. Z Polską solidaryzują się również graniczące z Białorusią Litwa i Łotwa. Na jaką solidarność możemy liczyć i czy same słowa to nie za mało? Dawid Rydzek.