Polska i Świat

Polska i Świat

Gwizdy w Pucku, nieprzychylne okrzyki we Władysławowie - tak było podczas poniedziałkowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawą oburzeni są politycy PiS.

Ukarany przez Izbę Dyscyplinarną Roman Giertych zapowiada, że zasądzonej grzywny nie ma zamiaru płacić. - Nie jesteście sądem - mówił do sędziów Izby, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego.

Opozycja chce odwołania koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, ale Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza spełnić tego żądania. Dymisji zatem nie będzie, ale CBA zapowiada nowe działanie w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich.

Hierarcha z Krakowa opuszcza archidiecezję po artykule w "Dużym Formacie", w którym kobieta opowiedziała o tym jak biskup Jan Szkodoń miał ją molestować seksualnie, gdy była 15-latką. Biskup zaprzecza, ale z życia Kościoła się wycofuje. Jego sprawą zajęła się watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

Kolegium Sądu Okręowego w Olsztynie zwalnia sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku orzekania, ale przy okazji potępia zachowanie prezesa Macieja Nawackiego - ten publicznie porwał uchwałę sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Zdaniem europosłanki Prawa i Sprawiedliwości Beaty Kempy partner Roberta Biedronia to "kandydatka na pierwszą damę". Partyjni koledzy nie widzą problemu w jej słowach.

Podczas kampanii wyborczej zmobilizowani kandydaci na prezydenta narażenie są na nie zawsze kontrolowane spotkania z wyborcami. Prezydent Andrzej Duda przekonał się o tym na Pomorzu podczas obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem, gdy jego wystąpienie zagłuszali protestujący.

16-letni Mateusz Rejowski chory na nowotwór krwi - chłoniaka Hodgkina - napisał piosenkę o życiu na onkohematologii. Jak mówi - to jego sposób na wspomaganie leczenia.

Sąd w Bydgoszczy uznał, że dwie kurie - wrocławska i bydgoska, także ponoszą odpowiedzialność za czyny byłego księdza pedofila, bo mimo wielu sygnałów i toczących się śledztw nie reagowały właściwie. W związku z tym ofierze przyznano odszkodowanie w wysokości 300 tysięcy złotych. Apelacji w sprawie nie wykluczają pełnomocnicy kurii.

Rząd chce wprowadzić podatek na napoje słodkie - ma być drożej od kwietnia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że nasze społeczeństwo ma problem z nadwagą. Statystyki to potwierdzają, a krajowi producenci przekonują, że podatek uderzy w nich, a nie rozwiąże problemu.

Mimo wielu wątpliwości dotyczących oświadczeń majątkowych Marian Banaś ze stanowiska szefa Najwyższej Izby Kontroli nie rezygnuje. Pracuje i świętuje dziś 101. rocznicę powstanie NIK.

Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie pokazali solidarność wobec zawieszonego w orzekaniu Pawła Juszczyszyna i dali prezesowi czerwone światło. Podpisali uchwałę, która uderza w prezesa - wezwali Macieja Nawackiego między innymi do zaniechania działań utrudniających Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków. Prezes dokument podarł i zebranie zamknął.

Są granice niezawisłości - mówi szef nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur i uważa, że prokuratura słusznie zajmuje się teraz sędzią Pawłem Juszczyszynem. Sędziowie, którzy awansowali za rządów Prawa i Sprawiedliwości twierdza, że - nawet jeżeli, nowa KRS została powołana niezgodnie z prawem, a coraz więcej może na to wskazywać, to dla nich żaden problem.

Kandydaci opozycyjni zapowiadają dużo nowej energii, ciężką pracę i spotkania w terenie. Na początek Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawia swój sztab, a Szymon Hołownia film, za który przeprosił.

Smog jest niebezpieczny dla dzieci, także tych jeszcze nienarodzonych - wynika z badań naukowców z Krakowa i Nowego Jorku. A ordynatorka szpitala w Rybniku podaje konkretnie przypadki dzieci, które z powodu smogu chorują.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki uznaje decyzję Izby Dyscyplinarnej i ją wykonuje. Wokół jego osoby zrobiło się głośno, bo nie wiadomo, czy zebrał wystarczającą liczbę podpisów, by zasiadać w Radzie.

Ustawa represyjna, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, wejdzie w życie za kilka dni. Prezydent mówi o mądrym dokończeniu reformy sprawiedliwości. Opozycja i autorytety sądownicze o końcu trójpodziału władzy.