Polska i Świat

Polska i Świat

Gdzie jest zima? - pytają nie tylko dzieci mieszkające w centralnej Polsce. Śniegu w Warszawie nie było tej zimy najdłużej w historii pomiarów i wciąż nie ma widoków na opady.

Dotychczasowe wyroki są ważne, ale więcej ich nie powinno być – zdecydował Sąd Najwyższy. Oznacza to, że sędziowie powołani przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa powinni wstrzymać się od dalszego orzekania. Uchwała jest jasna i czytelna, ale zupełnie inaczej czytają ją rządzący, dla której nie ma ona mocy prawnej i zmienia nic. 

Sędzia Paweł Juszczyszyn nakłada karę grzywny na Agnieszkę Kaczmarską szefową Kancelarii Sejmu, a ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze daje tydzień na ujawnienie dokumentów.

To zamach stanu - mówi opozycja i przekonuje, że ustawa represyjna jest złamaniem nie tylko sędziów, ale też naszego prawa do niezależnego sądu. Autorzy ustawy odpowiadają, że rzucanie kłód pod rządowe nogi nic nie zmieni. 

Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły czwartkową uchwałę. Nie wiadomo jak szybko uzyska odpowiedź, bo o ile sprawa jawności list poparcia dla kandydatów do nowej KRS od miesięcy czeka na swoją kolej, to już wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie Sądu Najwyższego rozpatrzony został błyskawicznie.

Przed biciem należy poinformować dziecko, za co i ile klapsów dostanie - takie wskazówki można znaleźć w jednej z książek, która pojawiła się na polskim rynku. Eksperci przypominają, że opisane w niej metody są niezgodne z polskim prawem.

Prawie pół miliona kobiet w Polsce chciałoby pracować, ale nie może, bo opiekują się dziećmi i zajmują domem. Bardziej opłaca się im zostać w domu na utrzymaniu partnera i państwa korzystając z programów socjalnych, ale później nie dostaną emerytury.

Władze Sandomierza bezradnie rozkładają ręce - i odkładają opłatę klimatyczną na półkę. Wszystko po tym, jak jeden z turystów ocenił, że jakość powietrza w mieście jest zbyt niska. Uparł się więc, że płacić za to nie będzie, a jego sprawa trafiła do sądu.

Sędziowie wybrani przez nowa KRS są nieuprawnieni do orzekania - wynika z uchwały podjętej przez trzy izby Sądu Najwyższego - Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Uchwała nie ma zastosowania do przeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

Przed przyjęciem ustawy represyjnej ostrzegały najważniejsze polskie i europejskie instytucje prawnicze, ale posłowie Prawa i Sprawiedliwości byli nieugięci. Po tym, kiedy Senat odrzucił projekt, ustawa wróciła do Sejmu, gdzie większość reprezentowana przez PiS - znowu ja przegłosowała. 

Piotr Pogonowski, szef największej polskiej służby specjalnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rezygnuje ze stanowiska. W tle dymisji są błędy dotyczące sprawdzania najważniejszych osób w państwie, tajemnicze relacje Pogonowskiego i jego współpraca ze spółką wyłudzającą VAT. 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek próbuje zablokować spotkanie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego. Izba Karna, Izba Cywilna oraz Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają odpowiedzieć między innymi na pytania czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może orzekać, a powołani do niej sędziowie przez nową KRS są sędziami.

Największą grupą poszkodowanych w aferze GetBack są kobiety po 50. roku życia, bo to one najczęściej dawały wiarę obietnicom wielkich zysków. Wczoraj, po publikacji raportu NIK z działań polskich służb w tej sprawie - dowiedziały się, że polskie państwo było bezradne.

Wybory prezydenckie są bardzo ważne - dlatego niemal wszyscy kandydaci wykorzystują każdą chwilę, aby zdobyć kolejne głosy. Niemal wszyscy, bo politycy Platformy Obywatelskiej żyją zupełnie innymi wyborami – na szefa partii.

Czas to pieniądz - głosi porzekadło, a o jego prawdziwości dowiedzą się niebawem mieszkańcy Poznania. Drożej za parkowanie płacą już krakowianie, podwyżka czeka także warszawskich kierowców. Pocieszeniem ma być zasada, że im więcej za postój płacimy - tym mniej czasu spędzamy, szukając wolnego miejsca.