Polska i Świat

Polska i Świat

Walka z pandemią. Niespójny przekaz władz

Żegnamy 2021 rok - drugi rok nadziei, że zagrożenie koronawirusem wreszcie się skończy i jednocześnie przyzwyczajania się do tego, że zagrożenia i obostrzenia będą nam towarzyszyć jeszcze długo. W sprawie restrykcji można było się łatwo zgubić - zwłaszcza jeśli ktoś przysłuchiwał się temu, co o pandemii na różnych jej etapach mówili politycy. Dawid Rydzek. 

Nowe przepisy dla kierowców. Znacznie wyższe mandaty

Nowy rok nie będzie oznaczał tylko droższego gazu. Więcej zapłacimy też za mandaty. Władze przekonują, że celem podniesienia mandatów jest spowodowanie mniejszej liczby wypadków i śmierci na drogach. Kierowców czekają jeszcze inne nowości. Łukasz Wieczorek.

Trudny sylwestrowy wieczór dla zwierząt

Większość czworonogów boi się wybuchów - tych sylwestrowych o tyle bardziej, że jest ich więcej i niestety zaczynają się już przed północą. W reakcji na nagłe wystrzały pies dyszy, trzęsie się i próbuje się gdzieś schować. Łukasz Łubian.

W co gra prezydent?

W co gra prezydent? I jakie znaczenie w tej grze miało weto Andrzeja Dudy do lex TVN? To było jednocześnie weto wobec Nowogrodzkiej - a to oznacza, że prezydent robi ruch, myśląc o swojej przyszłości. Bo teraźniejszość to z jednej strony brak kontaktu z Jarosławem Kaczyńskim i ogromne uzależnienie od jego politycznej strategii. Dawid Rydzek.

Dzieci też chorują w czwartej fali. Życie wielu z nich ratuje respirator

W tych często dramatycznych statystykach covidowych są także dzieci. I z dziećmi zakażonymi koronawirusem obecnie jest inaczej niż na początku pandemii. Wtedy słyszeliśmy i widzieliśmy, że chorobę przechodzą łagodnie. Czasem bez objawów. Teraz życie wielu dzieci ratuje respirator. I dlatego ich szczepienie jest tak ważne. Maria Mikołajewska.

Chętnych na fałszywe certyfikaty covidowe nie brakuje

Właściwie trudno w to uwierzyć. Ale to działa. Proceder produkowania i sprzedawania fałszywych certyfikatów covidowych. Chętnych nie brakuje. Mimo groźby kar. A przede wszystkim mimo groźby zakażenia i zakażania koronawirusem. Michał Gołębiowski.

Pytania o reakcję organów państwa na przypadki inwigilacji Pegasusem

Podobno komisja śledcza w sprawie Pegasusa nie jest potrzebna. Bo przecież jest prokuratura i może sie tym zająć. Tak uważa rzecznik rządu. I można by uważać podobnie, gdyby nie to, że prokuratura właśnie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie zhakowania telefonu prokurator Ewy Wrzosek. Maciej Warsiński.

Nowy rok, nowa cena. Podwyżka sięgająca prawie tysiąca procent

Cena gazu - trudny temat na nowy rok. Bo nowe są ceny, nowe są rachunki i nowe jest wyzwanie, jak poradzić sobie z podwyżką sięgająca prawie tysiąca procent. Rząd przekonuje, że to, co boli w Polsce, dzieje się także na świecie. I zachwala przy okazji antyinflacyjna tarczę. Ta jest. Tylko dziurawa. Sylwia Piestrzyńska.

Janowski ma stanąć na czele Zachęty

Zachęta przejęta? Już niebawem wszystko na to wskazuje. Dotychczasowa dyrektorka ma zostać wymieniona na człowieka ministra Piotra Glińskiego. Pojawiają się pytania, dlaczego doszło do tego bez konkursu, a jedynie z ministerialnego wskazania? Janusz Janowski, który ma stanąć na czele Narodowej Galerii Sztuki to postać kontrowersyjna, związana z Ordo Iuris. Adrianna Otręba.

Rosnące ceny gazu uderzą w przedsiębiorców

A co powiecie na podwyżkę 815 procent? - pyta w sieci wiceprezydent Warszawy i pokazuje nowy rachunek za gaz dla przychodni. Kolejne instytucje, kolejni przedsiębiorcy dostają nowe wyliczenia od dostawcy energii i stają przed zasadniczymi dylematami. Łukasz Wieczorek sprawdził, co z powodu podwyżki zdecydują dyrektor basenu w stolicy i kwiaciarka spod Poznania.

Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania Pegasusa

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie wie nic na temat wykorzystywania systemu Pegasus. Opozycja chce wiedzieć wszystko i domaga się w tej sprawie komisji śledczej. Mocnych podejrzeń, że polskie służby używały Pegasusa, żeby inwigilować ludzi niewygodnych dla władzy, nie można zostawić bez ciągu dalszego. Nie można też nie pytać o działania służb i prawo do tych działań lub jego brak. Jan Piotrowski.

Rusza Turniej Czterech Skoczni

To kwestia ich formy, formy konkurentów, ale także tego, co szykuje najpoważniejszy przeciwnik, czyli pogoda. Turniej Czterech Skoczni - pierwszy konkurs w środę. We wtorek odbyły się kwalifikacje. W sprawie polskich skoczków pojawia się wiele znaków zapytania. Aleksandra Kąkol.

Hity ministra Czarnka

O nowym przedmiocie Historia i teraźniejszość wiemy coraz więcej – pytanie, czy więcej o historii dowiedzą się z niego uczniowie. Gdy na tablicy pojawi się temat Okrągły Stół, do zeszytów może trafić notatka z hasłem zdrada. Sylwia Piestrzyńska ustaliła, jak tę myśl rozwija minister edukacji Przemysław Czarnek, a co myślą o tym ci, którzy przy okrągłym stole siedzieli.

Chcą, żeby Polska była ich nowym domem

Uciekli ze swojego kraju i teraz chcą, żeby Polska stała się ich domem. Niektórzy nawet przyjmują polskie imiona. Sylwia Pietrzyńska poznała historie kilku migrantów, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, chcą się zadomowić, znaleźć pracę, a pomagają im organizacje pozarządowe i ludzie dobrej woli.

Brejza składa doniesienie w sprawie szpiegowania Pegasusem

Krzysztof Brejza był inwigilowany przez system Pegasus i to w czasie, gdy był szefem kampanii Platformy Obywatelskiej przed wyborami w 2019 roku. To ustalenia badaczy z Uniwersytetu w Toronto. Senator złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury i wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Opozycja chce komisji śledczej i nazywa tę inwigilację polskim Watergate. Maciej Warsiński.

Ceny gazu a polityka zagraniczna

Rachunki za zużycie gazu w naszych domach i polityka międzynarodowa - to się łączy, więc warto wiedzieć, jak próba sił między Europą, Niemcami i Rosją przekłada się na zasobność naszych portfeli. Łukasz Wieczorek.

Prezydent wetuje lex TVN

Prezydent Andrzej Duda zawetował Lex TVN. Uzasadnienie decyzji trwało kilkanaście minut, padło kilka ważnych argumentów - wśród nich te, że lex TVN uderzałby w wolność słowa i relacje polsko-amerykańskie. Swoją decyzją prezydent Andrzej Duda podzielił zdanie obywateli i nie podzielił zdania swojego obozu politycznego. Monika Celej.

Raport ws. odczynów poszczepiennych

Mija rok od podania w Polsce pierwszej dawki szczepionki na COVID-19. Z rocznego raportu Państwowego Zakładu Higieny wynika, że dotychczas podano 46 milionów dawek szczepionki, a niepożądanych odczynów poszczepiennych było bardzo niewiele - zaledwie 16 tysięcy, z czego większość to lekkie dolegliwości. Z powodu szczepienia nie zmarł nikt, a z powodu COVID-19 aż 94 tysiące osób. Aleksandra Kąkol.

Jak przetrwać święta?

To pytanie zapewne zadaje sobie wielu z nas. Najlepiej w zgodzie i miłości. Ale tematów dzielących Polaków jest wiele: polityka i COVID-19 to tylko początek tej listy. Materiał programu Polska i Świat. Karolina Bałuc.