Polska i Świat

Polska i Świat

Warszawa promuje segregację śmieci, ale mieszkańcy pytają, jak je segregować, gdy kosze pękają w szwach albo nie ma ich w ogóle. Tylko w grudniu urzędnicy z Warszawy dostali ponad półtora tysiąca skarg dotyczących braku pojemników.

Nawet 70 tysięcy indyków mogło zostać zarażonych ptasią grypą. Niezwykle groźny szczep H5N8 został wykryty na Lubelszczyźnie w tak zwanym zagłębiu indyczym. Wojewoda wydał rozporządzenie o zagrożeniu dla trzech powiatów, a mieszkańcy pytają, dlaczego informacja została przekazana tak późno, bo o martwych ptakach w okolicy mówiło się przed świętami.

Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw – będą obowiązywały od już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych.

Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i sędziego Krzysztofa Rączki. Stanisław Piotrowicz musi zatem przeprosić, ale obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego odczytuje wyrok sądu jako odwet za to, że jest twarzą "reformy wymiaru sprawiedliwości".

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie finansowe za 2018 rok. Wydano 111 milionów – między innymi za rejsy, jacht, debaty i produkcje filmowe z udziałem gwiazd. Wydatkami zbulwersowani są posłowie opozycji i w związku z tym zapowiadają zawiadomienie prokuratury o tej sprawie.

Specjalna naklejka informuje mieszkańców Warszawy o tym, że śmieci nie wywieziono z powodu ich złej segregacji. - To ma być czytelna informacja dla mieszkańców, zarządców i administratorów - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Wspólnoty, które nie segregują śmieci – zapłacą więcej.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma plan na ustawę represyjną - chce dyskusji i unijnych konsultacji. W Sejmie, gdzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, nie było ani jednego ani drugiego, ale w Senacie tempo i styl prac zależą od opozycji.

Sąd kazał przywrócić prokuratora Mariusza Krasonia na wcześniejsze miejsce pracy, ale prokuratura, której przewodzi Zbigniew Ziobro, nie decyduje się na to – prokurator czeka na powrót do dawnej pracy od siedmiu dni.

Władze Zielonej Góry po roku przerwy od stresujących zwierzęta fajerwerków robią krok wstecz i wracają do tradycji używania środków pirotechnicznych w Nowy Rok. Rozwiązaniem problemu mają być rozdawane przez miejskich urzędników środki uspokajające dla zwierząt.

Choć Krystyna Pawłowicz, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, została sędzią, to wyraźnie trudno jest jej poskromić swój polityczny temperament. Po komentarzu pod adresem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej głos zabiera Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i domaga się kary dyscyplinarnej.

Mimo sądowego wyroku prokurator Mariusz Krasoń ciągle nie może pracować w Krakowie. Z dnia na dzień i bez powodów został z niego oddelegowany do Wrocławia - sąd nakazał delegację cofnąć i zapłacić za każdy dzień zwłoki.

Naukowcy z Krakowa sprawdzają, na jakiej wysokości nie ma już smogu. Według ich wyliczeń czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów na ziemią. Osoby, które pracują na przykład na 25. piętrze lub wyższym przyznają, że czują różnicę.

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź z Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym kawałki reklamówek lub innego plastiku. Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa.

Profesor Małgorzata Gersdorf odpowiedziała na kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy. - Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status. To nieprawda – wskazała I prezes Sądu Najwyższego.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która nie jest uznawana przez wielu sędziów, uchyliła zawieszenie w orzekaniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia został ukarany przez prezesa olsztyńskiego sądu za to, że chciał przed wydaniem wyroku zapoznać się listami poparcia do nowej KRS. Sędzia na posiedzeniu izby nie pojawił się, tłumacząc, że "w rozumieniu konstytucji" Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę represyjną, po nocnej ekspresowej legislacji. Praca w komisji sprawiedliwości trwała do godziny 5 rano - przeszły poprawki Prawa i Sprawiedliwości, a opozycji zostały odrzucone. Rządzący zadowoleni są z poprawionej ustawy, a opozycja i Rzecznik Praw Obywatelskich znów alarmują: ustawa to dalej kaganiec na sędziów, niezgodna z unijnym prawem. Apeluje też Komisja Europejska, która chce zaprzestania procedowania ustawy.

Od tej kadencji Sejmu obowiązują nowe zasady wybory przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej. Posłowie wskazali w piątek siedmiu na dziewięciu członków PKW. Jednego wskaże prezes Naczelnego Sądu Adminstracyjnego, drugiego prezes Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory w skład PKW wchodziło po trzech sędziów z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rusza z kampanią skierowaną do opiekunów seniorów - przekonuje, że jednym z najgorszych rozwiązań jest podrzucenie starszej osoby do szpitala w czasie świąt, kiedy ta takiej hospitalizacji nie potrzebuje.

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek, choć część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze.

Senat odrzucił ustawę podwyższającą akcyzę na alkohol i papierosy. 10-procentową podwyżkę odrzucono głosami opozycji, bo ta nie wierzy w intencje Prawa i Sprawiedliwości. Teraz dokument znów wróci do Sejmu.