Najnowsze

Najnowsze

Czy w nadchodzącą niedzielę będzie można zrobić zakupy?

W najbliższą niedziele większość sklepów będzie zamknięta. 20 października zakupy będzie można zrobić tylko w placówkach, w których za ladą staną ich właściciele lub w tych wyłączonych z zakazu handlu. Kolejna handlowa niedziela czeka nas 27 października.

Coraz droższy wywóz śmieci. "To jest po prostu nieporozumienie"

Śmieci znów znalazły się w centrum uwagi, bo ich wywóz drożeje – w Łodzi w tym roku niemal dwukrotnie. Miasto zapewnia, że nic na tym nie zarabia i wylicza, dlaczego będzie tak drogo. Ministerstwo Środowiska zaprzecza, ale Łódź to nie jedyne miasto, które za podwyżkę wini ten resort. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest projekt

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus, został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Ceny mieszkań w górę. Nowy raport

Około 8294 złote - tyle trzeba było średnio zapłacić za metr nowego mieszkania w siedmiu dużych miastach w Polsce. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w drugim kwartale nadal obserwowano wzrost cen, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Według banku centralnego wynika to ze wzrostu kosztów budowy.

"Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu"

Nie akceptujemy aktualnej propozycji prezydencji fińskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej, nie ma pola do kompromisu - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że polityki rolna i spójności muszą być zabezpieczone.

Rodzina 500 plus po zmianach. Minister podaje nowe dane

We wrześniu blisko 6,5 miliona dzieci miało przyznane świadczenie z programu Rodzina 500 plus - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa. Resort podał, że po rozszerzeniu programu do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 miliona dzieci.

Chińczycy wydzierżawią wyspę na Pacyfiku

Jedna z Wysp Salomona zostanie wydzierżawiona przez chińską firmę - podała w czwartek agencja AFP. Podpisanie umowy miało nastąpić tuż po nawiązaniu formalnych stosunków dyplomatycznych przez oba państwa.

Kilkaset tysięcy ofiar zanieczyszczonego powietrza. Najnowszy raport

Zanieczyszczone powietrze przyczyniło się do prawie 400 tysięcy przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej w 2016 roku - wynika z analizy Europejskiej Agencji Środowiska. W Polsce ta liczba wyniosła 40 tysięcy. Więcej osób zmarło z tego powodu tylko w Niemczech (59,6 tysięcy osób) i we Włoszech (58,6 tysięcy osób). Eksperci zwracają uwagę, że mimo iż jakość powietrza w Europie zaczyna się poprawiać, to zanieczyszczenie w miastach wciąż szkodzi zdrowiu ich mieszkańców.

Ciężarówką nie pojedziesz. Lista dni z zakazem jazdy

Złamanie zakazu jazdy ciężarówką może słono kosztować. Mandat w wysokości nawet 3,5 tysiąca złotych może dostać firma transportowa, ale ukarani mogą zostać także kierujący pojazdem, jak i osoba zarządzająca transportem. Dlatego tak ważna jest, przy planowaniu trasy przejazdu, znajomości przepisów obowiązujących w kraju i za granicą.

500 plus "traci realną wartość". Alarmujący raport o ubóstwie

Ponad 2 miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie w 2018 roku - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska). Oznacza to wzrost o około 422 tysiące osób w porównaniu do roku wcześniej. Według Komitetu, potrzebna jest waloryzacja między innymi świadczenia Rodzina 500 plus.

Hotelarze z długami. Rekordzista ma do oddania 212 milionów złotych

Prawie miliard złotych - tyle wynoszą zaległości niemal 900 firm hotelarskich w Polsce. Rekordzistą jest hotelarz z województwa łódzkiego, którego suma zaległości opiewa na 212 milionów złotych. Według danych BIG InfoMonitor, co dziesiąte przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe zmaga się z przeterminowanym zadłużeniem kredytowym i pozakredytowym.

Z czym polski podatnik ucieka do raju

Aż 32 miliardy euro - tyle wyniosła wartość majątku Polaków za granicą w 2016 roku. Na niezapłaconych od niego podatkach budżet stracił 1,4 miliarda euro. Niemniej na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska na ukrywaniu dochodów traci niewiele - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Walka z kopciuchami. Będą kary dla sprzedawców

Posłowie w środę zaakceptowali poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej kary za sprzedaż i import kotłów, które nie spełniają polskich wymogów. - To kolejny ważny krok w walce ze smogiem - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Nie ma szans na budżet bez deficytu". Eksperci o obietnicach PiS

Trzynasta i czternasta emerytura albo program budowy stu obwodnic. To tylko niektóre obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, które mają zostać przyjęte w ciągu pierwszych stu dni rządów. - Po tych obietnicach z ostatnich dwóch-trzech tygodni moim zdaniem nie ma szans na budżet bez deficytu - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach". Grzegorz Cydejko, publicysta ekonomiczny, przyznał że obietnice wyborcze PiS dzieli według kilku kategorii, między innymi na poważne i śmieszne.

Raport komisji do spraw Amber Gold. "Pokazuje państwo teoretyczne PO-PSL"

Trzy lata pracy komisji śledczej do spraw Amber Gold powinno być przestrogą dla wszystkich osób publicznych - mówił Jarosław Krajewski (PiS), przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie komisji. Według posła "raport komisji śledczej do spraw Amber Gold jak w soczewce pokazuje teoretyczne państwo PO-PSL".